Vinohradský hřbitov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vinohradský hřbitov
Emil Hacha grave Vinohrady Cemetery Prague.JPG
Místo
Stát Česko
Obec Vinohrady
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Specifikace
Odkazy
Kód památky 44552/1-1671 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Vinohradský hřbitov (někdy nazývaný též množným číslem Vinohradské hřbitovy) je veřejné pohřebiště, které se rozkládá v Praze 10-Vinohradech. Přiléhá ke Krematoriu Strašnice. Podle počtu pohřbených je Vinohradský hřbitov druhým největším v Praze. Je zapsán ve státním seznamu nemovitých kulturních památek.[1]

Budova stojí v Městské památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice.

Historie hřbitova[editovat | editovat zdroj]

Hřbitov byl založen v roce 1885 a byl postupně ve třech fázích rozšiřován. V té době sloužil zejména k ukládání ostatků rodin bohatých pražských měšťanů. Nejvíce hrobů a hrobek je z přelomu 19. a 20. století a z období první republiky.

Slavné hroby[editovat | editovat zdroj]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Vinohradský hřbitov má dnes rozlohu okolo 10 hektarů a je zde přibližně 16 000 hrobů, přes 900 hrobek, přilehlý urnový háj má 4300 urnových míst a 1850 míst v kolumbariích.[2] Je plně obsazen a pohřbívá se pouze na uvolněná místa, případně do urnových hrobů a kolumbárií.

Stavby na území hřbitova[editovat | editovat zdroj]

Kaple z východu

Za centrálním křížem stojí novogotická jednolodní kaple sv. Václava z roku 1897, kterou projektoval architekt Antonín Turek a realizoval stavitel Vlad. Sedláček. V arkádách se nachází 14 hrobek, mj. i hrobka rodiny Václava Havla. Při vchodu z Vinohradské ulice je budova správy hřbitova a dále na východ obřadní síň.

Na východní a jižní straně na hřbitov navazuje areál Krematoria Strašnice s jeho puristickou budovou a vlastním urnovým hájem. Oba celky mají (2016) různé správce a jsou odděleny zdí, průchod je možný brankou u budovy krematoria.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-03-09]. Katalogové číslo 156917 : Vinohradský hřbitov. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 
  2. http://www.turistika.cz/mista/vinohradsky-hrbitov

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]