Joe Quimby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joseph Fitzgerald O'Malley Fitzpatrick O'Donnell Řízek „Joe“ Quimby
Série Simpsonovi
První výskyt Bart propadá
Informace
Pohlaví Muž
Barva vlasů Hnědá
Povolání Starosta Springfieldu
Příbuzní Žena: Martha Quimbyová
Bratr: Clovis
Synovec: Freddie
Dcera: Maria Kennedy Quimbyová
Děti: Několik nemanželských
Národnost Američan
Dabing Český dabing: Jan Hanžlík a Milan Slepička
Anglický dabing: Dan Castellaneta
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Joseph Fitzgerald O'Malley Fitzpatrick O'Donnell Řízek „Joe“ Quimby, přezdíván Diamantový „Joe“ Quimby, nebo jednoduše starosta Quimby (anglicky Mayor Quimby), je fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Hlas mu propůjčil Dan Castellaneta (v českém znění Jan Hanžlík).

Starosta Quimby je menšího vzrůstu, je obdařen hnědými vlasy a téměř vždy má na sobě modré sako s bílou šerpou, na které je černý nápis Mayor (česky Starosta). Je členem Demokratické strany a jeho postava má být parodií na amerického prezidenta Johna Kennedyho a další členy rodiny Kennedyů.

Quimby je starostou Springfieldu již od počátku vysílání seriálu. Do své pozice byl zvolen roku 1986 a od té doby vládne ve městě takřka nepřetržitě. Kromě dílů Návrat Leváka Boba. Hrozilo mu taky vyloučení díky referendum. Svůj úřad ovšem nevykonává tak, jak by měl a zájmy svoje klade před zájmy města, utrácí peníze z městské pokladny za svoje vrtochy (například si nechá postavit soukromý bazén) a na obyvatele města je milý jen když se blíží volby. Springfielďané mu povětšinou tyto jeho praktiky až na malé výjimky tolerují. V budoucnosti pracoval pod jménem Mohammed Djafal jako zarostlý taxikář[1]. V díle Jednokolejka celý opálený předstoupí před občany a prohlásí: Po 14 dnech na Bahamách jsem dospěl k názoru, že není nutné vybudovat železnici mezi Bahamy a Springfieldem. Když město zasáhla chřipka tak Quimby vystoupil televizi a řekl, že zrušil dovolenou ale přitom byl na dovolené. V jednom díle byl zvolen, protože protikandidát měl dlouhé slovanské jméno.

Quimbyho jméno je inspirováno názvem ulice NW Quimby Street v Portlandu (Oregon), rodném městě tvůrce seriálu Matta Groeninga. V českém prostředí bývá jeho vizuální podoba srovnávána s Jiřím Paroubkem.

Většinou na konci svých řečí dodává: „Volte Quimbyho!“

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Díl Lízina svatba