Šáša Krusty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Herschel Shmoikel Pinchas Yerucham Krustofsky
Krustyland Orlando.jpg
SérieSimpsonovi
První výskytMluvící hlava
NamluviliČeský dabing: Jiří Bruder a Stanislav Lehký
Anglický dabing: Dan Castellaneta
Informace o postavě
PřezdívkaŠáša Krusty (někdy pouze Šáša nebo pouze Krusty)
PohlavíMuž
Narození1940–1946 (odhad)
Náboženské
vyznání
Žid
PovoláníKlaun, komik, kongresman
Manžel(ka)Vojenská důstojnice Erina
DětiDcera Sophie
PříbuzníOtec: Rabín Hyman Krustofsky
Matka: Catherine Johnson-Krustofsky
Dcera: Sophie Krustofská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Herschel Shmoikel Pinchas Yerucham Krustofsky (hebrejsky הרשל שמויקל פינחס ירוחם קרוסטופסקי‎) známý také jako Šáša Krusty (anglicky Krusty the Clown) nebo jen Krusty, je fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Hlas mu propůjčil Dan Castellaneta (v českém znění Jiří Bruder a Stanislav Lehký).

Fyzická podoba[editovat | editovat zdroj]

Krusty je střední postavy, má zelené (někdy i modré) střapaté vlasy. Nosívá tričko fialové barvy s modrým motýlkem, bílé rukavice, bledě zelené kalhoty a velké červené klaunské boty. V naprosté většině případů je jeho tvář díky značné vrstvě make-upu bílá, namísto žluté, tedy typické pro většinu ostatních postav ze seriálu.

Osobnost[editovat | editovat zdroj]

Jeho zaměstnáním je dráha profesionálního klauna, respektive baviče občanů Springfieldu. (Občas se také objevuje v různých politických funkcích.) Již dlouhá léta rozesmívá diváky prostřednictvím svojí TV show, oblíbenou zejména u Barta a Lízy Simpsonových, ale i u bezpočtu dalších dětí. Prostřednictvím této postavy však také tvůrci Simpsonových parodují americký zábavní průmysl. Klaun často servíruje nepovedené vtipy o celebritách a vrcholem jeho představení pro děti bývají scénky parodicko akrobatického rázu či díly brutálního animovaného seriálu Itchy a Scratchy show, který děti až fanaticky milují. Krusty se chová rozdílně na jevišti a mimo něj. Mimo jeviště je často protivný či povýšený i když čas od času se projeví i velmi lidsky. Jakožto maskot nějakého produktu je lehce úplatný a proto figuruje v mnoha reklamách a mimo to je i maskotem či vlastníkem prodejny rychlého občerstvení s názvem Šaša burger (či Krusty Burger), který jakožto parodie na americké fastfoody podává často nezdravé, nevalně chutné avšak velice zpopularizované pokrmy. Šáša sám na tom není zdravotně nejlépe, nosí kardiostimulátor a kouří. Jednou řekl že má ve klaunském nosu ukrytý kokain. V jednom z dílů se unaven svým dosavadním životem pokusil simulovat vlastní sebevraždu, údajnou smrt v letadle nabouraném do skály, byl však brzy odhalen Bartem a Lízou.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Otec[editovat | editovat zdroj]

Krusty je synem svého židovského otce, rabína Krustofského který do mladého Herschela kladl naděje co by do budoucího rabína a pokračovatele jeho „řemesla“ avšak Herschel se proti vůli svého otce vydal na komediální cestu. Otec s šášou proto dlouho nemluvil až se Bartovi a jeho sestře Líze podařilo Krustyho otce s Krustym usmířit, což vyvrcholilo objetím v Krustyho show pro děti.

Dcera[editovat | editovat zdroj]

Krusty zplodil dceru Sophii, kteroužto mu porodila vojenská důstojnice,která ovšem Krustyho nenávidí od té doby,co Sophii počali. Dcera vyrůstala se svou matkou a otce skoro celý život (krom jedné epizody v seriálu) neviděla.

Vztah s Levákem Bobem[editovat | editovat zdroj]

Ve starších dílech seriálu můžete vidět kolegu Šáši Krustyho Leváka Boba. Ten byl často terčem Krustyho ponižujících a z jistého úhlu pohledu také stupidních žertů. Toto Levák Bob těžce nesl, jelikož se sám považoval za intelektuála s vytříbeným vkusem pro humor. (Na dráhu komedianta se dal omylem, původně to byl cíl jeho bratra Cecila.) Zároveň také pocházel z rodiny, v které byla kriminalita i genialita svým způsobem tradicí. Z této zloby vůči Krustymu pak vyplynul jeho asi první zločin, loupež. Ta se stala v šestém díle první série Simpsonových. Přesněji v díle Je šáša vinen? kde převlečený za Krustyho vyloupil smíšený obchod Kwik-E-Mart. Krusty byl stíhán pro zločin, avšak Bartovi a Líze se podařilo dokázat jeho nevinu na základě rozdílu délky nohou Leváka a Krustyho a díky tomu, že se Bob přiblížil k mikrovlnné troubě, ke které se Krusty kvůli svému kardiostimulátoru přiblížit nesmí. Levák Bob si následně odseděl svůj trest ve vězení a už se nikdy do zábavního průmyslu nevrátil. (s výjimkou jedné epizody, kdy se sám nelegálně vysílal do televizních obrazovek přes Krustyho vysílací čas a snažil se zde o „kultivovanou“ zábavu) Pomsta ale převládá nad smutkem a chce se pomstít mladému Bartu Simpsonovi smrtí, což můžete vidět v několika dalších dílech. Nakonec Bart vždy o chlup vyvázne smrti a Levákův geniální plán zkrachuje na nějaké drobné chybce pročež se znovu a znovu dostává do vězení. Přirozeně také u Leváka přetrvává nenávist vůči Krustymu.

Související články[editovat | editovat zdroj]