Umělec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek pojednává o umělci jako osobě. Možná hledáte: Umělec (film).
Umělec

Umělci jsou osoby, jež vytvářejí či interpretují umělecká díla s tím, že se touto prací živí či o to usilují. Tvorba uměleckých děl je zásadní součástí jejich života a svou činností přispívají k rozvoji umění a kultury. Umělcem je ten, kdo je za umělce považován, a to bez ohledu na to, zda je pracovně vázán k profesním uměleckým subjektům.“

nebo

Umělcem se rozumí každá osoba, která vytváří umělecká díla nebo se svou interpretací podílí na vytváření nebo znovuvytváření uměleckých děl, která považuje svou uměleckou tvorbu za hlavní součást svého života, která tímto způsobem přispívá k rozvoji umění a kultury a která je uznávána nebo se snaží, aby byla uznávána za umělce, ať již je nebo není v jakémkoliv pracovním svazku nebo jakémkoliv sdružení.“

– dvojí definice umělce podle UNESCO z roku 1980[1]

Umělec je osoba, která se věnuje (v uměleckém kontextu) malířství, sochařství, herectví, tanci, psaní, tvorbě filmů, poezie, hudby či videoher[2][3] nebo jakýmkoliv jiným uměleckým profesím.

Patronem umělců (zejména malířů) je sv. Lukáš. Patronkou muzikantů je sv. Cecílie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Doporučení týkající se postavení umělců [online]. Bělehrad: UNESCO, 1980-10-27. Dostupné online. (anglicky, španělsky, francouzsky)  – Anglická verze též dostupná zde.
  2. CHVALÍČEK, Jaromír. Americká vláda uznala hry za umění. BonusWeb.cz [online]. 2011-05-11. Dostupné online. 
  3. VNOUČEK, Petr. Videohry jsou umění, rozhodlo slavné muzeum. Tohle je prvních 14 exponátů. Reflex [online]. 2012-12-04. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]