Portál:Film

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítejte na filmovém portále,
wikiportále o všem co se týká filmu!

Film Film
Terminologie Terminologie
Dějiny filmu Dějiny filmu

Ocenění Ocenění
Herci Herci
Filmové žánry Filmové žánry

Režiséři Režiséři
Náměty k úpravě Náměty k úpravě
Filmové technologie Filmové technologie

AlamoFilming.jpg

Film je souhrnné označení pro kinematografii a veškeré její aspekty – umělecké, technické, komerční a společenské. Spolu s tiskem, rozhlasem a televizí patří film mezi komunikační prostředky s největším dosahem a vlivem. První filmy promítali bratři Lumièrové v roce 1895, ovšem pouze dokumentární (příjezd lokomotivy na nádraží), viděli v tom pouhou pouťovou atrakci. Patří jim zásluha promítání filmu na plátno pro celý sál plný lidí. Teprve další Francouz Georges Méliès naučil film vyprávět příběhy (Cesta na Měsíc, Cesta do neznáma, Dobytí pólu). Dominantou němé éry se staly grotesky a jejich králem Charlie Chaplin. V americké vesničce Hollywood, nyní předměstí Los Angeles, byla vybudována filmová studia, která se postupně rozrostla na největší světovou „továrnu na sny“. Dalšími vynálezy získal film, původně černobílý a němý, natáčený kamerou s ruční klikou, nejdříve motor, zajišťující rovnoměrné natáčení i promítání, potom také zvuk a barvu. Z filmu se stalo nejdůležitější umění 20. století. Z nejslavnějších herců se staly uznávané celebrity, nejlepší filmy jsou pravidelně odměňovány cenami, z nichž nejprestižnější je cena Americké filmové akademie Oscar, která oceňuje nejen herce, ale také režiséry, střihače, autory filmové hudby a další členy filmového štábu.

Kostým soudce Dredda

Dredd je dystopický kyberpunkový sci-fi akční film z roku 2012 v koprodukci Velké Británie a Severního Irska, Jihoafrické republiky, USA a Indie režírovaný Petem Travisem.

Předlohou byl britský komiks 2000 AD. V hlavních rolích se představí Karl Urban, Olivia Thirlby, Wood Harris a Lena Headey. Karl Urban hraje soudce Dredda ve velké megapoli Mega-City One, kde po jaderné válce přežívají zbytky lidí. Mezi jeho pravomoce soudce náleží mimo identifikace zločinu i jeho potrestání.

Celý článek…
Starší články naleznete v archivu.  
Chcete ovlivnit volbu článku?   Hlasujte pro článek na příští měsíc, nebo nominujte vlastní!  
Máte nové výročí, z editujte je :-)!  
  • Za zlepšování filmových článků, portálu Film a dalších článků spojených s filmem lze získat Filmovou hvězdu bratří Lumièrů.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Film}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.
  • Další rady a tipy naleznete na této stránce.
Ondřej Trojan na tiskové konferenci k filmu Jako nikdy
19. června - neděle
27. června – pondělí
Bud Spencer cropped 2009.jpg
Flag of Italy.svg Ve věku 86 let zemřel italský herec Bud Spencer (na obrázku).
22. května - neděle
24. května - úterý
Máte žhavou filmovou aktualitu? Nebojte se ji zveřejnit!