The Simpsons Game

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Simpsons Game
Vývojáři EA Redwood Shores (PS3, X360), Rebellion Developments (PS2, PSP, Wii), Amaze Entertainment (DS)
Vydavatel Electronic Arts
Skladatel James Dooley
Herní série Simpsonovi
Platformy Wii, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 2, Nintendo DS, PSP
Datum vydání v severní Americe říjen 2007, celosvětově listopad 2007
Žánr Akční
Herní módy Hra pro jednoho hráče, Hra pro více hráčů (Hra pro více hráčů se dá hrát pouze v "epizodách")
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Simpsons Game je akční videohra založená na animovaném televizním seriálu Simpsonovi. Hra byla vyvinuta pro Wii, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 2, Nintendo DS a PlayStation Portable. Hru vyvinula, publikovala a distribuovala firma Electronic Arts. Hra byla publikovaná v Severní Americe v říjnu 2007 a celosvětově v listopadu 2007. Scénář ke hře napsali Tim Long, Matt Selman a Matt Warburton. Hrou prochází pět členů rodiny Simpsonových – Homer, Marge (s Maggie), Bart a Líza. Ti se dozví, že jsou součástí videohry a musí vyřešit několik problémů. Aby se dostali zpátky do Springfieldu, musí sesbírat čtyři karty a vyhrát závěrečnou misi. Od kritiků se hra dočkala smíšené reakce. Od 31. ledna 2008 byly celosvětově prodány čtyři miliony kopií hry.

Hraní[editovat | editovat zdroj]

Hráči mohou ovládat čtyři z pěti členů rodiny Simpsonových, z nichž má každý své vlastní unikátní schopnosti. Vždy v misi můžete hrát za dva členy rodiny, výjimku tvoří mise "Země čokolády" (The Land of Chocolate), kde hrajete pouze za Homera. Hra obsahuje šestnáct misí, tzv. epizod a každá vyžaduje zvláštní schopnosti k dokončení. Například ve čtvrté epizodě "Líza stromový tajnůstkář" (Lisa the Tree Hugger), je hráč povinen používat Lízinu "Ruku Buddhy" se kterou může pohybovat s velkými objekty a Bart musí prakem vypnout stroje. V každé epizodě jsou jiní nepřátelé, mimo závěrečnou, kde se nepřátelé z minulých misí vrací v různých barvách.

Hra pro dva hráče "co-op mód", má rozdělenou obrazovku a umožňuje každému hráči ovládat jeden ze dvou postav která se objeví na této úrovni. Verze na DS nabízí několik funkcí, které nejsou dostupné v jiných verzích. Virtuální mazlíček je také přístupný, pod názvem "Mazlíček Homer" (Pet Homer), který umožňuje hráčům zachránit Homera před hrozbami, jako je udušení a srdeční infarkt.

Hratelné postavy[editovat | editovat zdroj]

Homer je první hratelná postava, poprvé se za něj dá hrát v epizodě "Země čokolády". Homer se může přeměnit na "Míč homer" (Homer Ball) když sní moc koblih (power-upů), nebo na "Gumového Homera" (Gummi Homer), když jí Gummi Venus de Milo, při čemž může střílet gumové koule, tzv. "Gumové granáty"(Gummi Greenades). Když vdechne dostatek helia, stane se z něj balón a vznáší se ve vzduchu. Homer také když sní dost koblih, tak si může obrovsky krknout a ohromit nepřátele.

Bart se poprvé objevil v druhé epizodě hry "Bártmen začíná" (Bartman Begins). Může se proměnit v Bártmena, proto může lézt na některé stěny, plachtit a dělat další akrobatické kousky. Také může se svým prakem zasáhnout nepřátele z dálky.

Líza je představena ve čtvrté epizodě "Líza stromový tajnůstkář". Její hlavní útok je kopání, ale její síla je "Ruka Buddhy". Může přes ní posílat blesky na nepřátele, zmrazit je, nebo zvedat těžké věci. Také hraje na saxofon, čímž ohromuje nepřátele. Také přes něj může obrátit nepřátele proti sobě.

