Vinohradský hřbitov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kaple svatého Václava na Vinohradském hřbitově

Vinohradský hřbitov (někdy nazývaný též množným číslem Vinohradské hřbitovy) je veřejné pohřebiště, které se rozkládá v Praze 10-Vinohradech. Přiléhá ke Krematoriu Strašnice. Podle počtu pohřbených je Vinohradský hřbitov druhým největším v Praze. Je zapsán ve státním seznamu nemovitých kulturních památek.[1]

Budova stojí v Městské památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice.

Historie hřbitova[editovat | editovat zdroj]

Hřbitov byl založen v roce 1885 a byl postupně ve třech fázích rozšiřován. V té době sloužil zejména k ukládání ostatků rodin bohatých pražských měšťanů. Nejvíce hrobů a hrobek je z přelomu 19. a 20. století a z období první republiky. Odpočívá tam také spisovatel Jan Karafiát, Jaroslav Foglar, Karel Václav Rais, František Kožík, přítel T.G. Masaryka profesor Jan Gebauer, dále Eva Bosáková, Karel Matěj Čapek-Chod, Jiří Grossmann, Emil Hácha, Egon Erwin Kisch, Josef Laufer, Laďka Kozderková, překladatel a spisovatel Rudolf Mertlík, Jan Pivec, Jiří Šlitr, Olga a Václav Havlovi či Jaroslav Štercl, muzikoložka PhDr. Olga Dutková, či prezident Republiky Karpatská Ukrajina Mons. Avhustyn Vološyn.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Vinohradský hřbitov má dnes rozlohu okolo 10 hektarů a je zde přibližně 16 000 hrobů, přes 900 hrobek, 4300 urnových míst a 1850 míst v kolumbariích.[2] Je plně obsazen a pohřbívá se pouze na uvolněná místa, případně do urnových hrobů a kolumbárií.

Stavby na území hřbitova[editovat | editovat zdroj]

Mimo puristické budovy Krematoria Strašnice se zde za centrálním křížem nalézá novogotická jednolodní kaple sv. Václava z roku 1897, kterou projektoval Antonín Turek. V arkádách se nachází 14 hrobek, mj. i hrobka rodiny Václava Havla.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Monumnet.npu.cz, [cit. 2011-06-30]. Dostupné online.  
  2. http://www.turistika.cz/mista/vinohradsky-hrbitov

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°4′35″ s. š., 14°28′52″ v. d.