Roman Hemala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roman Hemala
Narození11. ledna 1925
Velká Bíteš
Úmrtí26. května 2005 (ve věku 80 let)
Praha
Povoláníherec
DětiAlexander Hemala
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Roman Hemala (11. ledna 1925, Velká Bíteš26. května 2005, Praha) byl český divadelní herec.

Pocházel z Českomoravské vrchoviny a po druhé světové válce začal studovat herectví na dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Brně. Studium zdárně ukončil roku 1948. Poté získal angažmá v Divadle S. K. NeumannaPraze (1949–1952). Poté se vrací na Moravu – do Brna, kde v letech 1952–1959 působil v Městském oblastním divadle (dnešní Městské divadlo Brno). Koncem padesátých let dvacátého století dostává nabídku z Prahy – od Divadla ABC, v tomto divadle působil až do odchodu do důchodu.

Jeho první filmovou rolí byl film DS-70 nevyjíždí (1949), kde ztvárnil nevelkou úlohu horníka. Angažmá v Brně Hemalovi zabránilo věnovat se i nadále filmu, znovu se před kameru vrátil až jako člen hereckého souboru Divadla ABC.

Jeho synem je televizní hlasatel Alexander Hemala.

Divadelní role[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie městských divadel pražských. Městská divadla pražská [online]. Městská divadla pražská [cit. 2019-08-25]. Dostupné online.