Jana Šrejma Kačírková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jana Šrejma Kačírková
Základní informace
Rodné jménoJana Kačírková
Narození24. června 1982 (40 let)
České Budějovice
Povoláníoperní pěvkyně
Nástrojehlas
Hlasový oborsoprán
OceněníCena Thálie (2012, 2013 a 2020)
Webwww.janasrejmakacirkova.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jana Šrejma Kačírková (* 24. června 1982 České Budějovice) je česká operní pěvkyně-sopranistka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pochází z Vidova. Nejdříve vystudovala Česko-anglické gymnázium v Českých Budějovicích, poté vystudovala zpěv na Pražské konzervatoři. V době studií na konzervatoři získala řadu ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Když v roce 2006 dokončila konzervatoř, hostovala poté při studiu na Ostravské univerzitě v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a v letech 2010–2015 zde působila jako stálá členka souboru opery. Téhož roku debutovala v Národním divadle v roli Adiny z opery Nápoj lásky. V roce 2015 vystoupila poprvé před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově jako Rusalka. Od roku 2016 je členkou Národního divadla v Brně, stálým hostem Národním divadle v Praze, Slovenského národního divadla v Bratislavě a Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Vystoupila na řadě významných mezinárodních hudebních festivalů, například na letním festivalu v italském Ercolanu, v Teatro Politeama Greco v Lecce, na Pafos Afrodite Festival na Kypru, Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl, Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského a na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov. V roce 2018 při příležitosti znovuotevření zrekonstruovaného Janáčkova divadla v Brně a zahajovacího představení festivalu Janáček Brno zpívala Lišku Bystroušku v opeře Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka.[1]

Je držitelkou tří cen Thálie, a to za mimořádný výkon za rok 2012 – role Julie v opeře Romeo a Julie (Ch. Gounod), která byla uvedena v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.[2]

Dále za rok 2013 – role Anny Boleny ve stejnojmenné opeře (G. Donizetti), též v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.[3]

A také toto prestižní ocenění získala i za rok 2020 – role Juliette v opeře Tři fragmenty z Juliette (B. Martinů) a za roli Ellen v opeře Lidský hlas (F. Poulenc), která byla uvedena v Národním divadle Brno[4], kdy byly v tomto nastudování tyto dvě opery výjimečně spojené do jednoho celku.

Operní role[editovat | editovat zdroj]

Národní divadlo moravskoslezské

Divadlo Josefa Kajetána Tyla

Národní divadlo

Divadlo F. X. Šaldy

Slovenské národní divadlo

Jihočeské divadlo

Národní divadlo Brno

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.janasrejmakacirkova.com [online]. [cit. 2020-11-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-12-03. 
  2. OPERAPLUS, Redakce. Ceny Thálie za rok 2012 a jejich držitelé v opeře a baletu | OperaPlus [online]. [cit. 2021-11-14]. Dostupné online. 
  3. HONUS, Aleš. Cenu Thálie získala Tereza Vilišová a podruhé také Jana Šrejma Kačírková. ostravan.cz [online]. [cit. 2021-11-14]. Dostupné online. 
  4. V.O.S, Pilot. Aktuálně: Jana Šrejma Kačírková získala Cenu Thálie. C.E.M.A. [online]. [cit. 2021-11-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]