Marge má nejméně schopností. Je představená v páté epizodě, "Pravidla davu" (Mob Rules), kde se Marge dozví, že má schopnost, aby ji poslouchal dav, který může využívat k překonání překážek, výrobu předmětů, organizovaného útoku a opravu objektů. Maggie je krátce hratelná, když ji Marge pošle do úzkých prostorů.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Bart jde do prodejny video her za úředníkem, aby si koupil novou hru "Velká krádež Scratchyho" (Grand Theft Scratchy), jen aby ji měl zabavenou od Marge, jeho matky. Videoherní manuál spadne dolů z nebe před ním. Přečtení manuálu způsobí, že Bart zjistí, že on a zbytek jeho rodiny má zvláštní schopnosti. Později, Bart použije jeho Bártmen schopnost, aby Jimbo, Kearney, a Dolph z krádeže z Přírodovědného muzea nic neměli, Homer využívá svých schopností, aby se stal obrovským míčem a vyhrál soutěž v pojídání, Líza využívá svých schopností meditace na zastavení projektu odlesňování a Marge používá své schopnosti ovlivňující dav, k zastavení vydání Velká krádež Scratchyho ve Springfieldu.

Během večeře, je rodina překvapená jejich novými schopnosti. Nicméně, to vede k tvrzení o tom, co s nimi mají dělat. Mimozemšťani Kang a Kodos vidí toto jako příležitost k úderu Zemi, a mimozemšťanská invaze se rozvíjí. Uvědomili si, že žádná z jejich schopností není dostatečně silná, aby porazili mimozemšťany, Bart a Líza jdou na návštěvu k profesoru Frinkovi. Frink jim dává příručku ke Hře ve které je hráč schopen se naučit, jak lépe využít svých pravomocí, jakož i zisk nových a rodina Simpson brzy stanoví, aby se pokusila zastavit mimozemskou invazi. Za prvé, Bart a Lisa pomoc kapitána McCallister v bití back mysli-řízené, které jsou delfíni útočí na městské akvárium. Poté mají Bart a Homer porazit reklamu na Tlusťochové koblihy (Lard Lad Donuts), která má přijít k životu. Konečně, oni zachrání Cletuse od Mimozemšťanů.

S cílem zjistit pravdu se rodina obrací na internet zjistit více o svých schopnostech ve hře, ale jsou náhodně posláni do Game Engine, protože si Homer myslí že CD mechanika je Odkladač na pití a tím vyleje pivo na klávesnici. Tam, zjistili, že Will Wright ničí kopie starých 8-bit The Simpsons Game Krusty Island a její znaky. Rodina musí zvládnout zachránit své 8-bitové předchůdce, než budou zničeny podle Wrighta, a zjistíte, že se stanou také zastaralé, když se uvolní další hry Simpsons. Jediným způsobem, jak tomu zabránit, je mluvit s autorem hry a přesvědčit ho, aby je zničil. Pro přístup do jeho sídla, rodina potřebuje získat čtyři karty ze čtyř připravovaných Simpsons her. Za prvé, Homer a Marge porazit draka ve hře Neverquest. Pak, Homer a Bart musí jít do Francie během druhé světové války s cílem překazit plán pana Burnese ukrást cenné francouzské malby, v Medal of Homer Hře. Marge a Lisa potom jdou do Grand Theft Scratchy hry, kde odstraní všechen urážlivý materiál a nahrazují ho více přátelským materiálem. Lisa a Homer pak jdou do starověkého Japonska, aby porazili zlého pana Špínu (Mr. Dirt) v Big Super Happy Fun Fun Game.

