Bertramka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vila Bertramka
Vila Bertramka
Účel stavby

vila

Základní informace
Sloh klasicismus
Přestavba po roce 1743 do dnešní podoby
Další majitel František Xaver Dušek a Josefína Dušková
Současný majitel spolek Mozartova obec
Poloha
Adresa Praha-Smíchov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Bertramka
Bertramka
Bertramka, Praha
Další informace
Kód památky 40363/1-1400 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bertramka je usedlost v klasicistním slohu z poloviny 18. století nacházející se na pražském Smíchově. Dnes slouží částečně jako muzeum, s tematikou zdejšího pobytu Wolfganga Amadea Mozarta u manželů Duškových, s původní koncertní síní. Budova se nachází v Mozartově ulici č.p.2. Usedlost je od roku 1964 památkově chráněna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vila Bertramka

Původně na jejím místě stával starý dřevěný viniční domek. Místo něj byla na konci 17. století postavena z lomové opuky nová usedlost pojmenovaná po Františkovi z Bertramu, který byl už jejím třetím majitelem – získal ji v dražbě roku 1743. Později nechal usedlost upravit na letovisko po vzoru předměstských vil.

V roce 1784 ji koupila operní pěvkyně Josefína Dušková se svým chotěm, skladatelem a hudebníkem Františkem Xaverem Duškem. V letech 1787 a 1791 je navštívil Wolfgang Amadeus Mozart.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vila Bertramka, pohled od vjezdu do areálu

Usedlost tvoří areál, jehož hlavním objektem je obytná budova obrácená hlavním průčelím do dvora. Hlavními viditelnými prvky této stavby jsou předsunuté dvojramenné schodiště a lodžie. Jižní krátké čelo budovy se otevírá do prostoru stoupající zahrady. Naproti je stodola střípatrovým špýcharem. Hned vedle domu stojí přízemní část bývalého viničného lisu se silným zdivem. Místo něj je dnes zde Památník Wolfganga Amadea Mozarta a manželů Duškových se stálou expozicí. Celý objekt prošel rekonstrukcí v roce 1956 u příležitosti 200. výročí Mozartova narození. Další opravy proběhly v letech 1986 a 1987. Usedlost Bertramka je od roku 1964 památkově chráněna.

Zahrada[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Zahrada Bertramka.

Původně užitková zahrada a vinohrad byly na konci 18. století nahrazeny parkovou úpravou. Bylo zde např. kaštanové stromořadí. To ovšem zmizelo při požáru v roce 1871 a poté, co došlo k velké přestavbě usedlosti.

Otevírací doba[editovat | editovat zdroj]

Vila Bertramka je otevřena od čtvrtka do neděle v době od 10 do 17 hodin.[1] Vila je však v neudržovaném a zanedbaném stavu. Restituční spor o Bertramku trval dvacet let a objekt se teprve v roce 2010 vrátil do majetku Mozartovy obce.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevírací doba
  2. HÝŘ, Marek; OPPELT, Robert. Pražané už Mozartovi nerozumějí, jeho Bertramka zarůstá travou [online]. iDnes.cz, 2016-08-19 [cit. 2016-08-19]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Freeman, Daniel E. Mozart in Prague. Minneapolis: Bearclaw, 2013. ISBN 978-0-9794223-1-7
  • Laštovková, B. Pražské usedlosti 1. vydání, Praha: Libri 2001 ISBN 80-7277-057-8. S. 33 - 35.
  • JEŘÁBEK, Luboš. Bertramka v době Mozartově i nyní. Praha: Hudební odbor Umělecké Besedy, [po r. 1930]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]