Filmový přehled

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Filmový přehled
URLwww.filmovyprehled.cz
Komerčníne
Charakter stránkyonline filmová databáze, filmový časopis
Registracene
V jazycečeština a angličtina
Počet uživatelůcca 10 000 měsíčně
VlastníkNárodní filmový archiv
Spuštěno29. února 2016
Aktuální stavonline

Filmový přehled je webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi.

Od roku 1939 vycházel v tištěné podobě jako nejstarší český filmový časopis do roku 2013. Sloužil kinařům jako přehled filmové distribuce. Postupně se však stal vyhledávaným časopisem přinášejícím nejúplnější informace o filmech v české kinodistribuci, seznamoval s obsahy filmů a přinášel profily režisérů, herců i dalších tvůrců. Redakce původního tištěného časopisu stále intenzivně pracuje a tvoří další texty pro nový portál s komplexními informacemi o české kinematografii.

Od roku 1992 do roku 2012 byla v NFA také vydávána Filmová ročenka, nejprve v tištěné formě a později na CD-ROMu. Tu využívali filmoví profesionálové, badatelé i orgány státní správy.

Webový portál pod tradičním jménem Filmový přehled tyto obsahy sjednocuje a v budoucnu nabídne i další rozšíření. Byl spuštěn 29. 2. 2016.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Odlišností projektu od již existujících, podobně zaměřených webových portálů je úplnost a spolehlivost dat, což může v ČR garantovat výhradně NFA z logiky své působnosti. Potvrzuje to mnohaletá činnost Filmového přehledu a Filmové ročenky, vydávaných NFA, které jsou odborníky pokládány za nejspolehlivější zdroje dat v oboru.

Databáze[editovat | editovat zdroj]

Kompletní data o filmech od počátků české kinematografie, ale také o těch připravovaných a premiérových. Texty o konkrétním titulu obsahují produkční, technické a distribuční údaje, údaje o tvůrčím štábu, hereckém obsazení, o získaných festivalových cenách, s výstižným autorským obsahem a anotací filmu a filmografii tvůrců. Informace v databázi jsou částečně dostupné i v anglickém jazyce.

Revue Filmového přehledu[editovat | editovat zdroj]

Reflexe aktuálního dění v české kinematografii a audiovizi. Články v sedmi sekcích: Aktuality, Premiéry, Filmy, Profily, Fokus, Události a Rozhovory.

ISSN 2464-6229

Funkce[editovat | editovat zdroj]

  • Databáze – filmy, osobnosti, společnosti
  • Magazín – aktuality, premiéry, filmy, profily, fokus, události, rozhovory
  • Kalendář

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]