Lízina vzpoura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lízina vzpoura
Logo Simpsonovi.svg
53. díl seriálu Simpsonovi
Pův. název Separate Vocations
Číslo řada 3
díl 18
Původní TV Fox Broadcasting Company
Premiéra 27. února 1992
Česká TV Česká televize
Česká premiéra 11. února 1994
Tvorba
Scénář George Meyer
Režie Jeffrey Lynch
Prod. kód 8F15
Obsah
Tabule „Už nikdy nebudu zvracet, když mi nebude špatně.”
Gaučový gag Simpsonovi kromě Barta si sednou na gauč a Bart si za chvíli všem lehne na klín.
Délka 22 minut
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Homer na pálce
Následující →
Spasitel zabijákem
Seznam dílů 3. řady
Seznam dílů seriálu Simpsonovi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lízina vzpoura (v anglickém originále Separate Vocations) je 18. díl 3. řady (celkem 53.) amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Scénář napsal George Meyer a díl režíroval Jeffrey Lynch. V USA měl premiéru dne 27. února 1992 na stanici Fox Broadcasting Company a v Česku byl poprvé vysílán 11. února 1994 na České televizi.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Poté, co ve škole studenti píší jednotný test způsobilosti, Líza zjistí, že se nejlépe hodí pro domácnost (hospodyně), zatímco Bartův test ukáže, že by měl být policistou. Líza má zlomené srdce nad výsledkem a je odhodlaná dokázat, že testovaní bylo špatně zkontrolováno. Šla za učitelem hudby, aby jí řekl svůj názor pro její talent, ale on jí řekne, že zdědila tlusté prsty po otci, a tudíž nemůže být nikdy profesionální saxofonistkou. Líza tedy stráví den s Marge a kouká se, co dělá za práce. Pro Barta se staví dva policisté, aby mu ukázali svou profesi.

Líza nenávidí roli ženy v domácnosti a uvědomí si, že její budoucí sny jsou zničené. Bart rád tráví čas s policií a dokonce skončí zastavením zločince Haďáka během automobilové honičky. Když ředitel Skinner objeví Bartův nový zájem o vymáhání práva a požádá ho, aby se stal školní službou. Bart začne trestat jeho spolužáky za drobné přestupky a musí pořádek ve škole stále obnovovat. Mezitím se Líza stává mrzutým a vzpurným studentem a projevuje se to tím, že nemá žádný zájem se učit. Začíná se přátelit se zlými holkami, které potká na holčičích záchodech. A právě tam jim poradí zničit oblíbený ředitelův školní klenot – vycpanou pumu s nazvém „PUMA PRIDE”. Vycpaná puma je zvandalizována a zlé puberťačky si Lízu oblíbí a nabídnou jí cigaretu. Líza cigaretu přijmout nechce, a tak jim zalže a řekne jim, že si ji vykouří až ve třídě.

Jednoho dne, je Líza po škole za svůj drzý komentář ke své třídní učitelce, a proto tajně krade všechny učitelské příručky a vloží je do své školní skříňky. Tak ukázala, že bez nich jsou učitelé neschopní a nedovedou učit. Ředitel požádá Barta, aby zjistil, kdo je ukradl. Učebnice najde v Lízině skříňce a uvědomí si, že je ona viníkem. Líza se mu přizná ke zločinu, protože byla naštvaná kvůli svému zvolenému výsledku povolání jako hospodyně, a také proto že je to vzrušující a sladké pokušení. Bart jí řekne, že předtím, než se stal školní službou, tak ho také bavilo dělat lumpárny, ale že měl své hranice, protože za tohle by mohla být vyloučena. Když si učebnic všiml ředitel Skinner, tak byl velice šťastný, ale stejně se zeptal, kdo je ukradl. Bart vezme vinu na sebe a vrátí se k původnímu životu, tedy jako špatný student a pozbude funkce školní služby.

Když ho nová školní služba Milhouse vezme z kanceláře ředitele Skinnera po zvolení trestu, Líza se ho ptá, proč vzal vinu na sebe. Bart jí odpoví, že nechtěl zničit její budoucnost, když je chytrá a snaživá. Líza je dojata Bartovým skutkem a vrací se ke svému starému životu dobrého studenta. Jak Bart tráví svůj čas po škole (trest 600 dní po vyučování), Líza hraje na svůj saxofon před jeho třídou, aby ho potěšila. Bart jí při tom povzbuzuje a rád její hraní na saxofon poslouchá.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Separate Vocations na anglické Wikipedii.

  1. Simpsonovi – Lízina vzpoura, 3×18 [online]. SerialZone.cz [cit. 2020-06-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]