Ctěný pan Homer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ctěný pan Homer
Colonel Homer
55. díl seriálu Simpsonovi
Řada: 3
Díl: 20
Kód: 8F19
Premiéra: 26. března 1992
Scénář: Matt Groening
Režie: Mark Kirkland
Tabule: „Už nikdy nebudu pořádat požární cvičení!“
Gaučový gag: Rodina usedne na gauč, propadne se dovnitř a gauč se nad nimi sklapne.
Hosté: Beverly D'Angelo

Ctěný pan Homer (anglicky Colonel Homer) je 20. díl třetí série amerického animovaného seriálu Simpsonovi.

Homer a Marge jdou do kina na Stockholmskou aféru, politické drama pro náročné publikum. Homer film vůbec nechápe a ruší ostatní diváky nemístnými poznámkami, až ho Marge okřikne. Homer se urazí a místo návratu domů se vydá na bezcílnou osamělou noční jízdu autem. Zastaví se v zapadlé venkovské hospodě, kde vystupuje zpívající servírka Larleen Lumpkinová. Její písně se Homerovi tak zalíbí, že se rozhodne pomoci talentované dívce ke kariéře v hudebním průmyslu. Zaplatí jí pořízení studiové nahrávky a stane se jejím manažerem; kvůli reprezentativnímu vystupování si pořídí typický countryový bílý oblek s kovbojským kloboukem. Zpěvačka má skutečně velký úspěch a dostane se i do televize, Homer ale musí volit mezi dvěma ženami: Larleen se do něj zamiluje a otevřeně ho svádí, zatímco Marge mu dělá žárlivé scény. Nakonec dá přednost svojí rodině a zřekne se showbusinessu. Larleen mu na rozloučenou zpívá píseň Stůj při svém manažerovi (narážka na hit Tammy Wynette Stand By Your Man).

Originální název epizody Colonel Homer odkazuje na Toma Parkera, manažera Elvise Presleyho, který si nechával říkat „Plukovník“ („Colonel“). Tvůrci satirizují typická klišé americké countryové hudby, jako banální zamilované texty, naivní idealizaci „starého dobrého Jihu“ a mýtus člověka z prostých poměrů, který se prosadí díky přirozené muzikálnosti. Objeví se narážka na tehdy populární komedii Kdopak to mluví (Homer původně chce jít na film Kdopak to chrní, ale je vyprodáno, tak koupí lístky na Stockholmskou aféru, protože slyšel, že je to film „pro dospělé“). Ve venkovské putyce se čepuje pivo značky Fudd (přesmyčka Duff), o kterém Vočko Szyslak tvrdí, že řada jeho konzumentů oslepla.

Roli Larleen Lumpkinové namluvila herečka Beverly D'Angelo. Tato postava se objeví ještě v devatenácté řadě v epizodě Táta na útěku, kdy hledá u Homera pomoc, protože je stíhána za daňové úniky. Larleenina píseň Your Wife Don't Understand You se objevila na výběru skladeb ze seriálu, který vyšel v roce 2000 pod názvem Songs in the Key of Springfield.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]