Vladimír Salač (herec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Salač
Narození 17. července 1924
Terezín
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 31. května 1990 (ve věku 65 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vladimír Salač v titulní roly hry „Honzovo putování“ od Zd. Čamarové (1938)

Vladimír Salač (17. července 1924 v Terezíně31. května 1990 v Praze) byl český herec a zpěvák.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od dětství zpíval v Kühnově dětském sboru spolu se sestrou Jiřinou Salačovou, pozdější zakladatelkou Sester Allanových. Během 2. světové války pracoval jako úředník hudebního nakladatelství a od roku 1943 do konce války měl stálé angažmá v Intimním divadle. V té době hrál již ve filmu. Zahrál si, mimo jiné, role studentů v obou známých studentských komediích režiséra Martina Friče Škola základ života z roku 1938 a Cesta do hlubin študákovy duše z roku 1939, kde hrál postavu terciána Ždimery, která sám sebe podepisoval jako José Ždimera. Ve filmu Anděl na horách nazpíval ve vlaku píseň jako rekreant. V českém filmu za svůj život vytvořil několik desítek drobnějších či epizodních rolí. Asi nejznámější z filmových rolí je postava účetního Šmída v seriálu 30. případů majora Zemana (díl Kvadratura ženy). Poslední roličku si zahrál ve snímku Něžný barbar režiséra Petra Kolihy v roce 1989. V roce 1954 nazpíval s orchestrem Dalibora Brázdy "Píseň pro Kristýnku", autorů Zdeňka Petra a Vladimíra Dvořáka ze hry "Sto dukátů pro Juana" a díky ní se dostal do širokého povědomí posluchačů. Z písničky se stal evergreen.

Po skončení války vystřídal několik menších divadel, od roku 1959 hrál až do své smrti v roce 1990 v Městských divadlech pražských [1].

Divadelní role[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Marie Valtrová: ORNESTINUM, Slavná éra Městských divadel pražských, Brána, Praha, 2001, str. 192, ISBN 80-7243-121-8
  2. Historie městských divadel pražských. Městská divadla pražská [online]. Městská divadla pražská [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]