Hollywood

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Hollywood (rozcestník).
Hollywood
Hollywood Sign.JPG
Poloha
Souřadnice 34°6′ s. š., 118°19′48″ z. d.
Stát Spojené státy americké USA
federální stát Kalifornie Kalifornie
okres Los Angeles County
město City of Los Angeles
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 9 km²
Počet obyvatel 85 000 (2010)
Správa
Vznik 1903
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hollywood je čtvrť města Los Angeles v Kalifornii, ve Spojených státech. Leží severozápadně od středu města Downtown. Hollywood sousedí se čtvrtí Hollywood Hills na severu, East Hollywood na východě, Fairfax, Hancock Park, Larchmont na jihu a Hollywood Hills West a městem West Hoollywood na západě. Hranice tvoří ulice Franklin Ave na severu, N Hoover St. na východě, Merlose Ave na jihu a N Fairfax Ave (a další ulice) na západě.

Čtvrť má rozlohu 9 km2 (3,5 sq mi) a žije zde okolo 85 000 obyvatel (2010).[1]

Obchodní, kulturní a dopravní centrum Hollywoodu se nachází v oblasti kde La Brea Avenue, Highland Avenue, Cahuenga Boulevard a Vine Street protínají Hollywood Boulevard a Sunset Boulevard.

Čtvrť Hollywood[editovat | editovat zdroj]

vpravo, ve středu Hollywood, vlevo Downtown

Hlavní centrum čtvrti tvoří ulice Hollywood Boulevard a Sunset Boulevard (střed čtvrti je přibližně v místech, kde je protíná Vine St.). K hlavním památkám náleží kino Grauman's Egyptian Theatre postavené v roce 1922, kde se ve stejném roce odehrála první hollywoodská filmová premiéra. Dále pak kino Man's Chinese Theater, které zahájilo promítání v roce 1927. Na 7000 Hollywood Boulevard se nachází budova Hollywood Roosevelt Hotel postavená v roce 1927 v historizujícím španělském koloniálním stylu, kde se v roce 1929 poprvé udělovaly ceny Filmové akademie. Od 60. let minulého století čtvrť postupně upadala a v současné době ji nejvíce vystihují prázdné bloky mezi ulicemi s oplocenými parkovišti a místy výstavba nových bytových domů a komerčních ploch. Z velkých filmových studií se v hollywoodské čtvrti nachází pouze Paramount, severně od Melrose Ave.[2]

Slavný nápis Hollywood se nachází severně, za dálnicí 101, již ve čtvrti Hollywood Hills.

Filmový průmysl[editovat | editovat zdroj]

Hollywoodská filmová studia v roce 1922

Jeho filmová a kulturní identita je tak proslulá, že slovo „Hollywood“ se často používá jako označení celého amerického filmového a televizního průmyslu. Ačkoli je dnes většina filmového průmyslu rozmístěna v okolních oblastech jako jsou Burbank a Westside, podpůrné a technické služby (jako filmový střih, filmové efekty, postprodukce, osvětlovači) zůstávají v Hollywoodu.

Mnoho historických kin v Hollywoodu se stalo místem konání hlavních filmových premiér a hostí udělování cen Akademie filmového umění a věd Oscar. Tato čtvrť je také oblíbeným cílem turistů a nachází se zde Hollywoodský chodník slávy (anglicky:Hollywood Walk of Fame) či známé Universal Studios Hollywood, kde jsou atrakce inspirované filmy jako King Kong, Mumie, Jurský park, Terminátor 2 nebo Shrek.

Jako čtvrť Los Angeles nemá Hollywood vlastní správu. Pro slavnostní příležitosti má jmenovaného úředníka, který je „čestným starostou“. Naposledy jím byl Johnny Grant. Po jeho smrti v roce 2008 nový čestný starosta jmenován nebyl.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Vine St
Hollywood Boulevard
  • 42% Hispánci
  • 41% Bílí Američané
  • 7% Asiaté
  • 5% Afroameričané
  • 5% ostatní

Odrazy v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Los Angeles Times
  2. Cook S., Perry T., Ward G.: Západ USA. Rough Guides 2002, str. 90.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]