DILIA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
DILIA
Praha Vysocany Zbuzkova Kratkeho 1.jpg
Právní formaspolek
Založeno1949[1]
ŘeditelJiří Srstka
AdresaKrátkého 143/1, Praha, 190 00, Česko
IČO65401875
Další informace
Webwww.dilia.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura, z. s., je spolek, jehož hlavním předmětem činnosti je kolektivní zajišťování ochrany autorských práv. To v praxi znamená například uzavírání hromadných smluv s televizními a rozhlasovými stanicemi nebo s provozovateli kopírovacích služeb a následné rozúčtování odměn a náhrad nositelům autorských práv.

DILIA vypisuje granty na podporu mladých českých autorů a divadelníků. V roce 2010 se do grantového řízení přihlásilo 14 projektů. Kromě toho DILIA vydává divadelní hry předních českých i zahraničních autorů, které zastupuje.

DILIA je členem nevládních mezinárodních organizací CISAC, GESAC, IFRRO a SAA.

Roku 2019 se spolkem například podepsala Národní knihovna České republiky smlouvu,[2] podle které se díla starší 110 let nezveřejňují, pokud knihovna neprokáže datum úmrtí autorů,[nenalezeno v uvedeném zdroji] a tak prakticky digitální knihovna [1] stáhla již publikovaná digitalizovaná díla.[zdroj?!] Dilia vydává „Seznam“ děl, který jsou knihovny podle smluv povinny aktualizovaně dodržovat a taková díla nezpřístupňovat.[zdroj?!]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.dilia.cz/index.php/o-nas
  2. https://smlouvy.gov.cz/smlouva/11093632 - kolektivní smlouva o užití autorských děl

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]