Homská ofenzíva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha guvernorátu Homs v SAR
Homská ofenzíva (2015–současnost)
konflikt: Občanská válka v Sýrii
{{{alt}}}
Vládní ofenziva v guvernorátu Homs 2015–současnost:
     Syrská armáda
     Syrská opozice
trvání: 5. listopad 2015 – současnost
místo: SýrieSýrie Sýrie, Guvernorát Homs
výsledek: probíhá
strany
SýrieSýrie Sýrie

Flag of Iran.svg Írán

  • Seal of the Army of the Guardians of the Islamic Revolution.svg Jednotky Quds
  • Seal of the Army of the Guardians of the Islamic Revolution.svg Pozemní jednotky
  • Flag of Iraq.svg Irácké šíitské milice
    • Kata'ib Hezbollah sans logo.JPG Kata´ib Hizballáh
    • Harakat Hizballáh al-Nujaba

Flag of Russia.svg Ruská federace

Flag of the Islamic State of Iraq and the Levant2.svg Islámský stát (IS)

Ofenzíva v guvernorátu Homs je série vojenských operací zahájených v listopadu 2015 Syrskou arabskou armádou a jejími spojenci proti a Islámskému státu (a rebelům – severně od Homsu) v centrálním syrském guvernorátu Homs. Tyto operace trvají dodnes. Cílem ofenzívy je získat zpět území na východě dobytá teroristy z IS během roku 2015. Nejtvrdší boje probíhají především u měst Mahín, Karajtín a Palmýra.

Ofenzíva[editovat | editovat zdroj]

Obléhání Palmýry a bitvy o Mahín[editovat | editovat zdroj]

5.–7. listopad: Syrské jednotky zahájily útok na IS ze stanoviště mezi městy Sadád a Mahín, kde se jim podařilo získat několik kopců u města Mahín. O dva dny později zaútočily také v blízkosti a Palmýry, kde dobyly několik stanovišť a postoupily východně ke Starému městu.

14.–16. listopad: Vládní jednotky dobyly kopec  Tal Hazím Al-Tálata u města Mahín. 16. listopadu obsadily u Palmýry kopce Tal Syrjatel, Džabal Már vesnici Al-Bajarát, starověké Palmýrské doly a oblasti Al-Kassarat a Al-Dawa.

17.–23. listopad: SAA získala hory Al-Hazzm podél cesty Mahín-Sadád a malou vesnici Hadát severně teroristy drženého Mahínu. O čtyři dny dny později byla osvobozena i vesnice Havárín v těsné blízkosti města. Později byl dobyt i tamní sklad zbraní a dalšího dne i části Mahínu. 23. listopadu se Islámský stát stahuje do východního města Karajtín a Mahín je plně zabezpečen. Stejného dne se vládní vojska přiblížila k Palmýře na vzdálenost asi 4 km a 2 km od vily Katarí ležící v blízkosti dálnice Homs-Dajr az-Zaur.

25. listopad: Syrská armáda postupovala k městu Karajtín a získala několik strategických kopců v jeho blízkosti.

28. listopad: SAA postupovala s ruskou vzdušnou podporou a získala na Islámském státu malé vesničky (Muntar Armíla a Táníja) podél cesty z Mahínu ke Karajtínu.

7. prosinec: Vládní vojska získala pod kontrolu strategicky významnou dálnici Homs-Palmýra po tom, co znovu získala vesničku Bajarát a Maratín jižně od starého města.

10.–15. prosinec: Islámský stát zahajuje svoji protiofenzívu a dobývá zpět Mahín a Havárín. Později SAA zaútočila a získala zpět Havárín. 15. prosince obsadil IS ještě vesničku Hadát.

19. prosinec: Po těžké bitvě postoupila Syrská armáda k Palmýrskému hradu. Přiblížila se tak k hradu na vzdálenost 400 metrů, a tím i 2 km od samotného města. Stejného dne vstoupila vládní vojska opět do Mahínu a osvobodily 5 okrsek.

20. prosinec: SAA získala zpět stanoviště mezi městy Sadád a Mahín.

23. prosinec: Syrská armáda získala zpět vesničku Hadát a několik kopců v blízkosti Mahínu.

27. prosinec: Syrská armáda obnovila kontrolu nad vesnicí Havárín.

29. prosinec: Vládní vojska zaútočila na Mahín a dobyla několik přilehlých objektů. Později téhož dne bylo osvobozeno i město samotné.

Boje o Palmýru a Karajtín[editovat | editovat zdroj]

8. březen: Po více jak dvou měsících těžkých bojů, kdy se však hranice nějak výrazněji nezměnila, byla u měst Palmýra a Karajtín vyhlášena rozsáhlá pozemní ofenzíva Syrské arabské armády a jejích spojenců. Za účelem osvobození těchto dvou měst byly do oblasti povolány i elitní syrské jednotky, tzv. Tiger forces. Islámský stát údajně začal stahovat některé své bojovníky z Palmýry.

