Bertramka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vila Bertramka
Vila Bertramka
Účel stavby

vila

Základní informace
Sloh klasicismus
Přestavba po roce 1743 do dnešní podoby
Další majitel František Xaver Dušek a Josefína Dušková
Současný majitel spolek Mozartova obec
Poloha
Adresa Praha-Smíchov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Bertramka
Bertramka
Bertramka, Praha
Další informace
Kód památky 40363/1-1400 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bertramka je usedlost v klasicistním slohu z poloviny 18. století nacházející se na pražském Smíchově. Dnes slouží částečně jako muzeum, s tematikou zdejšího pobytu Wolfganga Amadea Mozarta u manželů Duškových, s původní koncertní síní. Budova se nachází v Mozartově ulici č.p.2. Usedlost je od roku 1964 památkově chráněna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vila Bertramka

Původně na jejím místě stával starý dřevěný viniční domek. Místo něj byla na konci 17. století postavena z lomové opuky nová usedlost pojmenovaná po Františkovi z Bertramu, který byl už jejím třetím majitelem – získal ji v dražbě roku 1743. Později nechal usedlost upravit na letovisko po vzoru předměstských vil.

V roce 1784 ji koupila operní pěvkyně Josefína Dušková se svým chotěm, skladatelem a hudebníkem Františkem Xaverem Duškem. V letech 1787 a 1791 je navštívil Wolfgang Amadeus Mozart.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vila Bertramka, pohled od vjezdu do areálu

Usedlost tvoří areál, jehož hlavním objektem je obytná budova obrácená hlavním průčelím do dvora. Hlavními viditelnými prvky této stavby jsou předsunuté dvojramenné schodiště a lodžie. Jižní krátké čelo budovy se otevírá do prostoru stoupající zahrady. Naproti je stodola s třípatrovým špýcharem. Hned vedle domu stojí přízemní část bývalého viničného lisu se silným zdivem. Místo něj je dnes zde Památník Wolfganga Amadea Mozarta a manželů Duškových se stálou expozicí. Celý objekt prošel rekonstrukcí v roce 1956 u příležitosti 200. výročí Mozartova narození. Další opravy proběhly v letech 1986 a 1987. Usedlost Bertramka je od roku 1964 památkově chráněna.

Zahrada[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Zahrada Bertramka.

Původně užitková zahrada a vinohrad byly na konci 18. století nahrazeny parkovou úpravou. Bylo zde např. kaštanové stromořadí. To ovšem zmizelo při požáru v roce 1871 a poté, co došlo k velké přestavbě usedlosti.

Otevírací doba[editovat | editovat zdroj]

Vila Bertramka bývala otevřena od čtvrtka do neděle v době od 10 do 17 hodin. V současné době je ale pro návštěvníky nepřístupná z důvodu probíhající rekonstrukce.[1] Vila je v neudržovaném a zanedbaném stavu. Restituční spor o Bertramku trval dvacet let a objekt se teprve v roce 2010 vrátil do majetku Mozartovy obce.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevírací doba
  2. HÝŘ, Marek; OPPELT, Robert. Pražané už Mozartovi nerozumějí, jeho Bertramka zarůstá travou [online]. iDnes.cz, 2016-08-19 [cit. 2016-08-19]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Freeman, Daniel E. Mozart in Prague. Minneapolis: Bearclaw, 2013. ISBN 978-0-9794223-1-7
  • Laštovková, B. Pražské usedlosti 1. vydání, Praha: Libri 2001 ISBN 80-7277-057-8. S. 33 - 35.
  • JEŘÁBEK, Luboš. Bertramka v době Mozartově i nyní. Praha: Hudební odbor Umělecké Besedy, [po r. 1930]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]