Džabhat Fatah aš-Šám

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Fronta an-Nusrá)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fronta dobytí Sýrie
(Džabhat Fatah aš-Šám)
Účast na Občanské válce v Sýrii a Válce proti Islámskému státu

Vlajka organizace Džabhat Fatah aš-Šám

Vlajka organizace Džabhat Fatah aš-Šám
Mapa aktuálního rozložení vojenských sil v Sýrii      Fronta an-Nusrá – Džabhat Fatah aš-Šám      Islámský stát      Syrská opozice      Syrská vláda      Syrští Kurdové      sporná území
Mapa aktuálního rozložení vojenských sil v Sýrii
     Fronta an-NusráDžabhat Fatah aš-Šám
     Syrská opozice
     Syrská vláda
     sporná území
Základní info
Aktivní od roku 2016
Vznik jako Flag of the Al-Nusra Front.svg Fronta an-Nusrá
Operační 
území
SýrieSýrie Sýrie
Ideologie sunnitský islám,
sunnitský islamismus,
džihádismus
Velitel
Základny SýrieSýrie Sýrie
Konflikty/boje Občanská válka v Sýrii
Válka proti Islámskému státu

Fronta an-Nusrá (arabsky جبهة النصرة لأهل الشام‎‎, Džabhat an-Nuṣrah li-Ahli aš-Šām, česky: Fronta podpory pro lid Levanty, anglická zkratka JaN) či zkráceně jen An-Nusrá, pod novým názvem Džabhat Fatah aš-Šám (česky: Fronta dobytí Sýrie) je syrská teroristická organizace účastnící se občanské války v Sýrii, jako An-Nusrá byla napojená na teroristickou organizaci Al-Káida, po svém odštěpením změnila název na Džabhat Fatah aš-Šám. Cílem organizace je vytvoření islámského státu na území Sýrie.[1] Jejím vůdcem je Muhammad Džulání. Mezi její další přední členy patří Majsar Alí Músa Abdalláh Džuburí, Anás Hasan Chatáb či Farúk Tajfúr.

Skupina bojuje proti Islámskému státu a syrské vládě, příležitostně ale spolupracuje s Islámským státem v boji proti syrské vládě.[2] Dne 11. prosince 2012 ji Spojené státy americké zařadily na seznam teroristických organizací,[3] v květnu 2013 tak učinila i Rada bezpečnosti OSN. Jednalo se o oficiální syrskou větev Al-Káidy až do července 2016, kdy se organizace zdánlivě rozdělily.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vlajka organizace An-Nusrá

V roce 2015 Saúdská Arábie, Turecko a Katar podporovaly zbraněmi, penězi a volnou cestou přes turecké území povstalce z fronty an-Nusrá.[4] Dne 24. listopadu 2015 byl tureckou F-16 sestřelen ruský bombardér Su-24, který poskytoval vzdušnou podporu vojákům syrské armády v boji proti Frontě an-Nusrá a Brigádě syrských Turkmenů v syrské provincii Lázikíja.[5]

An-Nusrá masakruje příslušníky syrských menšin a nutí je konvertovat k islámu. Skupina je také podezřelá z chemických útoků.[6] Pachatel střeleckého útoku z kalifornského San Bernardina Syed Farook byl údajně v kontaktu s Frontou An-Nusrá.[7]

Fronta an-Nusrá se odmítla připojit k příměří vyhlášenému v Sýrii dne 27. února 2016, do kterého se zapojily jak vládní síly, tak mnohé opoziční skupiny.[8]

Chorásán[editovat | editovat zdroj]

Chorásán je malá bojová skupina bojující pod An-Nusrou, pod její hlavičkou její bojovníci operují na území Sýrie. Údajně ji tvoří zkušení veteráni organizace Al-Káida, kteří bojovali v Afghánistánu a Pákistánu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Syrskou opoziční koalici uznala už stovka států. K vojenské pomoci se nikdo nezavázal [online]. IHNED.cz, 2012-12-12 [cit. 2013-05-31]. Dostupné online. 
  2. Banco, Erin(11. dubna 2015)."Jabhat Al-Nusra And ISIS Alliance Could Spread Beyond Damascus".International Business Times. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.ibtimes.com/jabhat-al-nusra-isis-alliance-could-spread-beyond-damascus-1877819. 
  3. ČTK. Syrští povstalci údajně páchají zvěrstva jako vládní vojáci [online]. České noviny.cz, 2012-12-11 [cit. 2013-05-31]. Dostupné online. 
  4. Turci a Saúdové šokovali Západ, v Sýrii vsadili na džihádisty. Novinky. 13. května 2015.
  5. "After shooting down Russian jet, what's next for Turkey?".Al-Monitor. 26. listopadu 2015. Archived from the original. Šablona:Citation error. https://web.archive.org/web/20151231181717/http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2015/11/turkey-russia-syria-best-worse-case-scenarios-russian-jet.html. Retrieved 07-12-2015. 
  6. Turecko i Saúdové podporují krvelačnou al-Nusrá. Žádají USA, aby přivřely oči. Lidovky. 15. června 2015.
  7. "Střelec z Kalifornie byl v kontaktu s lidmi ze syrské An-Nusrá". iDNES.cz. 5. prosince 2015.
  8. Příměří v Sýrii vydrželo jen pár hodin. Při výbuchu v centrální oblasti země zemřeli dva lidé [online]. Aktuálně.cz, 2016-02-27 [cit. 2016-02-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]