Edna Krabappelová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edna Krabappelová-Flandersová
SérieSimpsonovi
První výskytMalý génius
VytvořilMatt Groening
NamluvilyČeský dabing: Blanka Zdichyncová
Anglický dabing: Marcia Wallace
Informace o postavě
PohlavíŽena
Věk30 let
Úmrtíběhem 25. série, blíže nedefinováno
PovoláníUčitelka 4. ročníku na Springfieldské základní škole
Manžel(ka)V pozdějších dílech se provdá za vdovce Neda Flanderse
Partner(ka)Seymour Skinner
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Edna Krabappelová-Flandersová[1] (anglicky Edna Krabappel) byla fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Hlas jí propůjčila Marcia Wallace (v českém znění Blanka Zdichyncová). Učila děti čtvrtého ročníku, tedy i Barta Simpsona, na Springfieldské základní škole.

Profil[editovat | editovat zdroj]

Edna vystudovala Bryn Mawr College. Její postava v seriálu znázorňovala karikaturu mrzuté, pesimistické a netečné učitelky, která je výsledkem amerického veřejného vzdělávacího systému. V epizodě „Zdánlivě nekonečný příběh“ se však dozvídáme, že původně byla Edna velmi optimistická žena, která chtěla všem pomáhat. Za její proměnu pak mohou hlavně stereotypní léta strávená na základní škole, která není vůbec ideální a také Bart Simpson, který ji přivedl do řady malérů.

Ve stejném díle seriálu se dozvídáme, že Edna přijela do města vyučovat na základní škole. V jiném dílu, „Vyrůstáme ve Springfieldu“, však vystupuje již jako studentka. Její původ a život tak není přesně znám.

V epizodě „Důvěrnosti na základní škole“ má Edna utajený vztah se Seymourem Skinnerem, o kterém se nejprve dozvídá Bart a všichni se snaží jej ponechat utajený. Avšak vše se nakonec dozvídá Skinerův nadřízený, školní inspektor Gary Chalmers a oba tak ztrácejí svou práci. Tu však nakonec získávají zpět poté, co se s Bartem zabarikádují ve škole. Jejich vztah trval i nadále do doby, než se vdala za Neda Flanderse.

Edna si v epizodě „Pětka je pro Barta málo“ otevírá vlastní obchod s muffiny poté, co kvůli opilosti (kterou jí způsobil opět Bart) opět ztrácí zaměstnání jako učitelka. Bartovi to je nakonec líto a chtěl opít i suplujícího učitele, ale přiznal se řediteli a tento učitel je vyhozen za dobrovolné přimíchání vodky do Red Bullu.

Svou práci opět ztrácí v epizodě „Ned-nebezpečnější úlovek“, tentokrát za to, že uhodí Barta. V této epizodě se i shodou okolností seznamuje s Nedem Flandersem a stává se z nich pár.

Začátkem 25. řady seriálu dabérka Marcia Wallaceová zemřela, v polovině řady je pak zmíněna i smrt postavy, která není však blíže definována.[1] V díle Duch Vánoc příštích bylo zmíněno, že byla sražena Homerovým autem, ale jelikož se jedná o epizodu z budoucnosti, není jisté, jestli je to canon.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Smrt si nevybírá: 7 památných postav ze Simpsonových, které už stihly zemřít. Cool magazin [online]. [cit. 2019-02-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]