Televizní film

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Televizní film je označení pro takové filmové nebo jiné audiovizuální dílo, které primárně vzniklo pouze a výhradně pro uvádění v televizi, není tedy určeno pro promítání v kinech, a to bez ohledu na to, zdali bylo natočeno klasickou televizní technikou, nebo bylo použito běžné filmové techniky.

Obdobným dílem, ovšem s prvkem seriálovosti, jsou televizní seriály.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V dřívějších dobách se obvykle jednalo i o velmi zásadní technický rozdíl, neboť televizní technika (vlivem svého pozdějšího vzniku, způsobu televizního provozu a komerčního a ekonomického zabezpečení) byla jen velmi málo kompatibilní s prostředky běžně využívanými klasickou kinematografií. Běžný analogový televizní záznam obrazu (analogový videozáznam) šlo jen velice obtížně přenášet na filmový pás a poté jej promítat v kinech.

Televizní film kdysi tvořil zcela samostatnou a specifickou část kinematografie, která se od klasické kinematografie zpočátku výrazně odlišovala nejen technicky a organizačně, ale i používanými tvůrčími a uměleckými postupy.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti, s prudkým rozvojem elektroniky a digitální techniky, tyto technické a umělecké komplikace postupně mizí, takže je možné totéž audiovizuální dílo zpracovat jak ve formě klasického filmu určeného pro promítání v kinech, tak pro uvádění v televizi – například český film Saturnin byl uváděn také jako stejnojmenný televizní seriál.

Rozdíly se postupně stírají a oba systémy jsou dnes technicky běžně převoditelné. Česká filmová pohádka Anděl Páně režiséra Jiřího Stracha byla původně zamýšlena jakožto klasický televizní film, nakonec ale byla běžně promítána v kinech.