Mirko Musil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mirko Musil
Narození 26. srpna 1924
Praha
Úmrtí 14. června 1999 (ve věku 74 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslav Musil, známější jako Mirko Musil (26. srpna 1924 Praha14. června 1999 Praha), byl český herec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z umělecky založené rodiny. Jeho otec byl sice lékař, ale zpíval v operetě, jeho matka byla rovněž zpěvačka. Divadlo hrál ochotnicky už od dětství. Po vzoru svého otce chtěl být lékařem, ale jeho studia medicíny přerušila druhá světová válka, kdy nacisté uzavřeli české vysoké školy. Proto započal studia herectví na Pražské konzervatoři, kterou ale nacisté posléze také uzavřeli. Konzervatoř dokončil až po válce v roce 1948. Své první krátké angažmá absolvoval ve smíchovském Realistickém divadle, od roku 1950 až do roku 1990 byl po čtyřicet let členem Městských divadel pražských.

Jednalo se o výrazného herce vedlejší a epizodních rolí na divadle, ve filmu i v televizi, který se dobře uplatnil i jako dabingový herec. Nezapomenutelným způsobem nadaboval Strýčka Skrblíka v seriálu Kačeří příběhy, který pocházel z dílny světoznámého Walta Disneyho. Strýčka Skrblíka daboval čtyři roky, od roku 1991 do roku 1994.

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie městských divadel pražských. Městská divadla pražská [online]. Městská divadla pražská [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]