Abraham Simpson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Abraham J. Simpson
Série Simpsonovi
První výskyt Vánoce u Simpsonových
Informace
Pohlaví Muž
Věk 83 let
Barva vlasů Žlutá
Povolání Důchodce
Příbuzní Matka Yuma Simpsonová
Otec Orville Simpson
Ex-manželky Mona Simpsonová a Selma Bouvierová
Děti Homer, Herb a Abbie
Snacha Marge
Vnoučata Bart, Líza a Maggie
Dabing Český dabing: Dalimil Klapka
Anglický dabing: Dan Castellaneta

Abraham „Abe“ Jay-Jedediah Simpson II, často také Děda Simpson, či jen Děda je fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi. V originálním znění ho dabuje Dan Castellaneta a v české verzi mu hlas propůjčil Dalimil Klapka.

Abe má 83 let [1]a je všeobecně známý jako děda Simpson. Často vypráví historky o tom, co se prý údajně stalo, jako například že on je tím, kdo vynalezl kadibudky, nebo že díky němu se rozhádali psi a kočky. Když začíná vykládat nějakou historku tak většinou začíná: "Píše se rok ..." a občas během vyprávění i usne. V díle "Čí je vlastně Homer" se ukázalo že je velice senilní, když mu navrhli, aby podstoupil test otcovství. Jeho odpovědí bylo: "Já podstoupím jakýkoliv test; test zraku, test sluchu, test paměti, testosteron, Ferrari Testarossa, test fyzické připravenosti, atest, protest, testament." Dokonce si založil stránku, kde napsal svoje příhody, aby si je mohl Homer přečíst, když s ním Abe nemluvil. V období vojenské služby býval velice hbitý. Bojoval v jednotce přezdívané pekelné ryby, kde jeho "bratry ve zbrani" byli otcové šerifa Wigguma, ředitele Skinnera, Barneyho atd. Byl mezi nimi i Montgomery Burns, tehdy mladý vojín.[2] Bart s ním tráví tolik času, že má pocit jako by Abe patřil k nim do rodiny. [3]

Žije v domově důchodců ve Springfieldu, kam ho dal jeho syn Homer Simpson. Je to tvrdohlavý senilní dědek. Rád sleduje Matlocka. Má ženu Monu Simpsonovou, která je stíhaná zákonem, dva syny Homera Simpsona a Herberta Powella a dceru Abbie. Každé ze svých dětí má s jinou ženou. V mládí svého syna Homera jenom shazoval. Když ho jeho žena opustila, řekl malému Homerovi, že je pohřbena tam, kde je ve skutečnoosti pohřben Walt Whitman.[4] Mezi jeho přátele patří jeho vrstevníci Jasper a Herman. Je dědou tří dětí: Lízy, Barta a Maggie Simpsonových. Děda je také, jak sám uvádí vykládaje přitom z peněženky své vizitky, sokol, zednář, komunista, prezident klubu gayů a lesbiček (ovšem neví proč) a vlastní také průkazku kameníků.[5] V epizodě Romouš a Julizna se stal pátým manželem Selmy.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Million Dollar Abie
  2. Zuřící dědeček a jeho reptající vnuk v prokletí pekelných ryb, 22. epizoda 7. série
  3. Vočkovy nové šaty
  4. Babička
  5. Homer Veliký, 12. epizoda 6. série

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]