Don Giovanni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o opeře W. A. Mozarta. Další významy jsou uvedeny v článku Don Giovanni (rozcestník).
Don Giovanni
Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni
Max Slevogt Das Champagnerlied Don Giovanni Andrade.jpg
Základní informace
Žánr dramma giocoso
Hudba Wolfgang Amadeus Mozart
Libreto Lorenzo da Ponte
Počet dějství 2
Originální jazyk italština
Literární předloha Giovanni Bertati: Don Giovanni Tenorio a Molière: Don Juan
Datum vzniku 1787
Premiéra 29. října 1787, Praha
Stavovské divadlo

Don Giovanni, plným názvem Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni (Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni), je dvouaktová dramatická opera Wolfganga Amadea Mozarta na libreto Lorenza da Ponte. Světovou premiéru měla v Nosticově (dnes Stavovském) divadle v Praze 29. října 1787 za účasti skladatele. Námětem je život a smrt svůdníka, známého v literatuře také jako Don Juan. Podle kritiků a mnoha milovníků oper[kdo?] jde o jednu z vůbec nejlepších oper, které kdy byly složeny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavovské divadlo, kde byla opera poprvé uvedena

Objednávku na operu Don Giovanni dostal Mozart během svého pražského pobytu v lednu 1787. Byl zde svědkem velkého úspěchu své předchozí opery Figarova svatba, která ve Vídni naopak propadla. Na opeře Mozart pracoval během následujících měsíců, ale dokončoval ji až po příjezdu do Prahy 4. října 1787.

V Praze se Mozart ubytoval u manželů Duškových, skladatele Františka Xavera Duška a jeho manželky, pěvkyně Josefíny Duškové. Místem jeho pobytu byla Duškových vila Bertramka na Smíchově, který tehdy ještě nepatřil mezi pražská města.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

  • don Giovanni, mladý prostopášný šlechtic (baryton)
  • komtur (bas)
  • Leporello, sluha dona Giovanniho (bas)
  • donna Anna, dcera komturova, snoubenka dona Ottavia (soprán)
  • don Ottavio, snoubenec donny Anny (tenor)
  • donna Elvíra, vznešená dáma z Burgosu, opuštěná milenka dona Giovanniho (soprán)
  • Zerlina, venkovanka (soprán)
  • Masetto, její snoubenec (bas)
  • venkované, venkovanky, muzikanti, sluhové (sbor)

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Don Giovanni je opera o dvou dějstvích. Její děj se odehrává ve Španělsku v 17. století.

První dějství[editovat | editovat zdroj]

Leporello čeká před komturovým domem na svého pána, který se tam vloudil, aby svedl komturovu dceru donnu Annu. Z domu vybíhá don Giovanni pronásledovaný Annou, které přibíhá na pomoc také starý komtur. Don Giovanni komtura zabíjí v souboji a prchá. Anna přivolává na pomoc svého snoubence dona Ottavia a prosí ho, aby vyhledal vraha a pomstil smrt jejího otce.

V dalším obraze se don Giovanni snaží svést Zerlinu, když před tím poslal jejího snoubence Masetta spolu se svým sluhou Leporellem do hospody. Když to již vypadá, že don Giovanni bude mít u Zerliny úspěch, vchází jeho opuštěná milenka, donna Elvíra, a Zerlinu odvádí. Don Ottavio a donna Anna žádají dona Giovanniho o pomoc při hledání vraha starého komtura - ani jeden z nich netuší, že vrahem je sám don Giovanni. Během rozhovoru nakonec Anna poznává podle hlasu dona Giovanniho a opakuje prosbu, aby Ottavio pomstil jejího otce.

Don Giovanni pozve Zerlinu a Masetta, kteří slaví svatbu, a ostatní svatebčany k sobě do paláce na oslavu, neboť doufá, že se mu přitom podaří dokončit svádění Zerliny. Na oslavu se v maskách dostávají i Elvíra, Anna a Ottavio. Masetto zabrání Giovannimu ve svedení Zerliny a Elvíra s Annou odhalují dona Giovanniho jako vraha. Ten si však mečem proklestí cestu ven a uprchne.

Druhé dějství[editovat | editovat zdroj]

Don Giovanni se snaží svést komornou donny Elvíry a za tím účelem si vymění plášť a klobouk s Leporellem. Leporello převlečený za Giovanniho odvádí Elvíru pryč z domu, je však zastaven Annou a Ottaviem, takže musí odhalit, že není tím, za koho se vydává.

Don Giovanni se na útěku setkává s Leporellem na hřbitově a vychloubá se svými činy přímo před sochou starého komtura. Socha promluví, kárá Giovanniho za jeho hříchy a přijímá jeho posměšné pozvání na hostinu.

V paláci se donna Elvíra snaží naposledy přemluvit dona Giovanniho k nápravě, ale je odmítnuta. Giovanni nechává připravit hostinu a socha komtura opravdu přichází. Při podání ruky na stvrzení slibu klesá don Giovanni v bolestech k zemi a propadá se do pekla.

Ke konci opery je zkáza dona Giovanniho s uspokojením komentována Annou, Ottaviem, Masettem i Zerlinou a donna Elvíra odchází do kláštera.

Významné inscenace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016 se operní pěvec Sherrill Milnes ujal režie operního představení Mozartovy opery Don Giovanni, kterou nastudoval dirigent John Nardolillo se souborem mladých zpěváků a hudebníků, studentů a absolventů hudebních konzervatoří a univerzit (Juilliard School, Peabody Conservatory, Royal College of Music and the Royal Academy of Music in London, Conservatorium of Sydney) v rámci Prague Summer Nights Young Artists Music Festival.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sherrill Milnes bude opět v Praze pracovat s mladými talenty. Harmonie [online]. 2016-06-29 [cit. 2016-07-09]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Don Giovanni v archivu Národního divadla