Scénář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Scénář je ve scénickém umění psané literární dílo určené k dalšímu zpracování. Užívá se v divadle, v televizi či ve filmu, přesněji zde hovoříme o literárním scénáři. Většina literárních scénářů vypadá tak, že na každé stránce jsou uvedeny dva sloupce. V tom levém je zaznamenán popis toho, co při dialogu (či monologu) postava dělá, jaká hraje hudba atd. V pravém sloupci je napsáno, co postava říká. Navíc při úvodu nové scény či změně v celkové scéně je nadpis nebo poznámka přes celou šíři scénáře.

Technický scénář[editovat | editovat zdroj]

Dále pro potřeby natáčení v televizních filmů a dalších filmových děl existuje také technický scénář, ve kterém jsou kromě těchto informací použity také další podrobné informace zejména o umístění kamery a jak má kamera postavy zabírat, případně i další technické detaily.

Technický scénář využívá zkratky, které označují umístění kamery a záběr (např. PD – polodetail, DPD – dvojitý polodetail atd.). Z technického scénáře pak skriptka vyškrtává natočené scény a doplňuje dodatečné informace jako oblečení herců a osvětlení.

Technický scénář vytváří před natáčením především režisér s kameramanem příslušného díla, případně i další specialisté.

Bodový scénář[editovat | editovat zdroj]

V přípravě filmového díla se dále používá ještě bodový scénář, což je námět díla s doplněním chronologie a kauzalit.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]