Lodžie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Lodžie (z it loggia – sloupová chodba, loubí) je zastropený prostor v budově otevřený navenek do exteriéru a oddělený jen sloupy, arkádami, kolonádou nebo zábradlím. Na rozdíl od balkonu nevystupuje ven z obvodové zdi. V tomto smyslu je malá lodžie běžná v současných obytných domech, včetně panelových.

V historické architektuře[editovat | editovat zdroj]

Lodžie může znamenat sloupovou chodbu či chodbovitý prostor otevřený do exteriéru arkádou či arkádami, případně i podloubí. Je to útvar typický pro italskou pozdně gotickou a renesanční architekturu. Nejznámější je gotická Loggia dei Lanzi ve Florencii.[zdroj?]

Lodžie - sala terrena - v jičínském parku Libosad

Klasická lodžie může být i libovolně vysoko v patře, ve středoevropské renesanční a barokní zámecké a palácové architektuře se však slovo lodžie často používá pro velké prostory v úrovni země otevřené arkádami do zahrady. Tato forma lodžie se někdy také nazývá "sala terrena", doslova "přízemní sál". V podstatě jde o velkou místnost z jedné strany otevřenou rozměrnými otvory arkády (často třemi) do zahrady a umožňující opticky i komunikačně propojit zámecký či palácový interiér s exteriérem zahrady.

Lodžie v bytových domech[editovat | editovat zdroj]

Od konce 20. a začátku 21. století jsou lodžie nedílnou součástí bytových jader a činžovních domů. Tyto lodžie se pak ve většině případů zasklívají buď rámovým či bezrámovým systémem. Rámový systém se skládá z posuvných křídel a skleněné výplně. Bezrámový systém pak tvoří horizontální profily a výplně nejčastěji z polykarbonátu. Díky zasklívání lodžií a balkonů neproniká do bytů chlad či teplo.

Zasklená lodžie v bytovém domě

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • W. Koch, Evropská architektura. Praha: Universum 2008. Str. 464 aj.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]