Zapomeňte na Hérostrata!

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zapomeňte na Hérostrata!
Původní název Забыть Герострата!
Autor Grigorij Gorin
Žánr tragikomedie
Země Sovětský svaz
Jazyk ruština
Premiéra 1972
Místo premiéry Leningrad
Soubor Akademický činoherní divadlo V. F. Komissarževské
Překlad Růžena Pochová
Údaje v infoboxu aktuální k prosinci 2019
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zapomeňte na Hérostrata! (Забыть Герострата!) je divadelní hra ruského dramatika Grigorie Gorina z roku 1972. Jedná se o tragikomedii o dvou částech a pěti obrazech. Hra měla premiéru v roce 1972 v Akademickém činoherním divadle V. F. Komissarževské (Академический драматический театр имени В. Ф. Комиссаржевской) v Leningradu (dnes Petrohrad)

Hra se odehrává v roce 356 před naším letopočtem v městě Efezu a je variací na příběh o Hérostratovi, který zapálil Artemidin chrám, aby se zapsal do dějin a stal se navždy slavným.

Uvedení v Češkoslovensku[editovat | editovat zdroj]

Rozhlasové zpracování[editovat | editovat zdroj]

V Československém rozhlasu byla hra zpracována v roce 1986. Překlad Růžena Pechová, rozhlasová úprava Hynek Pekárek. dramaturgie Pavel Minks, režie Josef Červinka. Hráli: Náš současník (Pavel Soukup), Tissafernés, vladař Efesu (Josef Somr), Klementina, jeho žena (Jorga Kotrbová), Kleón, archón basileus (Petr Pelzer), Hérostratos (Jan Vlasák (herec) ), Chryssipes, lichvář (Vladimír Krška), Erita, kněžka v chrámu bohyně Artemis (Blanka Bohdanová), žalářník (Jan Schánilec), kameník (Jaroslav Cmíral) a lazebník (Jiří Knot).[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie městských divadel pražských. Městská divadla pražská [online]. Městská divadla pražská [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (česky) 
  2. Grigorij Izrailevič Gorin / ZAPOMEŇTE NA HÉROSTRATA. Východočeské divadlo Pardubice [online]. Východočeské divadlo Pardubice [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. 
  3. Zapomeňte na Hérostrata (1986) [online]. Panáček v říši mluveného slova, 2005 [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. 
  4. Grigorij Izrailevič Gorin: Zapomeňte na Hérostrata. Vltava [online]. 2012-12-20 [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (česky)