Palmýra[editovat | editovat zdroj]

9. březen: Ruské letectvo zaútočilo na Palmýru a zabilo 32 teroristů IS. Hlavním obranným prvkem teroristů

Bitva o Palmýru (březen 2016)
konflikt: Občanská válka v Sýrii
trvání: 5. listopad 2015 – současnost
místo: SýrieSýrie Sýrie, Guvernorát Homs
výsledek: probíhá
strany
Flag of Syria.svg Syrská Arabská rebublika

Flag of Lebanon.svg Libanon

Flag of Iran.svg Írán

Flag of Iraq.svg Irák

Flag of Russia.svg Ruská federace

Flag of Afghanistan.svg Afghánistán

  • Fátimovské brigády

Další

Flag of the Islamic State of Iraq and the Levant2.svg Islámský stát (IS)

síla
6 000 Neznámá
ztráty
180 provládních vojáků

1 ruský voják

600 teroristů

jsou blízké hornaté pásy. Bitva o Palmýru je tedy hlavně o dobývání kopců a vrcholků.

12.–13. březen: Rozhořely se nejtěžší boje. Syrská armáda zaútočila na vesnici Al-Dava západně od města. Dalšího dne zaútočila na kopec Džabal Kasun, na němž stojí i Palmýrský hrad. Celkově byla ofenzíva vládních vojsk vedena ze tří směrů, za účelem obklíčení města. Islámský stát se však v Palmýře dobře opevnil.

14. březen: Armáda získal vrcholy 800 a 853, které jsou součástí hory Džabal Hajján, ležící jižně od města. Stejného dne byl údajně zabit teroristické emír Khalil Mohameed, při raketovém útoku na velitelství IS.

15. březen: Vládní vojska zcela zajistila horu Džabal Hajján, po tom co dobyla vrcholek 900. Armáda se dostala od Palmýry na vzdálenost asi 4 km. Boje dále pokračovaly ve vesnici Al-Dava, když se SAA pokušela probojovat k základně 550. brigády.

17. březen: Islámský stát využil písečné bouře a spustil vlastní protiofenzívu na vrchol 939 horu Džabal Hajján. SAA se jej však podařilo odrazit. Později téhož dne byly k Palmýře vyslány posily z guvernorátu Latákia. IS taktéž povolal posily.

18. březen: Syrská armáda obsadila vrchol Tal Mattar v blízkosti Palmýrského hradu. Při následném postupu získala také kopec Tal Arín. Souběžně s útoky SAA podnikala ruská letadla asi 20–25 náletů denně.

20. březen: SAA dobyla dva kopce kolem silnice z města Itríja a přerušila tak hlavní zásobovací trasu teroristů do Palmýry.

21. březen: Syrská armáda postoupila ještě dál a zaútočila na vrchol Džabal Al-Tar. V bojích zemřelo 26 vojáků včetně jejich velitele Alího Rahmouna. 17 z nich však zabila špatně navedená ruská raketa. Dalších 26 vojáků bylo zraněno. Mezitím přijeli na místo poradci z íránských revolučních gard a afghánské dobrovolnické Fátimovské brigády. Přijely též posily z Národních obranných jednotek. Počet vojáků bojujících u Palmýry se tak zvýšil na 6000. Kolem půlnoci se vládním vojákům za podpory letectva podařilo dobýt tzv. Palmýrský trojúhelník (síť silnic západně od města).

22.–23. březen: Syrská armáda postupovala obzvláště na západní frontě, kde dobyla statky Al-Kadrí a přiblížila se tak k blíže k Palmýrskému trojúhelníku ze západu. Druhého dne se vládním vojskům podařilo dobýt vrchol Džabal Hajjal přiblížit se tak k městu z jihu.

24. březen: Armáda byla asi kilometr od města a pokoušela se proniknout přes obranu teroristů. SAA zaútočila na Hotel Semiramis jižně od antického města. Později jej získala stejně jako horu Mutar a Al-Tar, kruhový objezd Al-Zíraja, Údolí hrobů a Katarskou vilu, ve které si IS zřídil výcvikový tábor a velitelství. K večeru se Syrská armáda dostala k prvním palmýrským domům. Isámský stát vyzval civilní obyvatelstvo, aby město opustilo.

25. březen: Vládním vojskům se podařilo překonat většinu hornatých pásů západně od Palmýry a obsadila Palmýrský hrad nacházející se na jednom z posledních z nich. Dále byla osvobozena základna 550 brigády severně od města a palmýrská letecká základna a čtvrť Al-Amiríja, z posledních dvou se však syrské jednotky musely k večeru stáhnout. Dobyta byla také většina sadů jižně od města.

26. březen: Státní televize uvedla, že se syrské armádě podařilo osvobodit 3 městské čtvrti, včetně Al-Amiríja. Dále pak čtvrť Al-Džamíja a Mutakajdín. Údajně bylo zabezpečeno až 35 % města a teroristé se začali stahovat k vesnici Al-Suchná východně od Palmýry.

27. březen: Obrana teroristů se rozpadla a Syrská armáda město zcela ovládla. Ojediněle probíhaly boje ve východních částech Palmýry jako věznice nebo okolí letecké základny. Většina islamistů se však z oblasti stáhla. Zbylých asi 30 bojovníků IS bylo zlikvidováno o několik hodin později.

Karajtín[editovat | editovat zdroj]

18.–19. březen: Syrská armáda zaznamenala velký pokrok a podařilo se jí přiblížit k městu ze tří stran.

3. duben: Po několikaměsíčním obléhání by Karajtín osvobozen Syrskými ozbrojenými jednotkami.