Jebediáš Springfield

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jebediáš Springfield
SérieSimpsonovi
První výskytMluvící hlava
NamluviliČeský dabing: Bohumil Švarc
Anglický dabing: Harry Shearer
Informace o postavě
PohlavíMuž
PříbuzníRodiče: Ned Sprungfeld, Olive Sprungfeld
Děti: Obadiah Springfield, Zechariah Springfield, nejmenovaná dcera
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jebediáš Obadiáš Zachariáš Jedediáš Springfield (anglicky Jebediah Obadiah Zachariah Jedediah Springfield) je fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi, zakladatel města Springfield.

Springfield pronesl mnoho zajímavých citací, z níž nejslavnější je: „Velký duch povětšuje i malého človíčka“, která se později dokonce stala mottem města Springfieldu a dnes je ve zlatě napsána na Jebediášově soše stojící uprostřed náměstí před budovou radnice. Jebediáš byl také dobře známý díky svému stříbrnému jazyku, ten skutečný mu ukousl turecký pirát při šarvátce. Často nosíval čepici z mývalí kůže.

Springfield vedl kolonu vozů na západ spolu se svým partnerem Shelbyvillem Manhattanem (opustili Maryland poté, co si špatně vyložili text bible a hledali „Novou Sodomu“); nakonec se ale jejich cesty rozešly. Manhattan chtěl založit město, kde by si muži mohli brát svoje sestřenice, naopak Springfield měl představu města oddaného cudnosti, abstinenci a kaši flavorless (bez chuti). Manhattan tedy pokračoval bez svého společníka a založil konkurenční město, které nazval Shelbyville.

V zimě roku 1807 Jebediáš údajně postavil první Springfieldskou nemocnici jen ze dřeva a bláta, a to zcela sám. Jebediáš se proslavil rovněž tím, že holýma rukama zabil medvěda. Novodobí historici ovšem nalezli důkazy, že medvěd naopak zabil Jebediáše. V jedné z epizod se ve Springfieldových pamětech uvádí, že podlehl infekčnímu záškrtu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]