Abraham Simpson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abraham J. Simpson
Série Simpsonovi
První výskyt Vánoce u Simpsonových
Informace
Pohlaví Muž
Věk 83 let
Barva vlasů Žlutá
Povolání Důchodce
Příbuzní Matka Yuma Simpsonová
Otec Orville Simpson
Ex-manželky Mona Simpsonová a Selma Bouvierová
Děti Homer, Herb a Abbie
Snacha Marge
Vnoučata Bart, Líza a Maggie
Dabing Český dabing: Dalimil Klapka
Anglický dabing: Dan Castellaneta

Abraham „Abe“ Jay-Jedediah Simpson II, často také Děda Simpson, či jen Děda je fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi. V originálním znění ho dabuje Dan Castellaneta a v české verzi mu hlas propůjčil Dalimil Klapka.

Abovi je 83 let [1]a je všeobecně známý jako děda Simpson. Často vypráví historky o tom, co se prý údajně stalo, jako například že on je tím, kdo vynalezl kadibudky, nebo že díky němu se rozhádali psi a kočky. Když začíná vykládat nějakou historku tak většinou začíná: "Píše se rok ..." a občas během vyprávění i usne. V díle "Čí je vlastně Homer" se ukázalo že je velice senilní, když mu navrhli, aby podstoupil test otcovství. Jeho odpovědí bylo: "Já podstoupím jakýkoliv test; test zraku, test sluchu, test paměti, testosteron, Ferrari Testarossa, test fyzické připravenosti, atest, protest, testament." Dokonce si založil stránku, kde napsal svoje příhody, aby si je mohl Homer přečíst, když s ním Abe nemluvil. V období vojenské služby býval velice hbitý. Bojoval v jednotce přezdívané pekelné ryby, kde jeho "bratry ve zbrani" byli otcové šerifa Wigguma, ředitele Skinnera, Barneyho atd. Byl mezi nimi i Montgomery Burns, tehdy mladý vojín.[2] Bart s ním tráví tolik času, že má pocit jako by Abe patřil k nim do rodiny. [3]

Žije v domově důchodců ve Springfieldu, kam ho dal jeho syn. Má ženu Monu Simpsonovou, dva syny, Homera Simpsona a Herberta Powella a dceru Abbie. Každé ze svých dětí má s jinou ženou. V mládí svého syna Homera jenom shazoval. Když ho jeho žena opustila, řekl malému Homerovi, že je pohřbena tam, kde je ve skutečnoosti pohřben Walt Whitman.[4] Mezi jeho přátele patří jeho vrstevníci Jasper a Herman. Je dědou tří dětí: Lízy, Barta a Maggie Simpsonových. Děda je také, jak sám uvádí vykládaje přitom z peněženky své vizitky, sokol, zednář, komunista, prezident klubu gayů a lesbiček (ovšem neví proč) a vlastní také průkazku kameníků.[5] V epizodě Romouš a Julizna se stal pátým manželem Selmy.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Million Dollar Abie
  2. Zuřící dědeček a jeho reptající vnuk v prokletí pekelných ryb, 22. epizoda 7. série
  3. Vočkovy nové šaty
  4. Babička
  5. Homer Veliký, 12. epizoda 6. série

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]