Jolana Smyčková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jolana Smyčková
Základní informace
Narození20. května 1979
Ústí nad Labem
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánízpěvačka, herečka a dabérka
RodičeMiroslav Smyčka
Webjolanasmyckova.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jolana Smyčková (* 20. května 1979 Ústí nad Labem) je česká zpěvačka a herečka.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v rodině barytonisty a sólisty ústecké opery Miroslava Smyčky[1] a učitelky chemie a biologie Renaty Smyčkové. Vystudovala Pražskou konzervatoř, obor hudebně – dramatický pod vedením Gabriely Vránové a Vladislava Beneše. Absolvovala představením Slaměný klobouk v režii Jaromíra Pleskota. Zpěv studovala u Ludmily Vavrečkové a Jitky Zelenkové.

V roce 2000 získala angažmá v divadle Semafor. V tomto divadle působí dodnes. Vytvořila zde mnoho rolí v hudebních komediích a původních muzikálech (např. Lysistrata – titulní role, Kytice – Bludička, Zlomené srdce Lady Pamely – Pamela Google a další). Také tu měla sólové koncerty. Dále působila v Divadle na Fidlovačce, v Činoherním klubu Ve Smečkách, v divadle Rokoko, v Divadelní společnosti Josefa Dvořáka a v Divadle Pavla Trávníčka.

V roce 2009 získala širší nominaci na cenu Thalie za mimořádný výkon v roli Káči (Divotvorný hrnec v režii Radka Baláše)[2]. O rok později jí nominaci na cenu Thálie přinesla role Elizy Doolitlové v muzikálu My fair lady uváděném rovněž Severočeským divadlem opery a baletu v Ústí nad Labem.

V roce 2003 měla dva koncerty swingových šlágrů a šansonů v New Yorku.

V roce 2000 hrála jednu z hlavních rolí ve filmové pohádce Jiřího Suchého Královna bublin, v roce 2002 se představila jako Cassiopea ve filmovém příběhu Zajatec lesa.

Pro Českou televizi natočila povídku z cyklu Bakaláři (režie Dušan Klein), vidět jí můžeme také v několika dílech seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Nadabovala nespočet filmů, jejím hlasem mluví např. Jessica Alba, Gwinnet Paltrow, Hillary Duff, Emily Bluntová, Beyoncé (Dream girls). Svůj hlas propůjčila také postavičkám ze známých animovaných filmů Rio (Perla), Doba ledová aj. Velmi často zpívá v českém znění filmů Walta Disneyho. Zpívala i v mnoha zábavných televizních pořadech (Šance, Zlatá mříž aj.).

V roce 2013 se provdala za sólistu Národního divadla Richarda Haana[3], s nímž má syny Richarda a Kristiána[4].

Vybrané divadelní role[editovat | editovat zdroj]

Vybrané dabingové role[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zemřel pěvec Miroslav Smyčka, nahrával i v esperantu. Týden [online]. 2017-04-26 [cit. 2010-04-26]. Dostupné online. 
  2. STRNAD, Radek. Úspěch: Divadlo má nominaci na Thálii. Ústecký deník [online]. 2010-01-15 [cit. 2010-01-15]. Dostupné online. 
  3. Richard Haan se znovu oženil. Opera Plus [online]. 2013-03-11 [cit. 2013-03-11]. Dostupné online. 
  4. WOLFOVÁ, Gabriela. Hvězda divadla Semafor porodila druhého syna. Super [online]. 2015-07-01 [cit. 2015-07-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Internetové články a rozhovory[editovat | editovat zdroj]

Pořady v rozhlase[editovat | editovat zdroj]