Fronta an-Nusrá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fronta an-Nusrá / Fronta Fatah aš-Šám
جبهة النصرة (Džabhat an-Nusrá)
جبهة فتح الشام (Džabhat Fatah aš-Šám)
Účast na Občanské válce v Sýrii a Válce proti Islámskému státu
Vlajka Fronty Fatah aš-Šám
Vlajka Fronty Fatah aš-Šám
Mapa aktuálního rozložení vojenských sil v Sýrii      Syrská vláda spásy (Fronta an-Nusrá)      vláda Sýrie      Syrská prozatímní vláda (Syrská opozice)      Rojava (Syrské demokratické síly)      Islámský stát      sporná území
Mapa aktuálního rozložení vojenských sil v Sýrii
     vláda Sýrie
     sporná území
Základní info
Aktivní od roku 2016
Vznik jako Flag of the Al-Nusra Front.svg Fronta an-Nusrá
Operační 
území
SýrieSýrie Sýrie
Ideologie sunnitský islám,
sunnitský islamismus,
džihádismus
Velitel
Základny SýrieSýrie Sýrie
Konflikty/boje Občanská válka v Sýrii
Válka proti Islámskému státu

Fronta an-Nusrá (arabsky جبهة النصرة لأهل الشام‎‎, Džabhat an-Nuṣrah li-Ahli aš-Šām, česky Fronta podpory pro lid Levanty, anglická zkratka JaN), zkráceně jen An-Nusrá, od července roku 2016 známa také pod názvem Džabhat Fatah aš-Šám (arabsky جبهة فتح الشام‎‎, česky Fronta dobytí Sýrie) je syrská teroristická organizace účastnící se občanské války v Sýrii a napojená na teroristickou síť Al-Káida. Cílem organizace An-Nusrá je vytvoření islámského státu na území Sýrie.[1] Jejím vůdcem je Muhammad Džulání. Mezi její další přední členy patří Majsar Alí Músa Abdalláh Džuburí, Anás Hasan Chatáb či Farúk Tajfúr.

Skupina bojuje proti syrské vládě a proti Islámskému státu, původně odnoži Al-Káidy, která si v Sýrii kladla totožný cíl jako An-Nusrá, příležitostně ale spolupracuje s Islámským státem v boji proti syrské vládě.[2] Dne 11. prosince 2012 ji Spojené státy americké zařadily na seznam teroristických organizací,[3] v květnu 2013 tak učinila i Rada bezpečnosti OSN. Jednalo se o oficiální syrskou větev Al-Káidy až do července 2016, kdy se organizace zdánlivě rozdělily.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vlajka Fronty an-Nusrá

V roce 2015 Saúdská Arábie, Turecko a Katar podporovaly zbraněmi, penězi a volnou cestou přes turecké území povstalce z fronty an-Nusrá.[4] Dne 24. listopadu 2015 byl tureckou F-16 sestřelen ruský bombardér Su-24, který poskytoval vzdušnou podporu vojákům syrské armády v boji proti Frontě an-Nusrá a Brigádě syrských Turkmenů v syrské provincii Lázikíja.[5]

An-Nusrá masakruje příslušníky syrských menšin a nutí je konvertovat k islámu. Skupina je také podezřelá z chemických útoků.[6] Pachatel střeleckého útoku z kalifornského San Bernardina Syed Farook byl údajně v kontaktu s Frontou An-Nusrá.[7]

Fronta an-Nusrá se odmítla připojit k příměří vyhlášenému v Sýrii dne 27. února 2016, do kterého se zapojily jak vládní síly, tak mnohé opoziční skupiny.[8]

Chorásán[editovat | editovat zdroj]

Chorásán je malá bojová skupina bojující pod An-Nusrou, pod její hlavičkou její bojovníci operují na území Sýrie. Údajně ji tvoří zkušení veteráni organizace Al-Káida, kteří bojovali v Afghánistánu a Pákistánu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Syrskou opoziční koalici uznala už stovka států. K vojenské pomoci se nikdo nezavázal [online]. IHNED.cz, 2012-12-12 [cit. 2013-05-31]. Dostupné online. 
  2. BANCO, Erin. Jabhat Al-Nusra And ISIS Alliance Could Spread Beyond Damascus. International Business Times. 11. dubna 2015. Dostupné online. (anglicky) 
  3. ČTK. Syrští povstalci údajně páchají zvěrstva jako vládní vojáci [online]. České noviny.cz, 2012-12-11 [cit. 2013-05-31]. Dostupné online. 
  4. Turci a Saúdové šokovali Západ, v Sýrii vsadili na džihádisty. Novinky. 13. května 2015.
  5. After shooting down Russian jet, what's next for Turkey?. Al-Monitor. 26. listopadu 2015. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  6. Turecko i Saúdové podporují krvelačnou al-Nusrá. Žádají USA, aby přivřely oči. Lidovky. 15. června 2015.
  7. "Střelec z Kalifornie byl v kontaktu s lidmi ze syrské An-Nusrá". iDNES.cz. 5. prosince 2015.
  8. Příměří v Sýrii vydrželo jen pár hodin. Při výbuchu v centrální oblasti země zemřeli dva lidé [online]. Aktuálně.cz, 2016-02-27 [cit. 2016-02-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]