Hollywood

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Známý nápis na kopcích nad Hollywoodem
Další významy jsou uvedeny v článku Hollywood (rozcestník).

Hollywood city je čtvrť města Los Angeles (Kalifornie, USA), která leží na severozápad od středu města (Downtownu). Jeho filmová a kulturní identita je tak proslulá, že slovo „Hollywood“ se často používá jako označení celého amerického filmového a televizního průmyslu. Ačkoli je dnes většina filmového průmyslu rozmístěna v okolních oblastech jako jsou Burbank a Westside, podpůrné a technické služby (jako filmový střih, filmové efekty, postprodukce, osvětlovači) zůstávají v Hollywoodu.

Mnoho historických kin v Hollywoodu se stalo místem konání hlavních filmových premiér a hostí udělování cen Akademie filmového umění a věd Oscar. Tato čtvrť je také oblíbeným cílem turistů, centrem nočního života a nachází se zde Hollywoodský chodník slávy (anglicky:Hollywood Walk of Fame) či známé Universal Studios Hollywood kde se nacházejí atrakce inspirované filmy jako King Kong, Mumie, Jurský park, Terminátor 2 nebo Shrek.

Dnes nemá Hollywood žádnou oficiální hranici (neboť Los Angeles nemá oficiální čtvrti). Na severozápadním okraji Fairfax Avenue a Melrose Avenue je umístěna značka upozorňující, že vcházíte do Hollywoodu. Dá se říci, že jeho jižní hranice vede podél Melrose Avenue od Vermont Avenue západně po Fairfax Avenue. Většina kopců mezi Laurel Canyon a Griffith Park patří do Hollywoodu.

Obchodní, kulturní a dopravní centrum Hollywoodu se nachází v oblasti kde La Brea Avenue, Highland Avenue, Cahuenga Boulevard a Vine Street protínají Hollywood Boulevard a Sunset Boulevard. Hollywood má přibližně 300 000 obyvatel.

Jako čtvrť Los Angeles nemá Hollywood vlastní správu. Pro slavnostní příležitosti má však jmenovaného úředníka, který je „čestným starostou“. Naposledy jím byl Johnny Grant. Po jeho smrti v roce 2008 nový čestný starosta jmenován nebyl.

Hollywoodská filmová studia v roce 1922

Odrazy v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo Hollywood ve Wikislovníku

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Hollywood ve Wikimedia Commons