Přeskočit na obsah

Nápis Hollywood

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Známý nápis na kopcích Hollywoodu

Nápis Hollywood (anglicky Hollywood Sign) je proslulý monumentální nápis na jižním svahu kopce Mount Lee v Griffith Parku v Los Angeles. Skládá se z obřích bílých verzálek dávajících dohromady slovo "HOLLYWOOD". Nápis je 14 m vysoký a 110 m dlouhý. Nápis sledovaný zdola budí dojem "zvlněnosti", ve srovnatelné nadmořské výšce se jeví být téměř v rovině.

Nápis před rekonstrukcí v roce 1978

Původní nápis byl Hollywoodland a byl postaven v roce 1923. Dnes již nepoužívaná část nápisu land měla především marketingový účel. Ve 20. letech 20. století se totiž přilehlé pozemky nacházely v nevábném stavu, a tímto neotřelým způsobem chtěli obchodníci půdu zatraktivnit pro potenciální kupce. Účelem bylo propagovat název nového bytového rozvoje místa Whitley Heights, bydlení jen pro bílé, mezi Highland Avenue a Vine Street. Původně byla instalace plánovaná jen na rok a půl, ale nápis se stal mezinárodně známým symbolem a zůstal tam.

Počátkem čtyřicátých let způsobil Albert Kothe (oficiální správce tohoto nápisu) automobilovou nehodou poničení nápisu. Opilý Kothe se svým vozem Ford A sjel z útesu a narazil přímo do písmene H. Kothe nebyl zraněn, ale jeho Ford byl úplně zničený, stejně jako původní písmeno H, včetně jeho osvětlení. V roce 1949 uzavřela Hollywoodská obchodní komora smlouvu s městem Los Angeles na opravu a přestavbu nápisu. Původní nápis byl při tom úmyslně zkrácen na Hollywood.

Ovšem už začátkem sedmdesátých let byl původní nápis velmi zchátralý, první O bylo rozpadlé, připomínající malé písmeno U, a třetí O spadlo úplně, takže se zchátralý nápis dal číst jako HuLLYWO D. Proto byl v roce 1978 restaurován a to díky veřejné kampani Hugha Hefnera, devět dárců (Hugh Hefner, Giovanni Mazza, Les Kelley, Gene Autry, Terrence Donnelly, Andy Williams, Warner Bros. Records, Alice Cooper a Dennis Lidtke) dalo dohromady celkem 250 000 $. Písmena byla vyrobená z oceli, držená ocelovými podpěry položenými na betonovém základu.

Renovaci provedla v roce 2005 zdarma společnost Bay Cal Commercial Painting, písmena byla znovu položena na kovovou základnu a přebarvena na bílo.

Alternativní nápisy

[editovat | editovat zdroj]

Nápis je velmi často kopírován a napodobován po celém světě, vyskytuje se i v různorodých počítačových hrách, zejména v těch, které se odehrávají v Los Angeles a jeho blízkém okolí.

Fotogalerie

[editovat | editovat zdroj]
  1. WWW.NASEPOJIZERI.CZ, Naše Pojizeří |. U bobové dráhy mají další atrakci. Nápis Harrachov jako Hollywood. www.nasepojizeri.cz [online]. [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]