Edna Krabappelová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edna Krabappelová-Flandersová
Série Simpsonovi
První výskyt Malý génius
Tvůrce Matt Groening
Informace
Pohlaví Žena
Úmrtí během 25. série, blíže nedefinováno
Věk 30 let
Barva vlasů Světle hnědá
Povolání Učitelka 4. ročníku na Springfieldské základní škole
Manžel(ka) V pozdějších dílech se provdá za vdovce Neda Flanderse
Partner(ka) Seymour Skinner
Dabing Český dabing: Blanka Zdichyncová
Anglický dabing: Marcia Wallace

Edna Krabappelová-Flandersová[1] (anglicky Edna Krabappel) je fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Hlas jí propůjčila Marcia Wallace (v českém znění Blanka Zdichyncová). Učí děti čtvrtého ročníku, tedy i Barta Simpsona, na Springfieldské základní škole.

Profil[editovat | editovat zdroj]

Edna vystudovala Bryn Mawr College. Její postava v seriálu znázorňuje karikaturu mrzuté, pesimistické a netečné učitelky, která je výsledkem amerického veřejného vzdělávacího systému. V epizodě „Zdánlivě nekonečný příběh“ se však dozvídáme, že původně byla Edna velmi optimistická žena, která chtěla všem pomáhat. Za její proměnu pak mohou hlavně stereotypní léta strávená na základní škole, která není vůbec ideální a také Bart Simpson, který ji přivede do řady malérů.

Ve stejném díle seriálu se i dozvídáme, že Edna přijela do města vyučovat na základní škole. V jiném dílu, „Vyrůstáme ve Springfieldu“ však vystupuje již jako studentka. Její původ a život tak není přesně znám.

V epizodě „Důvěrnosti na základní škole“ má Edna utajený vztah se Seymourem Skinnerem, o kterém se nejprve dozvídá Bart a všichni se snaží jej ponechat utajený. Avšak vše se nakonec dozvídá Skinerův nadřízený, školní inspektor Gary Chalmers a oba tak ztrácejí svou práci. Tu však nakonec získávají zpět poté, co se s Bartem zabarikádují ve škole. Jejich vztah trvá i nadále.

Edna si v epizodě „Pětka je pro Barta málo“ otevírá vlastní obchod s muffiny poté, co kvůli opilosti (kterou ji způsobil opět Bart) opět ztrácí zaměstnání jako učitelka. Bartovi to je nakonec líto a chtěl opít i suplujícího učitele, ale přiznal se ředitelovi a tento učitel si přimíchal do redbullu vodku.

Svou práci opět ztrácí v epizodě „Ned-nebezpečnější úlovek“, tentokrát za to, že uhodí Barta. V této epizodě se i shodou okolností seznamuje s Nedem Flandersem a stává se z nich pár.

Začátkem 25. řady seriálu dabérka Marcia Wallaceová zemřela, v polovině řady je pak zmíněna i smrt postavy, která není však blíže definována.[1]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Smrt si nevybírá: 7 památných postav ze Simpsonových, které už stihly zemřít. Cool magazin [online]. [cit. 2019-02-27]. Dostupné online. (česky)