Přeskočit na obsah

Studio Ypsilon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Studio Ypsilon
Ypsilonka ve Spálené 14, Praha 1
Ypsilonka ve Spálené 14, Praha 1
StátČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Studio Ypsilon zmiňované často jako Ypsilonka, vzniklo roku 1963 v Liberci jako experimentální dílna několika uměleckých profesí, z nichž převažovali hlavně loutkáři. V roce 1978 bylo divadlo přestěhováno do Prahy. Divadlo nebylo vždy samostatným divadlem, až v roce 1990 se stalo samostatnou scénou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

"Y" - symbol divadla ve foyer
Hlediště divadla

Studio Ypsilon vzniklo v roce 1963 v Liberci (nejdříve jako nezávislá amatérská experimentální skupina v podmínkách Vojenského útvaru 3256). Zakladatelem je režisér a herec Jan Schmid, který v té době na vykonával základní vojenskou službu. V roce 1969 došlo k profesionalizaci Studia Ypsilon (jako druhého souboru Naivního divadla – dříve Severočeského loutkového divadla).

Základ Ypsilonky tvořili jednak členové tohoto divadla (J. Schmid, K. Novák, Z. Schmidová, J. Nováková) i příslušníci Vojenského útvaru (J. Fučík, M. Olmr, M. Kořínek). První inscenace vznikla ve vojenském kinosále. Již v další inscenaci spolupracoval člen opery Divadla F. X. Šaldy v Liberci Bohuslav Maršík (později i jiní herci z činohry téhož divadla: V. Ron, J. Synková, M. Bílek, J. Prýmek ). Se Studiem Ypsilon spolupracovali i někteří další členové Severočeského loutkového divadla, ale i osoby z okruhu neherců kolem Studia Ypsilon (D. Bláhová, J. Trösterová a další).

První divadelní inscenací bylo Encyklopedické heslo XX. století (1964). Dále následovala autorská adaptace Bizetovy Carmen, Carmen nejen podle Bizeta (režie J. Schmid, výprava J. Malina, 1966).

Ke stěžejním inscenacím liberecké éry patří Shakespearův Makbeth, Gayova Žebrácká opera a především Schmidův Život a smrt K. H. Máchy. Již od svého počátku zajíždělo Studio Ypsilon do Prahy (kde hrálo nejdříve v Redutě a Ateliéru, pak pravidelně v Žižkovském divadle, Branickém divadle, ale i v Divadle Na zábradlí a Činoherním klubu) a hostovalo i v dalších městech tehdejšího Československa a výrazně se uplatňovalo zejména na celostátních festivalech Divadelního Mládí.

V roce 1978 Ypsilonka přesídlila do Prahy (stává se souborem Státního divadelního studia, po jeho delimitaci v roce 1981 byla připojena k Divadlu Jiřího Wolkera), jejím domovskou scénou se stalo divadlo Ateliér ve Spálené ulici (rozměrově větší inscenace, které si převáží z Liberce, nadále hraje v Branickém divadle). Pražské působení Ypsilonky však od počátku provázely byla nejrůzněji omezovaná. Divadelní sál ve Spálené ulici je uzavřen a dochází zde k výměně elektroinstalace a částečné rekonstrukci, která se protáhla na dva a půl roku. Hraje se na různých náhradních místech, nejvíce v Žižkovském a Klicperově divadle a v Redutě. I přes tuto krizi vzniklo v tomto období několik stylotvorných inscenací autorské povahy.  

V roce 1984 se konečně Ypsilonka vrací do svého sálu a Dílnou Studia Ypsilon oslavuje své dvacetiny. V nově upraveném sále lze hrát arénovitě a všeobecně více mobilně. V témže roce se konal významný společný divadelní projekt Cesty (spolu s Divadlem na okraji, Divadlem Husa na provázku a Hanáckým divadlem). Dále se Ypsilon věnuje svým velmi populárním a originálním Večerům pod lampou –  improvizacím s nejrůznějšími hosty – herci, hudebníky, spisovateli, výtvarníky a jinými osobnostmi společenského života.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době má Studio Ypsilon k dispozici dva divadelní sály tzv. malou scénu studiového charakteru a větší sál rekonstruovaný do původní podoby ve stylu art deco. Ypsilonka sídlí v prvním pražském funkcionalistickém Obchodním domě Olympic architekta Jaromíra Krejcara z roku 1927. Samotný sál s hledištěm bylo původně kinosál navržený ve stylu art deco berlínského architekta, pražského rodáka, Paula Sydowa.

Vedle hlavní činnosti bylo ve Studiu Ypsilon založeno jeho malé studio - STUDIO Studia Ypsilon. Jedná se o ojedinělý případ studia vysoké umělecké divadelní školy (Akademie múzických umění v Praze) při divadle. Na výchově studentů se vedle Jana Schmida podílejí i další pedagogové Ypsilonky. STUDIO má svůj repertoár a někteří posluchači rovněž hostují v představeních Ypsilonu.

Studio Ypsilon se těší velké přízni publika. Je sice pražským divadlem, ale občas zajíždí i do dalších měst České republiky. Zúčastňuje se různých divadelních festivalů a pravidelně vyjíždí do zahraničí (např. Německo, Jugoslávie, Polsko, Španělsko, Francie, Finsko, Anglie, Dánsko, Slovensko, Rakousko, Řecko, Itálie, USA, Kanada, Tchaj-wan, Jihoafrická republika, Belgie, Egypt, Rusko).

Členové souboru[editovat | editovat zdroj]

Hosté[editovat | editovat zdroj]

Mimo jiné s Ypsilonkou také spolupracovali[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]