Oliver Goldsmith

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Oliver Goldsmith
Narození 10. listopadu 1728
Hrabství Roscommon
Úmrtí 4. dubna 1774 (ve věku 45 let)
Londýn
Povolání lékař, spisovatel a básník
Alma mater Univerzita v Edinburghu
Trinity College
Významná díla Vikář Wakefieldský
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oliver Goldsmith (10. listopadu 1728, Elphin, Roscommon, Irsko4. dubna 1774, Londýn) byl anglický básník, prozaik a lékař irského původu.

Nejznámějším Goldsmithovým dílem je román Farář wakefieldský (1766, The Vicar of Wakefield), portrét chudého anglikánského duchovního, prostého poctivce z nižších vrstev a bratra všech lidí. Farář Primrose vypravuje o osudech své početné rodiny - o nástrahách, které klade dcerám zhýralý šlechtic, o vystěhování celé rodiny z vlídného domova, o řadě dalších pohrom, o své cestě do vězení dlužníků mezi nejubožejší příslušníky lidské společnosti, o náhlém obratu Štěstěny a o tom, jak nakonec všechno dobře dopadlo. Dílo, v němž někteří kritikové viděli pouze sentimentální idylu, odhaluje zkorumpovanost měšťácké společnosti a na trpkých farářových zkušenostech dokazuje, jak naivní je víra, že "dobro" mravného jedince samo přemůze společenské "zlo".

K dalším známým autorovým dílům patří báseň Opuštěná vesnice (1770, The Deserted Village) a komedie Omyly jedné noci (1771, She Stoops to Conquer or The mistake of a night).

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CRAIG, Hardin a kolektiv. Dějiny anglické literatury II. Praha : Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1963. S. 476.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]