Podloubí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Podloubí v Litomyšli

Podloubí je podsíň v přední části přízemí domu, otevřená do ulice nebo náměstí; je klenuté nebo s plochým stropem. Přízemní sloupy nebo pilíře navazují na meziokenní pilíře ve vyšších patrech.[1][2] Jednotlivá podloubí na sebe funkčně navazují a vzniká tak dlouhý prostor pro pěší či trhovce. Ve středověku budovaná podloubí byla zvláště využívaná chodci, aby na ně nepršelo. Též při pravidelných trzích zde prodejci nabízeli své zboží. V současné době najdeme podloubí zachována např. v historickém jádru Svitav, Českých Budějovic, Pelhřimova, Telče, Litomyšle, Nového Jičína, Příbora, Domažlic, Jičína, Trutnova, Kroměříže, Hradce Králové a Žatce. Ojediněle v Praze, Úštěku, Litoměřicích, Prachaticích, Písku, Liberci a jinde.

Využití podloubí bývá někdy předmětem sporu mezi vlastníkem domu (který je zároveň vlastníkem pozemku pod podloubím) a městem, kterému zde vede chodník[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FROLEC, Václav; VAŘEKA, Josef. Památky a lidová architektura ČR: Podloubí, loubí [online]. 2020-2022 [cit. 2022-09-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2022-09-20. 
  2. Ottův slovník naučný 19. Praha: J. Otto, 1902. Dostupné online. Kapitola Podloubí, s. 1018. 
  3. Litomyšl sníží parkovné, auto z podloubí už zmizelo. ČT24 [online]. Česká televize [cit. 2018-01-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-01-21. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]