Jednotky Quds

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jednotky Quds
نیروی قدس

Země Írán Írán
Vznik 1979
Velikost 15 000
Nadřazená jednotka Íránské revoluční gardy
Velitel Brigádní gen. Kásim Sulejmaní

Jednotky Quds (persky نیروی قدس ‎‎) (česky Jeruzalemské jednotky) jsou tajnou složkou Íránských revolučních gard odpovědnou za operace v zahraničí, včetně sbírání zpravodajských materiálů, podpory převratů, výcviků zahraničních povstaleckých sil a atentátů. Jednotky dříve známé jako Bírún marzí (بیرون مرزی mimo hranice ) nebo Oddělení 9000 se v rámci Revolučních gard vžilo označení jednotky Quds. Al Quds (القدس ) v arabštině znamená Jeruzalém a název slibuje, že Revoluční gardy jednoho dne Jeruzalém osvobodí od izraelských kolonizátorů a zničí stát Izrael. Odhaduje se, že jednotky mají asi 15 000 vojáků a operativců. Velitelem jednotek je brigádní generál Kásim Sulejmaní. Jednotky Quds jsou přímo odpovědné nejvyššímu vůdci islámské revoluce Sajjidu Alímu Chameneímu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jednotky Quds vznikly na počátku íránsko-irácké války jako součást Íránských revolučních gard. Jejich úkolem bylo podněcovat irácké Kurdy proti irácké vládě. V této činnosti po skončení války dále pokračovaly. V době sovětské okupace Afghánistánu v letech (1979-1989) podporovaly povstalecké oddíly Šáha Ahmada Masúda a po odchodu sovětů i proti Tálibánu. V době války v Jugoslávii pomáhaly bosenským muslimům v boji proti Srbům.

Operace[editovat | editovat zdroj]

Jednotky Quds se zaměřují ve své činnosti na vyzbrojování a podporu islámských revolučních skupin po celém Blízkém východě. Zahraniční rekruti jsou přepravovány z jejich domovských zemí do Íránu, kde jsou školeni v konvenčním boji. Důstojníci jednotek Quds někdy operují i v místě konfliktu, kde pomáhají s plánováním vojenských operací a poskytují rady povstaleckým oddílům. Hlavními oblastmi působnosti jsou hlavně

Libanon[editovat | editovat zdroj]

Násilné působení Hizballáhu pochopitelně nejvíce směřuje proti hlavnímu nepříteli, tedy Izraeli. Jednotky Quds hrají hlavní roli ve vytváření operačních plánů Hizballáhu i jejich realizaci v poli v případě eskalace různých konfliktů s Izraelem. Írán takto řídí i koordinuje většinu vojenských akcí Hizballáhu. Členové jednotek Quds vybavují Hizballáh sofistikovanými zbraněmi, EFP kumulativními náložemi a zacvičují jeho bojovníky v jejich používáni. V období druhé libanonské války pomáhaly Hizballáhu s přípravou a odpálením raket Kosar, které poškodily izraelskou korvetu třídy Saar 5.

Irák[editovat | editovat zdroj]

V Iráku se jednotky Quds zaměřují především na vyzbrojování militantních organizací jako Mahdího armáda (جیش المهدی) nebo militantního křídla Vojenské rady pro islámskou revoluci.

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Operační sektory působnosti Jednotek Quds

Jednotky Quds jsou rozděleny do 8 sekcí z nichž každá má na starosti určitou geopolitickou oblast.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Quds Force na anglické Wikipedii.