Jakmile budou mít všechny čtyři karty, Bart a Homer budou muset zabít Matta Groeninga. Jsou uvítáni Mattem Groeningem, který posílá postavy Futuramy (Bendera a Dr. Zoidberga) na ně. Rodina ho zvládá porazit, nicméně Groening přiznává, že on jen vytváří nové hry pro peníze, a zničí Game Engine. Simpsonovi, spolu s několika dalšími znaky z her utíkají do Springfieldu, kde mimozemšťané stále útočí. Lisa používá svou schopnost k vytvoření schodiště do nebe, a rodina žádá Boha o radu. Poté, co je poražen ve hře Dance Dance Revolution, Bůh přiznává, že on upustil videoherní manuál náhodou, a tak rodina zjistila, že má schopnosti. Realizace jeho přestupku způsobí, že slibuje obnovit Springfield a že žádné další Simpsonovské hry nebudou uvolněny, že by současné znaky byly zastaralé.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Electronic Arts Redwood Shores tým, založený v Redwood City, Kalifornie, vývojáři The Simpsons Game, a Electronic Arts ji publikoval a distribuoval.

Děj hry byl napsaný Timem Longem, Mattem Selmanem, a Mattem Warburtonem, kteří jsou pravidelní spisovatelé Simpsonových. Chtěli vytvořit něco, co by sami fanoušci označili jako "Ohromnou novou hru". Matt Groening a spisovatelé měli nepřetržitou odezvu na herní obsah, z jeho "celkového dojmu" do jejích hádanek a her. Herní výkonný producent, Scot Amos řekl, že to bylo úžasné společenství mezi spisovateli a vývojáři. Selman, hlavní spisovatel, říká, že důvod, proč vytvořili The Simpsons Game a nepřidat dialogový titulek byl protože oni cítili že by ta hra byla spuštěna znovu, hraní The Simpsons Game udělit právo velké, nová, čerstvá hra která bude nad videohry a veselé věci všech dob".

Matt Selman byl vedoucí spisovatel The Simpsons Game.

Hra The Simpsons Game byla publikována v Electronic Arts a vyvinutá jeho pomocným týmem, EA Redwoodem Shoresy; společnost podepsala smlouvu k právům k videohře The Simpsons Game v roce 2005. Herní vedoucí návrhář, Greg Rizzer, řekl, že když on žádal jeho šéfy jestli by mohli parodovat nějaké Electronic Arts hry včetně Medal of Honor, oni tím byli nadšeni. Hra The Simpsons Game, která paroduje videohry z 30 let do současné doby, musela mít některý obsah odstraněný protože několik video-herních společností si o ni stěžovali. Rizzer, ať tak nebo onak, ještě byl potěšený množstvím parodií ve hře a Simpsonovi jsou považované jako "perfektní místo k tomu, aby se tropili žertíky z herního průmyslu". V herním dohovoru 2007 Lipsko, Německo, se mluvilo o plakátu pro Grand Theft Scratchy, jedné z úrovní v The Simpsons Game a o parodii na Grand Theft Auto, byl požádaný zaměstnanec Rochstar Games, společnosti která vyvíjí Grand Theft Auto sérii videoher. Několik společností, ať tak nebo onak, objala parodie ve hře na jejich videohry, včetně vývojářů z Harmonix, kdo byl potěšen hrou Sitar Hero, byl i parodií Harmonixovi videohry Guitar Hero. Navíc k parodiím hry, The Simpsons Game se také uvádí několik portrétů s provokativními výmysly, včetně opravdového Matta Groeninga.

Grafika pro herní znaky je buňkově zastíněná a implementovaná technika pomáhá zploštit znaky modelů z nějakého nebo každého nebo žádného úhlu, kterým se kamera dívá na Simpsonovi, k tomu, aby se obnovilo 2D, ručně tažený pohled viděný na obrazovce. Vývojový tým zjistil, že je obtížné poskytnout Líze špičaté vlasy jak herním 2D prostředí tak v 3D prostředí. Při pracování na hrách pro WII, muselo být uděláno několik kompromisů ve srovnání s verzemi hry pro XBOX 360 a PLAYSTATION 3. Protože XBOX 360 a PLAYSTATION 3 měli větší zpracovací sílu než WII, kvalita grafiky musela být snížená ve verzi hry pro WII.

