Přeskočit na obsah

Edna Krabappelová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edna Krabappelová
SérieSimpsonovi
První výskytMalý génius
VytvořilMatt Groening
NamluvilyČeský dabing: Blanka Zdichyncová
Anglický dabing: Marcia Wallaceová
Informace o postavě
Pohlavížena
Povoláníučitelka 4. ročníku na Springfieldské základní škole
Manžel(ka)Ned Flanders
Partner(ka)Seymour Skinner
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Edna Krabappelová je fiktivní postavaamerického animovaného seriálu Simpsonovi, kterou v původním znění od roku 1990 až do své smrti v říjnu 2013 namlouvala Marcia Wallaceová. Je učitelkou 4. třídy, která učila třídu Barta Simpsona na Springfieldské základní škole. Ve 23. řadě se provdala za Neda Flanderse, vdovce po Maude Flandersové, a až do své smrti pomáhala vychovávat Roda a Todda Flanderse.

Edna je jedinou postavou, kterou Wallaceová pravidelně dabovala. Po hereččině smrti producenti seriálu oznámili, že postava bude vyřazena.[1][2] Poslední mluvenou rolí Edny Krabappelové byl epilog epizody 32. řady Deník učitelky.

Role v Simpsonových[editovat | editovat zdroj]

Edna Krabappelová získala magisterský titul na Bryn Mawr College. Je nevrlou[2] a otrávenou karikaturou amerického veřejného školství. V díle Zdánlivě nekonečný příběh se ukazuje, že kdysi byla velmi optimistickou ženou, která upřímně chtěla pomáhat lidem v nouzi. Zdá se, že po letech frustrace kvůli škole a zejména Bartu Simpsonovi se to vyčerpalo.

Ohledně Ednina původu panují určité rozpory. Ve Zdánlivě nekonečném příběhu se uvádí, že přišla do Springfieldu, aby začala učit. V případě retrospektivy je však v dílu Vyrůstáme ve Springfieldu studentkou pobíhající v pozadí Springfieldské střední školy, zatímco mladý náčelník Wiggum je natočen, jak vykonává své povinnosti hlídače na chodbě v rámci dokumentu, který je v této epizodě uveden.

Edna intenzivně kouří, a to i během vyučování. V epizodě Důvěrnosti v základní škole spolu s ředitelem Skinnerem prožijí románek poté, co jsou pozváni na narozeninovou oslavu Martina Prince. Svědkem jejich polibku v Martinově herně je Bart. Ředitel Skinner pak pošle Barta, aby Edně předal vzkaz před spolužáky, kteří se mu vysmějí, což ho rozzuří. Poté jim ukáže, co dělají, a řekne jim, aby o jejich vztahu nikomu neříkali, zejména ne inspektoru Chalmersovi. Nevědomky přijdou o práci, když se inspektor Chalmers prostřednictvím náčelníka Wigguma dozví o jejich poměru, a zavřou se s Bartem ve škole, dokud nebudou znovu přijati do práce. Omluví se Bartovi za to, že ho uvedli do rozpaků. Po návratu do práce pokračují ve svém románku ve školníkově kumbálu.[3] V díle Pětka je pro Barta málo je vyhozena z učitelského místa, když se opije po vypití kávy, do které Bart přimíchal alkohol. Později se rozhodne otevřít si obchod s muffiny. Následně je znovu přijata, když se opije zastupující učitel.[4] V díle Matky, které nestojí za hřích se pohádá s učitelem páté třídy Mikem, který mluví špatně o jejích žácích; to vede k hromadné rvačce učitelů.[5] V díle Ned-nebezpečnější úlovek je suspendována z vyučování za facku Bartovi a je umístěna do nápravného zařízení pro učitele. Když se ji Bart pokusí osvobodit, spadne ze žebříku, ale zachrání ji Ned Flanders.[6]

Milostný život[editovat | editovat zdroj]

