Darja Hajská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Darja Hajská
Narození 20. března 1911
Mladá Boleslav
Úmrtí 18. března 1981 (ve věku 69 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Darja Hajská, celým jménem Darja Dea Voříšková (20. března 1911 Mladá Boleslav18. března 1981 Praha), byla česká zpěvačka, herečka, spisovatelka a dramatička, autorka knížek a divadelních her pro děti. Jednalo se o sestru herce, režiséra a loutkoherce Miloše Hajského.

Pocházela z umělecké rodiny. Po ukončení školní docházky pracovala jako pomocná síla u společnosti Fortuna-film. Navštěvovala operní školu, kde studovala zpěv. V divadle nejprve hrála a zpívala v různých kočovných společnostech, poté se nakrátko objevila v nuselském Tylově divadle, poté zpívala v Olomouci, hrála v Praze, na Kladně a v Pardubicích. Za nacistické okupace během 2. světové války působila v pražské holešovické Uranii. Po válce ještě hrála v několika dalších pražských souborech, poté už definitivně působila mimo Prahu na Kladně, v Náchodě a v Kolíně.

U českého filmu začínala ještě v éře němého filmu, v éře zvukového filmu vytvořila desítky dalších filmových rolí. K stáru často hrála rázovité ženy z lidu. Během své 54leté kariéry vytvořila více jak stovku filmových a televizních postav.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]