Příjem[editovat | editovat zdroj]

Hra dostala většinou pozitivní reakci, přijatí ze 71% u Metakritiků pro XBOX 360ských & PLAYSTATION 3ských verzí hry. Chvála se zaměřila se na herní vizuálnost a psaní, které hanobil průmysl hraní a přehlídky samotné. The Simpsons Game vyhrála odměnu za nejlepší hru (Best Game) založenou na filmu či TV Show v špičkovém videoherním spolku Awards 2007 a byla nominovaná vůbec první odměnou za nejlepší videohru (Best videogame) v spisovatelském spolku Ameriky Awards 2007. Od 31. ledna 2008 byly prodány čtyři miliony kopií hry. Peter Nowak z CBC Newsmnamed ji ohodnotil jako třetí nejlepší hru z roku 2007 a popsal jak "snadno může být nejlepší hra hrána nezvyklými rezidenty Springfieldu".

Herní použití Simpsonovského stylového humoru dostalo smíšený příjem. GameSpotand i GameTrailerssaid ohodnotili hru že se budeme válet uní smíchy takže, bude mít cenu si ji zahrát nejméně jednou. Hra byla považovaná za příjemnou pro oba štěty a příležitostnou pro Simpsonovské fanoušky, IGN a GameDaily, kteří také ohodnotili hru zvláště přitažlivou hrami pro nezdolné fanoušky. Navzdory málo problémů, které hra měla, GameSpysaid ohodnotili že mělo tu cenu vidět ty humorné parodie. Eurogamer Tom Bramwell, ať tak nebo onak, věřil, že herní humor mohl být jen doposud, a je navrhovaný pro ty co se zajímají o Simpsonovský humor tak, že koupí krabicovou sadu jednoho z televizních sériových období místo hry. Joe Juba z Game Informer nazval hru průměrně zkušenou. On vypracoval, že hra by mohla odvolat sledovanost v první řadě fanouškům televizního seriálu, ale by to nebylo dobré hraní pro lidi co neznají seriál.

Eurogamer pochválili zahrnutí lidí z televizního seriálu Simpsonovi s herním vývojem, a GameZone se těšil z dvou-znakových mechanismů hry a pobavil se sbíráním uvolňovacích položek. GameTrailers mysleli, že grafika a animace vypadají skvěle a ohodnotily ručně tažené vzhledy, třebaže oni našli zřejmě to, že znaky "někdy opravdu chtěly skočit do třetího rozměru" kvůli jejich druhým kořenům dimenze.

Kritika hry se zaměřila na její krátkost, nudnost a nedokonalý kamerový systém. GameSpot prohlásil hru za průměrnou a GameZone ji nazvali "pěkně mělkou" hrou která stojí na příliš mnoho se opakujících "skákacích" hádankách a slabém bojovém systému. Nabízí se zde ale vysvětlení v podobě faktu že předchozí hry celé série The Simpsons byly čistokrevné arkády založené právě na skákání. Hra zklamala IGN protože nezahrnuli správně možnosti budoucího online pokračování. I oni konstatovali že práce s kamerou je slabá a GameZone i GamrSpy, ho nazývali "bolestným" a "rozmláceným" rysem, GameDaily.

Verze hry pro DS, která byla naprosto odlišná od ostatních verzí a pěla se na ní chvála za jedinečnost, ale zároveň byla kritizována pro přílišnou krátkost. IGN pochválil DS verzi jako jedinečnou herní zkušenost a GameSpot prohlásila to je uspokojování od začátku do konce. GameSpot a GameZone, ať tak nebo onak, byli zklamaní , že hra byla extrémně krátká. 1UP zjistili, že třeba, že The Simpsons Game je parodovaná včetně 2D platformní herní konvence, to se používalo v každém případě, dělání toho tupého úsilí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Simpsons Game na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránka The Simpsons Game (anglicky)

The Simpsons Game na Internet Movie Database (anglicky)

The Simpsons Game na MobyGames (anglicky)