Simpsonovi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Simpsonovi
Symbol televizoru s hláškou
Symbol televizoru s hláškou
Základní informace
Původní název The Simpsons
Žánr animovaný / komedie / satira
Formát seriál
Námět Matt Groening
Dramaturgie James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Scénář {{{scenar}}}
Režie David Silverman
Brad Bird
Původní dabing Dan Castellaneta
Julie Kavnerová
Nancy Cartwrightová
Yeardley Smithová
Hank Azaria
Harry Shearer
Skladatel znělky Danny Elfman
Úvodní znělka Simpsonovi
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 27
Počet dílů 577 (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Vedoucí produkce Al Jean
James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Hudba Alf Clausen
Obvyklá délka 20—22 minut
Vysílání
TV stanice Fox
Vysíláno 17. prosince 1989
Oficiální webové stránky
Simpsonovi na ČSFD SZ IMDb TV.com
Matt Groening, tvůrce seriálu

Simpsonovi (angl. The Simpsons) je americký animovaný seriál vytvořený režisérem Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse pro televizi FOX. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 25 sérií a 19. února 2012 byla odvysílána jubilejní 500. epizoda. Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna roku 1987, ovšem ne jako dvaadvacetiminutový seriál, ale jako dvouminutový skeč v Show Tracey Ullmanové, kterou tehdy vysílala americká televizní stanice Fox. Kresby skečů byly neumělé a celkem během tří sezón vzniklo 48 skečů.[1]

Poté vznikl 17. prosince 1989 první díl řádných dvacetiminutových epizod s názvem Vánoce u Simpsonových (angl. Simpsons Roasting on an Open Fire), seriál měl obrovský úspěch a tak byl přesunut do hlavního vysílacího času. Doposud vzniklo 25 řad a 4. října 2013 bylo oznámeno, že je objednána i 26.[2]

Námět[editovat | editovat zdroj]

Základní koncept Simpsonů vymyslel jejich tvůrce Matt Groening během patnácti minut, kdy seděl v čekárně u producenta Jamese L. Brookse, kterému měl dát námět na animovaný seriál. Groening původně uvažoval, aby byl seriál podle jeho komiksových stripů Life in Hell, pak ho napadl námět na Simpsonovy, jako na nefunkční rodinu.[3]

Rodina Simpsonových[editovat | editovat zdroj]

Při volbě jmen mnoha postav seriálu se nechal Matt Groening inspirovat svým nejbližším okolím:[4]

  • Homer Simpson – Homer Groening (otec Matta Groeninga a jeden z jeho synů),
  • Marge Simpsonová – Margaret Groeningová (jeho matka), i když simpsonovská Marge se jmenuje Marjorie,
Rodokmen Simpsonových

Základní rodinu Simpsonových tvoří rodiče Homer Simpson a Marge Simpsonová, děti Bart, Líza a Maggie, pes Spasitel a kočka Sněhulka II., která však nešťastně zemřela v díle Já, robot (15. série). Líza si našla novou kočku Sněhulku III., která se jí nešťastně utopila v akváriu, i čtvrtá Lízina kočka Coltrane zemřela, tentokrát vyskočila z otevřeného okna, až pátá kočka, kterou Líza pojmenovala opět Sněhulka II. - ta jí zůstala. Další příbuzenstvo jsou sestry Marge Patty a Selma Bouvierovy, Homerův otec Abe Simpson, Homerova matka Mona Simpsonová, která je na útěku před zákonem a později v 19. sérii zemře, jeho nevlastní bratr Herbert Powell a nevlastní sestra, poprvé spatřena v epizodě Obtěžoval jsem anglickou královnu (angl. The Regina Monologues), až po postavy, které se nikdy neobjevily, pouze se o nich mluvilo. Mezi takové patří Homerův bratranec Frank, z kterého se později stala Františka, pak se dal k nějaké okultní sektě, kde mu říkají „Matka Shabooboo“.

Místa, ve kterých se seriál odehrává jsou různorodá, nejčastěji se děj odehrává ve fiktivním městě Springfield, bydlišti většiny hlavních postav. A jak říká sám Matt Groening: I když pocházím ze Springfieldu v Illinois, název Springfield jsem zvolil proto, že je to jedno z nejčastějších jmen měst a osad v USA.

