Barney Gumble

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Barney Gumble
Série Simpsonovi
První výskyt Vánoce u Simpsonových
Informace
Pohlaví muž
Věk 40 let
Barva vlasů hnědá
Povolání bez stálého zaměstnání; dříve v kuželkárně svého strýce, chvíli jako "Král pluhařů", námořník; brigádně: pomocník vědy - "pokusný králík"; reklamní účely - "velké mimino"; dárce do spermabanky
Příbuzní otec Arnie, strýček Al, matka u námořnictva
Dabing Český dabing: Miroslav Saic
Anglický dabing: Dan Castellaneta

Barney Gumble (často jen Barney) je fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi. V Simpsonových hraje už od 1. dílu, v němž poradil Homerovi vsadit si v psích závodech na psa jménem Uragán jakožto jasnou výhru. Nečekaně má ale k závodu nastoupit také pes, jenž se jmenuje Spasitel, což Homer vidí jako jasné znamení, pokyn osudu a rozhodne se tedy vsadit celou sumu 13 dolarů na něj. Zatímco Uragán podle Barneyho očekávání zvítězil, Spasitel prohrál, ale stal se přírůstkem rodiny Simpsonových.

Barney většinu času tráví v Baru U Vočka. V mládí byl výborný student - abstinent, než ho Homer naučil pít pivo. Je několikrát "úspěšně vyléčený" alkoholik. Jednou se například od alkoholu odvrátil, když s Homerem soupeřil o cestu do vesmíru. V celkovém klání zvítězil, ale nealkoholické šampaňské na vítězný přípitek ho opět stáhlo k deliriu a vítězem se tedy stal kontumačně Homer. Když Barneymu v jednom z dílů dojde, jak ho okolí vidí a také sám sebe zahlédne na videozáznamu oslavy svých narozenin, o jejímž uskutečnění neměl ani ponětí, rozhodne se stát se abstinentem, udělá si kurz pilota vrtulníku a po mnoho dílů se alkoholu nedotkne. Jinak je Barney povětšinou ukázkový hospodský opilec s typickým hrdelním projevem.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]