Blízký východ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tmavě zeleně je zobrazen tradiční Blízký východ, světle zeleně Střední východ
Mapa zobrazující země, které jsou běžně označovány za součást Blízkého východu

Blízký východ nebo také Přední východ (arabsky الشرق الأوسط, hebrejsky המזרח התיכון) je označení pro oblast východního Středomoří a případně i přilehlých oblastí. Pojem vznikl z evropského pohledu jako protiklad Dálného východu. Vlivem angličtiny se objevuje i výraz Střední východ označující rozšířenou oblast Blízkého východu.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Blízký východ je oblast zasahující severovýchodní Afriku, jihozápadní Asii a jihovýchodní Evropu (Bahrajn, Egypt, Írán, Irák, Izrael, Jemen, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Kypr, Libanon, Omán, Saudská Arábie, Sýrie, Turecko, Spojené arabské emiráty). V této oblasti došlo na počátku křesťanství k rozpadu starověkých civilizací a země ležící v její západní polovině podél východního pobřeží Středozemního moře, od Bosporu až po deltu řeky Nil, se staly součástí říše římské a země ve východní polovině se začlenily do jiné velké říše, kterou Řekové a později Římané označovali jménem Persie, ale její obyvatelé ji nazývali Irán.[1]

Tato oblast je místem, kde se sekávají tři kontinenty a současně místem vzniku tří základních světových monoteistických náboženství, kterými jsou judaismus, křesťanství a islám. Zejména od konce druhé světové války zažívá tento region války a nepokoje. Některá území Blízkého východu (zejména kolem Perského zálivu) jsou bohatá na ložiska ropy, zemního plynu či jiných fosilních paliv. Především s těmito komoditami státy Blízkého východu obchodují, a to přibližně z 12 % se severní Afrikou, 16 % s Evropou a 52 % s Asií (zejména s Čínou, Indií, Japonskem a Jižní Koreou).

Termín[editovat | editovat zdroj]

V angličtině se používá výraz Střední východ (Middle East), přejímaný i do jiných jazyků, označující o něco širší oblast.

Názvy Blízký, Střední nebo Dálný východ jsou typické příklady etnocentrismu, tj. jsou tvořeny z pohledu určité kultury, v tomto případě evropské. Neutrální název používaný například OSN je jihozápadní Asie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEWIS, Bernard. Dějiny Blízkého východu. 1. vyd. Praha : Nakladatelství lidové noviny, s.r.o., 2007. 383 s. ISBN 978-80-7106-926-3. S. 21.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bernard Lewis: Dějiny Blízkého východu, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2007, ISBN 978-80-7106-926-3
  • Michaela Ježová, Helena Burgrová a kolektiv: Současný Blízký východ, Barrister & Principal, Brno 2011, ISBN 978-80-87474-45-7

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]