Bertramka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vila Bertramka
Vila Bertramka
Vila Bertramka
Účel stavby
vila
Základní informace
Sloh klasicismus
Přestavba po roce 1743 do dnešní podoby
Stavitel František z Bertramu
Další majitel František Xaver Dušek a Josefína Dušková
Současný majitel Městská část Praha 5
Poloha
Adresa Praha-Smíchov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice 50°4′14″ s. š., 14°23′42″ v. d.
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bertramka je usedlost v klasicistním slohu z poloviny 18. století nacházející se na pražském Smíchově. Dnes slouží částečně jako muzeum, s tematikou zdejšího pobytu Wolfganga Amadea Mozarta u manželů Duškových, s původní koncertní síní. Budova se nachází v Mozartově ulici č.p. 2. Usedlost je od roku 1964 památkově chráněna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vila Bertramka

Původně na jejím místě stával starý dřevěný viniční domek. Místo něj byla na konci 17. století postavena z lomové opuky nová usedlost pojmenovaná po Františkovi z Bertramu, který byl už jejím třetím majitelem – získal ji v dražbě roku 1743. Později nechal usedlost upravit na letovisko po vzoru předměstských vil.

V roce 1784 ji koupila operní pěvkyně Josefína Dušková se svým chotěm, skladatelem a hudebníkem Františkem Xaverem Duškem. Jejich hostem zde byl v letech 1787 a 1791 Wolfgang Amadeus Mozart, který zde dokončoval operu Don Giovanni před její pražskou premiérou.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vila Bertramka, pohled od vjezdu do areálu

Usedlost tvoří areál, jehož hlavním objektem je obytná budova obrácená hlavním průčelím do dvora. Hlavními viditelnými prvky této stavby jsou předsunuté dvojramenné schodiště a lodžie. Jižní krátké čelo budovy se otevírá do prostoru stoupající zahrady. Naproti je stodola s třípatrovým špýcharem. Hned vedle domu stojí přízemní část bývalého viničného lisu se silným zdivem. Místo něj je dnes zde Památník Wolfganga Amadea Mozarta a manželů Duškových se stálou expozicí. Celý objekt prošel rekonstrukcí v roce 1956 u příležitosti 200. výročí Mozartova narození. Další opravy proběhly v letech 1986 a 1987. Usedlost Bertramka je od roku 1964 památkově chráněna.

Zahrada[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Zahrada Bertramka.

Původně užitková zahrada a vinohrad byly na konci 18. století nahrazeny parkovou úpravou. Bylo zde např. kaštanové stromořadí. To ovšem zmizelo při požáru v roce 1871 a poté, co došlo k velké přestavbě usedlosti.

Otevírací doba[editovat | editovat zdroj]

Vila Bertramka je otevřena každý den od 10 do 18 hodin.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Freeman, Daniel E. Mozart in Prague. Minneapolis: Bearclaw, 2013. ISBN 978-0-9794223-1-7
  • Laštovková, B. Pražské usedlosti 1. vydání, Praha: Libri 2001 ISBN 80-7277-057-8
  • JEŘÁBEK, Luboš. Bertramka v době Mozartově i nyní. Praha : Hudební odbor Umělecké Besedy, [po r. 1930]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]