Jiří Bruder

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jiří Bruder
Narození13. dubna 1928
Praha
Úmrtí31. května 2014 (ve věku 86 let)
Praha
PříbuzníStanislav Bruder (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Bruder (13. dubna 1928 Praha31. května 2014 Praha[1][2]) byl český herec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z umělecké rodiny, jeho tatínek byl hercem a zpěvákem ve Vinohradském kabaretu, rovněž oba jeho strýcové byli zpěváky a muzikanty. Jeden ze strýců hrál na saxofon v orchestru Jaroslava Ježka. Jeho bratr byl herec a zpěvák Stanislav Bruder (1933–2019), se kterým byl v začátcích často v angažmá. Během své základní vojenské služby hrál v Armádním divadle společně s paní Jiřinou Jiráskovou, poznal zde i Jiřího Šlitra, o mnoho let dříve, než jej poznal Jiří Suchý.

S herectvím začínal v Divadle 5. května, poté vystřídal několik dalších divadelních a estrádních souborů (např. Divadlo Jiřího Wolkera či divadlo Paravan, Divadlo Na Fidlovačce), nakonec bezmála 30 let působil v Městských divadlech pražských (1963–1987),[3] i později zde vystupoval jako host; naposledy působil v Divadle ABC.

Jeviště ho lákalo už od časných mladých let. Hereckou školu přesto nevystudoval, vyučil se mechanikem psacích a počítacích strojů. Zároveň vedle školy zkoušel kabaret a účinkoval v divadelním komparzu. Získal cenné praktické zkušenosti a později složil profesní zkoušky před komisí.

Mezi jeho divadelní úspěchy bezesporu patří kanadský Montreal, kde spolu s kolegou Lubomírem Lipským hráli klauny ve hře Revue z Bedny. I přes silnou konkurenci, mimo jiné v podobě slavného Kinoautomatu, sklidilo představení velký úspěch. Následovaly další měsíce se stejným představením, tentokrát v Brazílii.

Zahrál si mnoho desítek televizních a filmových převážně drobných či epizodních rolí. Jednalo se o výrazného komediálního a výborného dabingového herce, což osvědčil například v animovaném seriálu Simpsonovi nebo hlasem, který propůjčil Méďovi Béďovi, účinkoval i v seriálu Tom a Jerry. Svůj hlas propůjčil i známému francouzskému komikovi Bourvilovi. S Bourvilem je spojena i jedna příhoda, kdy se při premiéře filmu Smolař objevilo v úvodních titulcích vedle Františka Filipovského jako Louise de Funèse místo „Bourvil – Jiří Bruder“ spojení „Bourvil – Stanislav Bruder“. Po odvysílání tehdy následovalo množství pokut a jiných postihů, ale Jiří Bruder prý vzkázal: „Ať to tam nechají, vždyť je to přece brácha!“ Překlep tam tedy zůstal a ještě v roce 2004 jej tak vysílala TV Nova.

V roce 1996 se objevily vážné zdravotní problémy, podstoupil sérii těžkých operací dolních končetin. Divadlo mu scházelo, po letech opět stanul na jevišti Divadla ABC v menší roli ve hře Jezinky bezinky. V pokročilém věku tímto představením uzavřel svou bohatou divadelní kariéru. Penzi trávil v domku na pražském Smíchově.

Zemřel po dlouhé nemoci ve věku 86 let v Motolské nemocnici v Praze.[4]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Diskografie, kompilace[editovat | editovat zdroj]

  • 1995 Písničky z hospod Staré Prahy ISupraphon, CD – 02. K Šusterovům do Karlína, 05. Na nás to neplatí (Dvacetikoruna), 06. Otevři, šenkýři, okenice, 18. Točte se, pardálové – Jiří Bruder a Laďka Kozderková.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jiří Bruder / Dabingforum.cz [online]. Rev. 9.6.2012 [cit. 2012-06-09]. Dostupné online. 
  2. Jiří Bruder / FilmCZ.Info [online]. FilmCZ.Info, rev. 9.6.2012 [cit. 2012-06-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-18. 
  3. Marie Valtrová: ORNESTINUM, Slavná éra Městských divadel pražských, Brána, Praha, 2001, str. 191, ISBN 80-7243-121-8
  4. Zemřel Jiří Bruder [online]. Divadelní noviny, 2014-06-09 [cit. 2014-06-10]. Dostupné online. 
  5. Historie městských divadel pražských. Městská divadla pražská [online]. Městská divadla pražská [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]