Divadlo Na Fidlovačce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Divadlo Na Fidlovačce
Divadlo Na Fidlovačce 2022.jpg
Základní informace
StátČeskoČesko Česko
MístoPraha
Typ divadlaprofesionální divadlo
Zaměřeníčinohra, muzikál, opereta, opera
Budova
Otevření5. listopadu 1921
28. října 1998
Další informace
AdresaDivadlo Na Fidlovačce
Křesomyslova 625/4
Praha 4, Nusle
140 00  Praha 4
Oficiální webhttp://www.fidlovacka.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo Na Fidlovačce je divadelní scéna v Praze 4Nuslích v Nuselském údolí u toku Botiče proti Nuselskému pivovaru. Před divadlem se nachází park Na Fidlovačce a na jeho východní straně pak stejnojmenná ulice. V těchto místech se v 18.19. století konaly oblíbené slavnosti pražských ševců Fidlovačka. [1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1995[editovat | editovat zdroj]

Projekt Tylova divadla v Nuslích a ředitel Stanislav Langr

Stavba budovy byla zahájena v roce 1921. Divadlo bylo slavnostně otevřeno pod názvem Tylovo divadlo v Nuslích dne 5. listopadu 1921 premiérou Tylovy hry Drahomíra. Původní záměr ředitele Stanislava Langera byl hrát v divadle především činohry českých klasiků. S touto koncepcí ale divadlo neuspělo a po finančním krachu a převzetí novým ředitelem Jiřím Sedláčkem byly od roku 1925 v repertoáru divadla především operety.[2]

V průběhu své existence několikrát změnilo název (lidový název "Tyláček" však přetrvává celé století). V roce 1944 bylo přejmenováno na Divadlo pod Vyšehradem, po 2. světové válce se vrátilo k původnímu názvu. V letech 19631978, bylo v provozu jako Hudební divadlo v Nuslích a bylo sloučeno s Hudebním divadlem Karlín, jehož soubor hrál na obou scénách.[3]

Obnova divadla (Nadace Fidlovačka)[editovat | editovat zdroj]

Divadelní budova chátrala až do roku 1995, kdy byla pro její obnovu založena Nadace Fidlovačka. S jejím přispěním bylo divadlo obnoveno – provoz byl slavnostně zahájen 28. října 1998 hrou Fidlovačka Josefa Kajetána Tyla. Před divadlem byla zbudována nová kašna s několika vodotrysky, která oživuje přilehlý nuselský park. Herci divadla nejsou ve stálém angažmá, ale uzavírají smlouvy na jednotlivá představení. Při obnovení divadla do Divadla Na Fidlovačce přešel téměř celý ročník tehdejších absolventů Pražské konzervatoře, z nichž doposud nejvíce prostoru dostali Zuzana Vejvodová a Ondřej Brousek.

Nejúspěšnější inscenací divadla byl po dlouhá léta americký muzikál Šumař na střeše, který zůstal na repertoáru bezmála sedmnáct let. Kvůli problémům s autorskými právy se však jeho derniéra odehrála ještě před dovršením čtyřsté reprízy v červnu 2015.

Komorní Fidlovačka[editovat | editovat zdroj]

V bývalém kině Morava (za první republiky Světovid) v Boleslavově ulici v Nuslích nedaleko od náměstí Bratří Synků byla v roce 2006 zřízena druhá scéna divadla s názvem Komorní Fidlovačka. Dne 5. prosince 2018 podle informace divadla „dochází z vážných technických důvodů uzavření“[4]

Léta 2012–2016[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu Tomáše Töpfera do Divadla na Vinohradech v září 2012 se stala novou ředitelkou Eliška Balzerová. Stávajícího uměleckého šéfa, Juraje Deáka, který získal stejnou funkci ve vinohradském divadle, nahradil režisér Pavel Šimák. Ve stejné době došlo na této scéně k velkému odlivu známých hereckých osobností, které následovaly bývalé vedení na Vinohrady. Byli mezi nimi např. Ondřej Brousek, Otakar Brousek ml., Marek Holý, Lilian Malkina, Petr Rychlý, Václav Svoboda a Zuzana Vejvodová. V dalších letech divadlo ze stejného důvodu opustili Tereza Bebarová, Andrea Černá a Pavel Nečas.

Do divadla proto začala přicházet nastupující herecká generace. Na jevišti divadla se tak poprvé objevili Lukáš Rous, Aneta Krejčíková, Petr Batěk, Daniel Krejčík, Elizaveta Maximová, Marta Sovová a mnozí další.

Po sérii finančních problémů, které vedly mj. k zániku Nadace Fidlovačka, nebyl divadlu na jaře 2015 přidělen víceletý grant, jenž zásadně ovlivňuje existenci divadel. Proto ředitelka Eliška Balzerová oznámila, že hodlá svoji funkci k 1. lednu 2016 opustit.

V prosinci 2016 se nový ředitelem Divadla Na Fidlovačce stává ing. Jan Koťátko. V roce 2017 z divadla Eliška Balzerová odchází.

