Oliver Goldsmith

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oliver Goldsmith
Oliver Goldsmith.jpg
Narození 10. listopadu 1728
Elphin
Úmrtí 4. dubna 1774 (ve věku 45 let)
Londýn
Příčina úmrtí selhání ledvin
Místo pohřbení Templářský kostel
Povolání lékař, lékař-spisovatel, básník, dramatik, literární kritik, romanopisec, spisovatel, esejista, polygraf, dramaturg a divadelní producent
Národnost Irové
Alma mater Edinburská univerzita
Trinity College
Významná díla Vikář Wakefieldský
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oliver Goldsmith (10. listopadu 1728, Elphin, Roscommon, Irsko4. dubna 1774, Londýn) byl anglický básník, prozaik a lékař irského původu.

Nejznámějším Goldsmithovým dílem je román Farář wakefieldský (1766, The Vicar of Wakefield), portrét chudého anglikánského duchovního, prostého poctivce z nižších vrstev a bratra všech lidí. Farář Primrose vypravuje o osudech své početné rodiny - o nástrahách, které klade dcerám zhýralý šlechtic, o vystěhování celé rodiny z vlídného domova, o řadě dalších pohrom, o své cestě do vězení dlužníků mezi nejubožejší příslušníky lidské společnosti, o náhlém obratu Štěstěny a o tom, jak nakonec všechno dobře dopadlo. Dílo, v němž někteří kritikové viděli pouze sentimentální idylu, odhaluje zkorumpovanost měšťácké společnosti a na trpkých farářových zkušenostech dokazuje, jak naivní je víra, že "dobro" mravného jedince samo přemůze společenské "zlo".

K dalším známým autorovým dílům patří báseň Opuštěná vesnice (1770, The Deserted Village) a komedie Omyly jedné noci (1771, She Stoops to Conquer or The mistake of a night).

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CRAIG, Hardin a kolektiv. Dějiny anglické literatury II. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1963. S. 476. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]