Produkční

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Produkční (zavedená zkrácenina výrazů produkční vedoucí, resp. vedoucí produkce, příp. produkční manager) je ve filmové, rozhlasové, televizní a divadelní tvorbě profese spadající do hlavního tvůrčího a organizačního pracovně-výrobního štábu. Též se tak označují lidé, kteří tuto práci vykonávají. Je-li produkčních na daném projektu víc, souhrnně a prostě se jim referuje jako „produkce“ nebo „výroba“. Hlavní z nich je pak vedoucí výrobního štábu.

Produkční není podřízený režisérovi, naopak režisér je podřízen vedoucímu výrobního štábu, stejně jako všichni z výrobního štábu. Podřízení se ale týká organizačně-technického, nikoli uměleckého aspektu vytvářeného díla. Jeho přímým podřízeným je zástupce produkčního, někdy též nazýván „ekonom projektu“. Mezi jeho další podřízené patří asistent produkce, klapka a pokladník.

Produkční se výroby účastní od prvního dne přípravných prací do schválení filmu (televizní/rozhlasové hry,…). V případě klasického filmu jeho povinnosti končí po odevzdání promítacích kopií, předání všech podkladů do filmových laboratoří + obvykle dalších 20 pracovních dnů pro splnění všech povinností spojených s likvidací a vyúčtováním filmu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Pomocné učební texty OAVD VOŠFZ

Související články[editovat | editovat zdroj]