Matt Groening

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matt Groening
Groening v roce 2010 na San Diego Comic-Con International
Groening v roce 2010 na San Diego Comic-Con International
Rodné jméno Matthew Abram Groening
Narození 15. února 1954 (65 let)
Portland, Oregon, USA
Alma mater The Evergreen State College
Povolání karikaturista, scenárista, producent, animátor, dabér
Aktivní roky 1977–současnost
Politická strana Demokratická strana
Manžel(ka) Deborah Caplan 1986–1999
Agustina Picasso 2011
Děti 3
Podpis Matt Groening – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matthew Abram Groening (známý jako Matt Groeing) (* 15. února 1954 v Portlandu, stát Oregon v USA) je karikaturista a tvůrce animovaných seriálů Simpsonovi, Futurama a Disenchantment. V současnosti je jejich producentem a scenáristou.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Pochází z pěti dětí animátora a producenta Homera a učitelky Margaret Groeningových. Jeho starší bratr se jmenuje Mark a sestry jsou Patty, Lisa a Maggie. Jeho bratrancem je režisér a scenárista Craig Bartlett.

Během studia na Lincolnově střední škole v Portlandu byl studentským presidentem. Již tehdy kreslil. Potom vystudoval Evergreen State College v Olympii ve státě Washington, kde byl v posledním roce studia redaktorem školních novin.

V roce 1987 se oženil s Deborah Caplanovou, v roce 1991 se jim narodil syn Homer a v roce 1993 syn Abe. Manželství skončilo rozvodem v roce 1999.

V polovině 80. let 20. století se přestěhoval do Los Angeles, kde pracoval jako novinář. Mimo jiné pokračoval v kreslení komiksu Life in Hell (Život v pekle), který dosud vychází v mnoha novinách a byl vydán v sérii knih School is Hell (Škola je peklo), Love is Hell (Láska je peklo), Work is Hell (Práce je peklo) a The Big Book of Hell (Velká kniha pekla). Life in Hell si získal pozornost hollywoodského producenta a zakladatele Gracie Films Jamese Brookse, který sháněl vatu do pořadu The Tracey Ullman Show vysílaného stanicí Fox. Proto je požádal o sérii krátkých skečů. Později byl formát rozšířen, 17. prosince 1989 byl poprvé odvysílán dvacetiminutový díl (v češtině Vánoce u Simpsonových). Pozornost, kterou nový seriál vzbudil, mu pak vynesla místo v hlavním vysílacím čase.

Je rovněž autorem surrealistického komiksu Akbar and Jeff, jehož postavičky se poprvé objevily v roce 1984 v Life in Hell.

Jeho další velmi úspěšný animovaný seriál Futurama se na obrazovkách objevil v roce 1999, poslední díl vyšel v roce 2013. V roce 2018 vytvořil svoji první produkci pro Netflix, animovaný seriál Disenchantment.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://kultura.idnes.cz/po-simpsonovych-dostal-hvezdu-na-chodniku-slavy-i-jejich-autor-pvl-/televize.aspx?c=A120215_113534_televize_jaz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]