Současné Divadlo Na Fidlovačce[editovat | editovat zdroj]

Nové umělecké vedení naplnilo body koncepce, s níž do projektu vstupovalo: progresivní dramaturgie dokázala přivést do divadla mladé režiséry schopné aktuálních výkladů (Jakub Čermák, Adam Skala, Tomáš Svoboda, Lukáš Pečenka), divadlo si oblíbila řada kvalitních herců a tvůrců (Jitka Ježková, Aneta Krejčíková, Daniel Krejčík, Míra Nosek, Jiří Korn, Tomáš Měcháček), divadlo objevily nové skupiny diváků (zejména mladí diváci), nové inscenace sklidily úspěch i na poli divadelní kritiky (Dánská dívka).[zdroj?] Zároveň se ale podařilo naplnit krédo kvalitní umělecké práce pro většinového diváka a v tomto směru navázání na to nejlepší z tradice Fidlovačky.[zdroj?]

Divadlo on-line[editovat | editovat zdroj]

V době nucené uzávěry divadel z důvodu pandemie koronaviru připravilo Divadlo Na Fidlovačce pro své diváky několik úspěšných on-line projektů. Prvním byla videočetba na pokračování klasického hororu Brama Stokera DRACULA. Pro diváky po 36 večerů četli například Marek Lambora, Zdeněk Maryška, Vanda Chaloupková, Lukáš Rous a mnoho dalších.

Další velkým on-linem projektem byl cyklus SKYPE premiéry. V tomto cyklu byly natočeny přes moderní technologie hry mladých českých autorů, které zatím čekají na své divadelní uvedení. Inscenace LAJKA ke zhlédnutí ZDE

Největším on-line projektem byl DEKAMERON 2020. Projekt DEKAMERON 2020 vzniknul v dubnu a květnu 2020. Spojilo se v něm 10 českých autorů, kteří reagovali na aktuální situaci a napsali pro celkem 35 herců krátké dramatické útvary. V únoru 2021 získal projekt ocenění v Cenách divadelní kritiky. DEKAMERON 2020 ke zhlédnutí ZDE

Divadlo po covidu[editovat | editovat zdroj]

Po nucené pauze z důvodu pandemie v letech 2020 - 2021, uvedlo DNF v září 2021 divadelní adaptaci kultovního rytmikálu KOUŘ v režii Šimona Cabana. V říjnu 2021 oslavilo divadlo výročí 100 let od svého otevření. Na konci listopadu měl na Fidlovačce premiéru nový původní rodinný muzikál Petra Veselého a Petra Ožany BETLÉM HLEDÁ SUPERSTAR

Další premiérou byla na konci roku 2021 balkánská komedie Miro Gavrana MUŽ MOJÍ ŽENY, kde se poprvé společně na jevišti potkali Michal Dlouhý a David Novotný. Režie se ujal Tomáš Svoboda.

V únoru 2022 se v repertoáru divadla objevil ABSOLVENT. V režii Natálie Deákové se v hlavních rolích představili Jitka Schneiderová a Daniel Krejčík.

Zatím poslední premiérou je hudební revue PROČ MUŽI NEPOSLOUCHAJÍ A ŽENY NEUMÍ ČÍST V MAPÁCH. Režie vlastní adaptace slavné knihy se ujal Miroslav Hanuš.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 divadlo obdrželo cenu Thálie jako zvláštní cenu kolegia, jako první umělecký kolektiv oceněný cenou Thálie vůbec.

Herecký soubor[editovat | editovat zdroj]

Divadlo Na Fidlovačce nemá žádného herce ve stálém angažmá. Z toho vyplývá, že každý tvůrce uzavírá na každou inscenaci smlouvu o dílo. Soubor se postupně utvářel. Mezi stálé spolupracovníky po odchodu Tomáše Töpfera do Divadla na Vinohradech patří hlavně:

Tramvajová zastávka[editovat | editovat zdroj]

Od 1. ledna 2000 byla tramvajová zastávka před divadlem přejmenována z Divadlo v Nuslích na Divadlo Na Fidlovačce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HRUBEŠ, Josef; HRUBEŠOVÁ, Eva. Pražské domy vyprávějí ... / 6.. Vyd. 1. vyd. Praha: Academia, 2000. 252 s. ISBN 8020008233, ISBN 9788020008237. OCLC 163418542 S. 65–70. 
  2. JEDLIČKA, Jan. Jak vzniklo divadlo v Nuslích. S. 8–9. Pražský illustrovaný zpravodaj [online]. 1941-07-10 [cit. 2020-09-14]. S. 8–9. Dostupné online. 
  3. HUČÍN, Ondřej. Česká divadelní encyklopedie: Divadlo Na Fidlovačce [online]. Kabinet pro studium divadla [cit. 2020-09-14]. Dostupné online. 
  4. Aktuality: Informace pro diváky [online]. Divadlo Na Fidlovačce, 2018-12-05 [cit. 2020-09-14]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HUČÍN, Ondřej. Česká divadelní encyklopedie: Divadlo Na Fidlovačce [online]. Kabinet pro studium divadla [cit. 2020-09-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]