Opakujícím se tématem je Ednina touha po milostném partnerovi. Je rozvedená; v Lízině vzpouře naznačuje, že ji manžel opustil kvůli jejich manželské poradkyni, s níž měl poměr. V prvních epizodách je zobrazena jako velmi sexuálně agresivní a promiskuitní: v dílu U ohnivého Vočka je zobrazena s rukama kolem dvou námořníků v parodii na slavnou znělku Na zdraví a snaží se sbalit bubeníka Aerosmith Joeyho Kramera a Homera Simpsona, i když se dozví, že je ženatý a zároveň je Bartovým otcem. V Milhouseově románku, když děti sledují neviděnou explicitní scénu v sexuální výchově Fuzzy Bunny's Guide to You-Know-What, znechuceně dětem řekne: „Ona to předstírá.“. V téže epizodě se Nelson Muntz ptá, proč nežije s „panem Krabapplem“, a ona mu řekne, že její bývalý manžel „honil něco malého a chlupatého v králičí noře“. V epizodě Není ryba jako ryba má „žhavé setkání“ s místním japonským kuchařem sushi na zadním sedadle svého auta.

Díl Bart milencem byl první epizodou, ve které Edna získala hlavní roli a také se rozšířila její postava a osobnost. V epizodě si nechá podat osobní inzerát do novin, aby si mohla najít muže. Na inzerát odpoví Bart – pod přezdívkou „Woodrow“, zdánlivě dokonalý mužský milenec pojmenovaný po bývalém prezidentovi Woodrowu Wilsonovi – jako na žert. Výsledkem je cyklus romantických dopisů mezi Ednou a „Woodrowem“. V úmyslu dokončit žert Bart pozve Ednu do restaurace Gilded Truffle, aby se mohla setkat s Woodrowem. Edna na Woodrowa s napětím čeká, ale když se neobjeví, je zdrcená. Bart s pomocí své rodiny napíše Edně jako Woodrow dopis na rozloučenou, čímž ji uspokojí.[7]

Zdá se, že po Edně touží mnoho mužů (a v jednom případě dokonce i žen, když Patty Bouvierová jednou s Ednou prožila sexuální fantazii), jak je vidět z rozhořčení Leváka Boba (v díle Bratr z jiného seriálu), kterému romantickou schůzku s ní zkazí špehující Bart: „S Ednou Krabappelovou máš jen jednu šanci!“.

Dalším tématem je její vztah s ředitelem školy Seymourem Skinnerem. V epizodě Důvěrnosti v základní škole naváže se Skinnerem tajný románek, který málem vyústí v manželství.[3] V epizodě Úča roku Skinner požádá Ednu o ruku, s čímž ona souhlasí.[8] V epizodě Nevěsta na úprku však Edna opouští Skinnera před oltářem poté, co zjistí, že si ji nechce vzít.[9] Od té doby Ednin vztah ke Skinnerovi v různých epizodách kolísá mezi vášní a opovržením. V Simpsonových ve filmu ji lze vidět na koncertě Green Day na Seymourových ramenou v tričku s nápisem „Není to můj přítel“ a šipkou směřující dolů na Skinnera.

V 17. řadě díl Zdánlivě nekonečný příběh ukázal retrospektivu, že Edna měla vážný vztah s Vočkem Szyslakem, když se poprvé přistěhovala do Springfieldu, ještě předtím, než potkala Skinnera a než se vůbec stala učitelkou. Chystala se s ním utéct, ale pak si to rozmyslela, když potkala Barta Simpsona, studenta, o kterém se domnívala, že potřebuje pomoc. Následně se s ní Vočko rozejde. Na konci epizody jsou Vočko a Edna opět pár, což vyvolá Skinnerovu žárlivost, když je přistihne, jak se líbají na školním pozemku.[10] V epizodě Myslete na Marge jsou s ředitelem Skinnerem viděni, jak se milují na golfovém hřišti.[11] On pak sleze a ona řekne: „Narozeniny skončily, Seymoure.“ a zapálí si cigaretu.

