Darja Hajská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Darja Hajská
Darja Hajská
Darja Hajská
Narození 20. března 1911
Mladá Boleslav
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 18. března 1981 (ve věku 69 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Darja Hajská, rozená Darja Dea Voříšková[1] (20. března 1911 Mladá Boleslav[2]18. března 1981 Praha), byla česká zpěvačka, herečka, spisovatelka a dramatička, autorka knížek a divadelních her pro děti. Jednalo se o nevlastní sestru herce, režiséra a loutkoherce Miloše Hajského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházela z umělecké rodiny. Po ukončení školní docházky pracovala jako pomocná síla u společnosti Fortuna-film. Navštěvovala operní školu, kde studovala zpěv. V divadle nejprve hrála a zpívala v různých kočovných společnostech, poté se nakrátko objevila v nuselském Tylově divadle, poté zpívala v Olomouci, hrála v Praze, na Kladně a v Pardubicích. Za nacistické okupace během 2. světové války působila v pražské holešovické Uranii. Po válce ještě hrála v několika dalších pražských souborech, poté už definitivně působila mimo Prahu na Kladně, v Náchodě a v Kolíně.

U českého filmu začínala ještě v éře němého filmu, v éře zvukového filmu vytvořila desítky dalších filmových rolí. K stáru často hrála rázovité ženy z lidu. Během své 54leté kariéry vytvořila více jak stovku filmových a televizních postav.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. dle zápisu v matrice N Mladé Boleslavi je uznán za otce setník Josef Voříšek
  2. Matriční záznam o narození a křtu farnost Mladá Boleslav

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]