Táta na útěku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Táta na útěku
Papa Don't Leech
416. díl seriálu Simpsonovi
Řada: 19
Díl: 16
Kód: KABF09
Premiéra: 13. dubna 2008
Scénář: Reid Harrison (e)
Režie: Chris Clements (e)
Hosté: Dixie Chicks

Táta na útěku je šestnáctá epizoda devatenácté řady seriálu Simpsonovi. První vysílání proběhlo 13. dubna 2008. Epizoda představuje návrat Lurleen Lumpkinové (Beverly D'Angelo) z epizody "Ctěný pan Homer" (3. série) po její šestnáctileté nepřítomnosti (ačkoliv se Lurleen Lumpkinová na chvíli objevila v takových epizodách jako "Marge versus jednokolejka" nebo "Homerův tým"). Objevují se i Dixie Chicks. Epizodu napsal Red Harrison a režíroval Chris Clements.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Líza se snaží prodat skautské sušenky starostovi Quimbymu, ale zjistí, že městská pokladnice je prázdná. Quimby vysvětlí městu, že peníze utratil za nový slogan "Springfield - dobře". Městské setkání informuje, že se někde budou muset sehnat peníze. Springfield předstírá přírodní katastrofu s cílem získat peníze od FEMA, ale úředníci jsou také podvodníci. Springfield je napálen a skončí s ještě většími dluhy, než dříve. Líza pak zjistí, že Springfield má miliony v nevybraných daních, a brzy začne honba za nejznámějšími daňovými podvodníky (s výjimkou pana Burnse a starosty Quimbyho). Ve zprávách Kent Brockman informuje, že všichni daňoví podvodníci byli chyceni a zbývá jen Lurleen Lumpkinová, hvězda country hudby, které kdysi Homer dělal manažera a ona se do něj zamilovala. Lurleen hledá celé město, ona se však ukryje v Homerově autě a poví mu, jak šla její kariéra od desíti k pěti a všichni její manželé ji obrali o všechny peníze.

Homer Lurleen nabídne úkryt ve svém domě, ale Marge si stále pamatuje, jaké rozpory Lurleen způsobila v jejím manželství, a požaduje, aby okamžitě odešla. Naštvaně ji odveze pryč, ale zjistí, že Lurleen žije s bezdomovci. Marge je Lurleen líto a neochotně jí dovolí zůstat s rodinou. Jako poděkování Lurleen griluje a Marge se jí omluví za své chování. Lurleen jí odpustí a stanou se kamarádkami. Brzy se ovšem zjistí, kde se Lurleen skrývá, je zatčena a odvedena před soud. Soudce Snyder rozhodne v její prospěch, s jedinou výjimkou: Lurleen musí najít způsob, jak okamžitě splatit své dluhy vůči společnosti. Když soud skončí, Lurleen vysvětlí, že nemůže splatit daně, protože všechny její peníze odešly s jejími manžely (všichni se podobají Homerovi).

Lurleen propadá depresi a celá rodina vyslechne její písničku o otci. Marge si uvědomí, že se Lurleen vzdala víry v muže poté, co ji opustil otec. Rozhodne se oba Lumpkiny dát dohromady do správného vztahu rodič-dítě. Proleze Springfield a nakonec ho najde. Royce Lumpkin odešel od Lurleen, protože si uvědomil, že by nikdy nemohl být dobrý otec. Nyní je naprostý povaleč. Lurleen mu odpustí, že ji nechal a napíše novou písničku na oslavu jejich setkání. Zdá se, že oba znovu objevili štěstí a spoustu času tráví společně. Ale Royce nakonec Lurleen znovu opustí. Lurleen je v depresi ještě víc než kdy jindy. Brzy její novou píseň uslyší v televizi, jak ji hrají Dixie Chicks. Lurleenin otec se ve videoklipu objeví také, a jedna z Dixie Chicks tvrdí, že to on napsal tu píseň, ačkoliv je jasně plagiátem Lurleeniny skladby.

Lurleen trucuje ve sklepě. Tam k ní přijdou Homer, oblečený jako plukovník Homer, a "Major Marge" a řeknou jí, aby převzala kontrolu nad jejím osudem. Lurleen prozradí Dixie Chicks, že její otec jí ukradl píseň a ony se mu pomstí tím, že ho zmlátí svými hudebními nástroji (Royce se snažil vyhnout zmlácení tím, že poukázal na to, že byl nejlepším hudebním producentem, kterého poznaly, ale navzdory tomu, že s ním Dixie Chicks souhlasí, mu stejně neodpustí). Lurleen uzavře novou smlouvu s Dixie Chicks. Najde si nového manžela (který je také velmi podobný Homerovi), a Marge se s Lurleen loučí objetím. Do ucha jí zašeptá, že pokud se ještě někdy přiblíží k Homerovi, uškrtí ji jejími prodlouženými vlasy.

Kulturní odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Název epizody je inspirován písní zpěvačky Madonny "Papa Don't Preach"
  • Když Lurleen zpívá píseň "Zůstaň se mnou dnes večer", je vyobrazena s Kermitem, potom se objeví další Muppet, slečna Piggy, a nakopne ho
  • Úvodní scéna, ve které Homera dusí jeho otec, je parodií na epizodu "Kennedy a Heidi" v seriálu Rodina Sopránů. Tony v ní podobným způsobem dusí Christophera
  • Bart si hraje s panem Bramborou
  • Marge se umývá sprchovým gelem od Estée Lauder
  • Když Líza řekne "dvojité eww", je to podobné jako slogan Jacie "eww, eww a dvojité eww"
  • Závěrečná scéna, ve které Marge tiše hrozí Lurleen, je parodií na seriál stanice HBO Řím. V této scéně po nepříjemné společenské večeři Atia z rodu Julia, římská aristokratka, vyhrožuje smrtí královně Kleopatře
  • Když všichni zpívají "Táta je zpět", Líza čte Harryho Pottera