Film[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Simpsonovi ve filmu.

V roce 2006 se objevily zprávy, že Matt Groening souhlasí s celovečerní verzí seriálu. Film Simpsonovi ve filmu (The Simpsons Movie), uvedený 27. července roku 2007, má charakter dílu „protaženého“ do délky filmu.

Příběh filmu se točí kolem Homera, který zaviní největší katastrofu okolí Springfieldu. Celý film je tvořen pomocí 2D technologie, na rozdíl od mnoha 3D animovaných filmů (ale i ve filmu je několik 3D scén, evidentně renderovaných pomocí počítače). Většina kopií filmu má v ČR český dabing, stejný jako dabing seriálu.

Za pozornost stojí i fakt, že česky dabovaná verze filmu unikla na peer-to-peer sítě dříve než verze anglická.[5]

Vysílání v ČR[editovat | editovat zdroj]

V České republice měli Simpsonovi premiéru 8. ledna 1993[zdroj?] na prvním kanálu České televize. Ta vysílala Simpsonovy takřka nepřetržitě. V posledních letech, kdy ještě seriál vysílala, však velmi často měnila vysílací časy i kanál - Simpsonovi se stěhovali z brzkých odpoledních do večerních hodin a opačně a také z ČT 1 na ČT 2. Koncem roku 2009 na seriál zakoupila vysílací práva FTV Prima a od 1. ledna 2010 začala nepřetržitě reprízovat všechny řady na kanálu Prima Cool. Denně se vysílají vždy dvě epizody pravidelně od 18:30, později od 28. dubna 2012 vždy o víkendu dokonce tři epizody denně, ihned po sobě. FTV Prima také již v prvních měsících roku 2010 začala s vlastní výrobou dabingu pro nejnovější, v té době dosud neodvysílanou, 21. sérii, na kterou měla zakoupená vysílací práva. Každým dalším rokem se pak na kanálu Prima Cool vždy na jaře započne s vysíláním další nové navazující, v době v USA ještě ne kompletně odvysílané, série. Tímto se tak Česko řadí mezi vůbec první země na světě, kde jsou Simpsonovi odvysíláni ve své vlastní jazykové mutaci. Česká televize skončila s premiérovým vysíláním Simpsonových v první polovině roku 2010, kdy dokončila 20. sérii a reprízovala 19. a 20. sérii, na které v té době ještě vlastnila vysílací práva.

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Do 21. série se na překládání seriálu do češtiny vystřídala celá řada překladatelů. Od 21. série jej překládá Vojtěch Kostiha. Režisérem českého znění Simpsonových je Zdeněk Štěpán, který za jejich dabingovou režii získal v letech 2000 a 2013 cenu Františka Filipovského. Slovenský dabing Simpsonových neexistuje, neboť televizní stanice na Slovensku užívají českou jazykovou verzi.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Hvězda Simpsonů na Hollywoodském chodníku slávy

Simpsonovi v průběhu své televizní existence získali řadu ocenění. Tak například Bart Simpson byl časopisem Time vedle Franka Sinatry či Stevena Spielberga umístěn do žebříčku padesáti nejvlivnějších osobností v zábavním průmyslu. Simpsonovi mají také svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a také překonali dosavadní rekord seriálu Flintstoneovi v počtu epizod.

Vtipy, kterých si každý nevšimne[editovat | editovat zdroj]

Pokud se zpomaleně krokují jednotlivé snímky animace, je možno nalézt nečekané vtípky od tvůrců The Simpsons. Obvykle jde o nápisy, tváře postav známých osobností, které se mihnou v pozadí, děj v pozadí je v rozporu s logikou příběhu a podobně. Za zmínku stojí i fakt, že čeští dabéři občas nestihnou přeložit některé nápisy v pozadí či na cedulích (např. protože probíhá dialog mezi zásadními postavami nebo není dostatečně zřetelný kontext), které jsou mnohdy velmi vtipné až sarkastické. Z mnohých epizod jsou patrné i osobní názory autorů na svět, politiku Spojených států, globální problémy atd. [zdroj?]

