Komparz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Komparz je velký soubor herců (často jen v roli pouhých statistů) užívaný obvykle v prostředí divadla, televize nebo filmu. Jedná se o herce, kteří v příslušném dramatickém či audiovizuálním díle zpravidla vůbec nemluví, pouze většinou hrají velký dav naprosto anonymních jen jakoby náhodně sdružených lidí (prostých občanů), mohou zde vytvářet i shluky osob pocházejíích z nějaké specifické společenské podskupiny (např. řadové vojáky v bojových a válečných scénách, davy studentů při nějaké demonstraci apod.).

Velká filmová studia, televizní společnosti a produkční firmy si tímto účelem někdy vedou evidenci většího množství těchto anonymních herců z řad běžných občanů (neherců) v tzv. komparzním rejstříku, kteří slouží coby informační zdroj o potenciálních hercích vhodných pro komparz. Herec v působíci v komparzu se pak nazývá komparzista, herečka komparzistka.

Filmové scény natáčené s velkým počtem komparzistů bývají organizačně i finančně velice nákladná záležitost, v současné době se od jejich masového užívání často upouští zejména z ekonomických důvodů. Dav herců v pozadí lze dnes mnohem levnějí a podstatně jednoudušeji vytvořit pomocí počítačové animace obrazu.

Náborem neboli castingem do komparzu se zabývají castingové agentury. Jedna z největších a nejznámějších je např. Extrafilms sro.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

V některých válečných filmech, zejména z produkce bývalého Sovětského svazu a dalších socialistických států včetně bývalého Československa, byly zejména ve válečných filmech s oblibou užívány řadové vojenské jednotky respektive vojáci základní prezenční služby.

Reference[editovat | editovat zdroj]