Kolonáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kolonáda před kostelem sv. Petra v Římě (G. L. Bernini)
Athénská stoa (rekonstrukce)

Kolonáda (ital. colonna z lat. columna = sloup) je sloupořadí, krytá chodba, z jedné nebo obou stran tvořená sloupy. Na rozdíl od arkády však nemá oblouky, nýbrž rovné kladí; v tom se patrně projevuje dědictví dřívější dřevěné architektury.

Ve starověkém Řecku se kolonáda nazývala stoá. Stoy se vyskytují už v archaickém období a několik jich bylo na agořeAthénách. V 5. století př. n. l. vznikla nejslavnější z nich, stoá poikilé (malovaná), vyzdobená malbami Polygnóta a Mikóna. Zde ve 4. století př. n. l. založil filosof Zénón z Kitia školu podle ní pojmenovanou stoická filosofie.[1]

Ve starověkém Římě se samostatné sloupořadí nazývalo portikus, který byl charakteristický hlavně pro nově zakládaná města na Blízkém Východě.

Nově se kolonády začaly stavět v barokní době, jedním z nejslavnějších příkladů jsou elipsovité čtyřřadé kolonády na náměstí svatého Petra v Římě (Gian Lorenzo Bernini, 16561667). Více strohé kolonády charakterizují stavby období klasicismu a v 19. století se staly typickým architektonickým prvkem v lázeňských městech.

České kolonády[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyklopedie antiky. Academia, Praha 1973. S. 568

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]