Tabule[editovat | editovat zdroj]

V úvodní znělce většiny dílů píše Bart na tabuli větu, kterou dostal za trest. Text věty je téměř pokaždé jiný (např.: „Už nikdy nebudu použ. zkr.“) až na malé výjimky, kdy se scéna s tabulí opakuje pouze asi ve 3 dílech (např. Písek není příchuť do sendviče [Sandwich → Sand = písek], Nejsem drzý).

Gauč[editovat | editovat zdroj]

Většina dílů obsahuje i drobný vtípek, kdy rodina usedá na gauč před televizi a během této činnosti se jí přihodí drobný problém. Tato scénka bývá pro každý díl jiná, jsou však i případy, kdy se opakuje vtípek z dříve vysílané epizody. (Např. gauč je pryč.) Zprvu nepříliš dlouhé a nápadité scény se v pozdějších sériích změnily do podoby delších krátkých epizod, které umožňují tvůrcům seriálu kompenzovat problémy s délkou každého dílu (je-li díl krátký, zvolí se delší couch gag).

Speciální čarodějnické díly[editovat | editovat zdroj]

V těchto dílech rozdělených na 3 nezávislé příběhy se objevují parodie na nejrůznější horory (Noční můra v Elm Street, Osvícení, Stmívání apod.), obvykle zemře několik postav a objevují se i nové postavy (např. mimozemšťané Kang a Kodos). Díly obvykle nemají s celkovým dějem nic společného (kvůli poměrně časté smrti hlavních postav). Ke speciálním čarodějnickým dílům většinou autoři přidávají také "hrůzyplné titulky" doplněné humorným českým dabingem např. "V českém znění hrůzu naháněli", "bezhlavě účinkovali". Na konci Speciálního čarodějnického dílu, když se objeví logo Gracie Film, tak se ozve výkřik.

Billboardy[editovat | editovat zdroj]

Od poloviny 20. série je tu novinka: ve znělce se objeví billboard s vtipným textem. Ten byl doplněn v rámci inovace úvodu seriálu, který začal být díky neustálým inovacím animace již příliš odlišný od hlavního pořadu.

D'oh![editovat | editovat zdroj]

D'oh! je oblíbená a jedna z nejčastěji používaných hlášek Homera Simpsona. V českém dabingovém překladu, hlavně z první poloviny seriálu, bývává tato fráze většinou překládána jako „Sakra!“, „Kruci!“, „Ne!“, „Au!“, „Ou!“, apod. Poprvé ji Homer použil již v roce 1988 v epizodě "Boxovací pytel" ve třetí sérii Simpsonovských skečů v Show Tracey Ullmanové. Tato hláška si získala takovou popularitu, že v roce 2001 byla zařazena vedle ostatních anglických slov do Oficiálního oxfordského anglického slovníku.

LEGO[editovat | editovat zdroj]

Simpsonovi jako jedna z mála značek pronikli[6] také do světa známé stavebnice LEGO a fanoušci si tak mohou známou rodinku pořídit i s jejich domem.Ve 25.sérii se objevuje díl Život v kostce ,ve které se prolína klasická "groeningovská" animace s Lego animací.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Richmond, str. 14
  2. LELEK, Roman. Simpsonovi budou pokračovat i nadále - v přelomové sezóně. SerialZone.cz [online]. 2013-10-05 [cit. 2013-10-05]. Dostupné online.  
  3. GROENING, Matt. Fresh Air [online]. Filadelfie: National Public Radio, 2003-02-14, [cit. 2009-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. BBC. The Simpsons: America's First Family [DVD]. Spojené království: 20th Century Fox. (šestiminutový střihový pořad pro DVD s první sérií).  
  5. KLIMÁNEK, Oldřich. Simpsonovi po česku: pár hodin po premiéře ke stažení na síti. DSL.cz [online]. 2007-07-30 [cit. 2009-07-26]. Dostupné online.  
  6. http://www.serialzone.cz/clanek/2939-lego-simpsonovi/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]