Edna má rovněž vztah s Nedem Flandersem. Během 22. dílu 22. řady Ned-nebezpečnější úlovek spolu Ned a Edna začnou chodit (ačkoli spolu chodili už dříve v epizodě Kdo ví, kdo ovdoví?). Osud páru byl ponechán na hlasování fanoušků, které mělo být odhaleno během úvodní epizody 23. řady. Při premiéře dílu Dravec a fešák se ukázalo, že fanoušci hlasovali pro jejich vztah.[12] V závěru epizody se na obrazovce objevila věta „Co naši fanoušci spojili, ať žádný scenárista neroztrhá.“. V epizodě Ned-nebezpečnější úlovek se také ukázalo, že chodila kromě Skinnera také s Vočkem Szyslakem, Lennym, Carlem, Komiksákem, Joeym Kramerem, Šášou Krustym či Cletusem Spucklerem.

V epizodě Tajnosti Neda a Edny vyjde najevo, že Edna a Ned se vzali tajně (ačkoli ona jako učitelka nadále používá své první manželské jméno Krabappel) a město jim uspořádá řádnou hostinu.[13] V epizodě Opuštěn vzal Ned práci učitele jako způsob, jak uctít Edninu památku po její smrti.[14] V epizodě 30. řady Všechny cesty vedou do nebe je Edna viděna v nebi vedle George Washingtona, zatímco Maude Flandersová vedle Abrahama Lincolna.

Postava[editovat | editovat zdroj]

Jméno Krabappelové vybrali scenáristé Simpsonových Wallace Wolodarsky a Jay Kogen jako hříčku s jabloní (anglicky „crabapple“) a jako odkaz na učitelku slečnu Crabtreeovou z krátkých filmů Our Gang z 30. let.[15] Zpočátku také existoval vtip, že nikdo nevyslovuje příjmení postavy jako „Crabapple“,[16] dokud ho Milhouse nepoužije v pozdější epizodě, čímž omráčí ostatní děti. Skutečný Seymour Skinner její jméno také špatně vyslovoval. V jedné epizodě je Homer zděšen, když zjistí, že ho nikdo neopravil za to, že ji nazval „Crandall“.[15]

Odstranění ze seriálu[editovat | editovat zdroj]

Marcia Wallaceová zemřela 25. října 2013; podle jejího syna příčina smrti souvisela se zápalem plic.[17][18] Štáb seriálu Simpsonovi údajně o její nemoci věděl.[1] Showrunner Al Jean řekl: „Byl jsem nesmírně zarmoucen, když jsem se dnes ráno dozvěděl o odchodu skvělé a laskavé Marcie Wallaceové.“. Existovaly náznaky, že by Wallaceovou měla nahradit Julie Kavnerová, ale Jean zároveň oznámil, že seriál její postavu odstraní ze seriálu.[19] Seriál poprvé vzal na vědomí Wallaceové odchod v epizodě Čtyři chyby a jeden pohřeb, v níž byl tabulový gag v úvodní části změněn na „Budete nám chybět, paní K.“.[20] V epizodě Muž, který modifikoval příliš mnoho později Ned Flanders nosil černou pásku a truchlil za Ednu, jejíž portrét se připojil k portrétu Maude, Nedovy první ženy.[21]

Posmrtná vystoupení[editovat | editovat zdroj]

V dílu 28. řady Noční klub u Vočka se objevuje jako duch s Maude, když se Marge dívá na všechny, kteří si užívají své manžele. V epizodě 31. série Todde, Todde, proč jsi mě opustil? doprovází Maude Flandersovou, když vítají Neda a Homera v nebi, a na konci epizody se znovu objeví jako duch vznášející se nad Nedovou postelí. Epizoda 32. řady Deník učitelky se soustředí na Ednin deník a Edna zde hostuje prostřednictvím archivních nahrávek.

