Marvin Monroe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dr. Marvin Monroe
SérieSimpsonovi
První výskytTaková nenormální rodinka
NamluvilAnglický dabing: Harry Shearer
Informace o postavě
Pohlavímuž
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marvin Monroe je fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi.[1] Je to psychoterapeut, který se poprvé objevil v epizodě Taková nenormální rodinka z 1. řady, v níž Homer zastaví rodinnou televizi, aby si mohl dovolit sezení s Monroem pro sebe a svou dysfunkční rodinu. Neúspěšný pokus o terapii vyvrcholí tím, že Simpsonovi do sebe opakovaně pouštějí elektrošoky, až způsobí chaotický výpadek proudu. Monroe Simpsonovým nedokáže pomoci, a tak jim vrátí dvojnásobek toho, co Simpsonovi zaplatili, a Simpsonovi si koupí novou televizi.

Monroe se objevuje v epizodě Hezkej večer, v níž muselo být 70 % původní animace dílu předěláno, ačkoli scény s Monroem zůstaly většinou nedotčeny, uvedl spolurežisér David Silverman.[2] Scénář epizody Hezkej večer popisuje Monroea jako „těžkého kuřáka a nutkavého jedlíka“. Původní myšlenka postavy, jak řekl Matt Groening, byla, že se narodil jako Marilyn Monroe a „velmi ho to dohnalo“, proto se stal terapeutem.[3] Hlas Monroea je založen na hlase psychiatra Davida Viscotta.[4] Mezi Monroeovými díly je i Průvodce etiketou Dr. Marvina Monroe, kterého Bart dostane jako dárek k narozeninám v Rádiu Bart.

Od 7. řady postava ze seriálu zmizela,[5] protože její namluvení namáhalo hrdlo jejího dabéra, Harryho Shearera.[6][7] Zmizení postavy bylo předznamenáno vysíláním Nemocnice Dr. Marvina Monroea přes Louovu vysílačku v Kdo postřelil pana Burnse? 2/2.[8][9] Od té doby se objevilo několik odkazů na Monroeovu smrt: pohled na jeho náhrobní kámen v dílu Kdo ví, kdo ovdoví?, Vzpomínkové gymnázium Dr. Marvina Monroea viděné v Konci šikany ve Springfieldu a vzpomínka ve Slavnostní epizodě týkající se toho, které populární postavy nedávno zemřely. Monroe je však viděn živý v 15. řadě[5] v Tirádě americké hospodyňky, kde si kupuje výtisk Margina románu Harpunové srdce a na Marginu otázku ohledně jeho dlouhé nepřítomnosti jednoduše uvádí, že „byl velmi nemocný“.[10] Později se objevuje jako duch ve Speciálním čarodějnickém dílu XXV 26. řady[9] a znovu ve Flandersově žebříku 29. řady jako součást snu, který Líza vykouzlí Bartovi.[9][11]

Server WhatCulture zařadil Marvina Monroea na poslední příčku seznamu 10 nejnenáviděnějších postav Simpsonových.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku List of recurring The Simpsons characters na anglické Wikipedii.

 1. Marvin Monroe (Docteur) | Personnages » Personnages Les Simpson. Chronique Disney [online]. [cit. 2021-12-18]. Dostupné online. (francouzsky) 
 2. Silverman, David (2001). Commentary for "Some Enchanted Evening", in The Simpsons: The Complete First Season [DVD]. 20th Century Fox.
 3. Groening, Matt (2001). Commentary for "Some Enchanted Evening", in The Simpsons: The Complete First Season [DVD]. 20th Century Fox.
 4. Groening, Matt (2001). Commentary for "There's No Disgrace Like Home", in The Simpsons: The Complete First Season [DVD]. 20th Century Fox.
 5. a b c BANNER, Scott. The Simpsons: 10 Most Hated Characters. WhatCulture.com [online]. 2022-08-19 [cit. 2022-09-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Jean, Al (2001). Commentary for "Some Enchanted Evening", in The Simpsons: The Complete First Season [DVD]. 20th Century Fox.
 7. Groening, Matt (2003). Commentary for "Treehouse of Horror II", in The Simpsons: The Complete Third Season [DVD]. 20th Century Fox.
 8. Oakley, Bill (2005). Commentary for "Who Shot Mr. Burns? (Part Two)", in The Simpsons: The Complete Seventh Season [DVD]. 20th Century Fox.
 9. a b c HOUGH, Quinn. The Simpsons: What Happened To Dr. Marvin Monroe. Screen Rant [online]. 2019-12-01 [cit. 2022-09-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Who Was Dr. Marvin Monroe and When Did He Die?. LiveAbout [online]. [cit. 2022-09-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. SCHEDEEN, Jesse. The Simpsons: "Flanders' Ladder" Review. IGN India [online]. 2018-05-21 [cit. 2022-09-02]. Dostupné online. (anglicky)