Hérostratos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hérostratos
Narození4. století př. n. l.
Efez
Úmrtí356 př. n. l.
Efez
Povolánícattle rancher
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Hérostratos (nebo Hérostratés, Herostrates či latinizovaně Herostratus) z Efesu (starořecky Ἡρόστρατος) byl člověk, který jako mladý muž v roce 356 př. n. l. za účelem, aby se jeho jméno dostalo do historie, podpálil Artemidin chrám v Efesu. Za svůj čin byl odsouzen k trestu smrti a aby se mu jeho záměr nepodařil, tak bylo v Efezu pod sankcí smrti zakázáno zmiňovat jeho jméno. I přes toto damnatio memoriae se o této události a Hérostratově jménu zmínil historik Theopompos z Chiu a Hérostratos se stal světoznámým tak, jak si přál.

Herostratovský čin[editovat | editovat zdroj]

Hérostratův čin se stal frazémem (herostratovský čin) a námětem řady úvah a uměleckých děl. Kupříkladu Jean-Paul Sartre napsal povídku Herostrates (Erostratus), která je součástí jeho knihy Zeď. Ernest Reyer roku 1862 operu Erostrate, Georg Heym báseň Der Wahnsinn des Herostrat či Juan Hidalgo operu Celos aun del aire matan.

Grigorij Izrailevič Gorin napsal divadelní hru Zapomeňte na Hérostrata!, která byla uvedena v českém prostředí v divadle (například Městská divadla pražská 1975[1], Východočeské divadlo v Pardubicích 1977-1978[2]) i jako rozhlasová dramatizace v Českém rozhlasu.[3][4]

V oblasti psychologie se používá termínu herostratismus pro chorobnou touhu se za každou cenu stát slavným.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie městských divadel pražských. Městská divadla pražská [online]. Městská divadla pražská [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (česky) 
  2. Grigorij Izrailevič Gorin / ZAPOMEŇTE NA HÉROSTRATA. Východočeské divadlo Pardubice [online]. Východočeské divadlo Pardubice [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. 
  3. Zapomeňte na Hérostrata (1986) [online]. Panáček v říši mluveného slova, 2005 [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. 
  4. Grigorij Izrailevič Gorin: Zapomeňte na Hérostrata. Vltava [online]. 2012-12-20 [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]