Kulturní odkaz a přijetí[editovat | editovat zdroj]

Marcia Wallaceová získala v roce 1992 cenu Emmy za namluvení Krabappelové v epizodě 3. řady Simpsonových Bart milencem.[22] IGN označil epizodu Úča roku za nejlepší epizodu 14. řady seriálu.[23] Tilda Swintonová vytvořila svůj účes ve filmu Po přečtení spalte podle Krabappelové.[24] The Guardian zařadil Krabappelovou na 8. místo v žebříčku nejlepších učitelů.[25]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Edna Krabappel na anglické Wikipedii.

 1. a b BREZNICAN, Anthony. Marcia Wallace, Edna of 'Simpsons,' dies at 70. EW.com [online]. [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b The Simpsons pays tribute to late actress Marcia Wallace. BBC News. 2013-11-04. Dostupné online [cit. 2022-08-07]. (anglicky) 
 3. a b GAERTNER, Patrick D. S08 E19 – Grade School Confidential [online]. 2016-03-30 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. GAERTNER, Patrick D. S21 E02 – Bart Gets a “Z” [online]. 2017-04-28 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. GAERTNER, Patrick D. S22 E10 – Moms I’d Like to Forget [online]. 2017-06-19 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. GAERTNER, Patrick D. S22 E22 – The Ned-liest Catch [online]. 2017-07-05 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. GAERTNER, Patrick D. S03 E16 – Bart the Lover [online]. 2015-10-06 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. GAERTNER, Patrick D. S14 E07 – Special Edna [online]. 2016-09-22 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. GAERTNER, Patrick D. S15 E17 – My Big Fat Geek Wedding [online]. 2016-11-14 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. GAERTNER, Patrick D. S17 E13 – The Seemingly Never-Ending Story [online]. 2017-01-06 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. MIKE!, ~. 376. Regarding Margie [online]. 2012-11-10 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. ‘Simpsons’ Fans Play Cupid For New Springfield Couple ‘Nedna’ | Access Hollywood - Celebrity News, Photos & Videos. web.archive.org [online]. 2011-05-26 [cit. 2022-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-05-26. 
 13. GAERTNER, Patrick D. S23 E21 – Ned ‘N Edna’s Blend [online]. 2017-08-07 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. GAERTNER, Patrick D. S29 E19 – “Left Behind” [online]. 2018-05-09 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. a b Groening, Matt; Wolodarsky, Wallace (2001). Commentary for the episode "Homer's Odyssey", in The Simpsons: The Complete First Season [DVD]. 20th Century Fox.
 16. REISS, Mike. Springfield confidential : jokes, secrets, and outright lies from a lifetime writing for the Simpsons. 1. vyd. New York, NY: [s.n.] 299 s. Dostupné online. ISBN 978-0-06-274803-4, ISBN 0-06-274803-3. OCLC 1038786539 S. 100. 
 17. SAPERSTEIN, Pat. Marcia Wallace, Star of ‘The Bob Newhart Show’ and Voice of Mrs. Krabappel, Dies at 70 [online]. 2013-10-26 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 18. ANDREEVA, Nellie. R.I.P. Marcia Wallace [online]. 2013-10-26 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 19. Marcia Wallace of 'The Simpsons,' 'The Bob Newhart Show' has died. Chicago Tribune [online]. [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. 
 20. 'The Simpsons' Pays Tribute To Marcia Wallace With Chalkboard Message. HuffPost [online]. 2013-11-04 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 21. FITZPATRICK, Kevin. 'The Simpsons Ned Flanders Says Goodbye to Mrs. Krabappel. ScreenCrush [online]. [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 22. "Briefing–'Simpsons' score big in Prime-Time Emmys". Los Angeles Daily News. 3. srpna 1992. S. L20.
 23. IGN: The Simpsons: 17 Seasons, 17 Episodes. web.archive.org [online]. 2009-02-08 [cit. 2022-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-02-08. 
 24. VERNER, Amy. Bad hair days welcomed on set of Coen brothers film. The Globe and Mail. 2008-09-08. Dostupné online [cit. 2022-08-07]. (anglicky) 
 25. HUSBAND, Stuart. The 10 best teachers. the Guardian [online]. 2015-09-06 [cit. 2022-08-07]. Dostupné online. (anglicky)