Jednotky Quds

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jednotky Quds
نیروی قدس

Země Írán Írán
Vznik 1979
Velikost 15 000
Nadřazená jednotka Íránské revoluční gardy
Velitel Brigádní gen. Kásim Sulejmaní

Jednotky Quds (persky نیروی قدس) (česky Jeruzalémské jednotky) jsou tajnou složkou Íránských revolučních gard odpovědnou za operace v zahraničí, včetně sbírání zpravodajských materiálů, podpory převratů, výcviků zahraničních povstaleckých sil a atentátů. Pro jednotky dříve známé jako Bírún marzí (بیرون مرزی mimo hranice ) nebo Oddělení 9000 se v rámci Revolučních gard vžilo označení jednotky Quds. Al Quds (القدس ) v arabštině znamená Jeruzalém a název slibuje, že Revoluční gardy jednoho dne Jeruzalém osvobodí od izraelských kolonizátorů a zničí stát Izrael. Odhaduje se, že jednotky mají asi 15 000 vojáků a operativců. Velitelem je brigádní generál Kásim Sulejmaní. Jednotky jsou přímo odpovědné nejvyššímu vůdci islámské revoluce Sajjidu Alímu Chameneímu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jednotky Quds vznikly na počátku irácko-íránské války jako součást Íránských revolučních gard. Jejich úkolem bylo podněcovat irácké Kurdy proti vládě Saddáma Husajna. V této činnosti po skončení války dále pokračovaly. V době sovětské okupace Afghánistánu v letech 1979-1989 podporovaly povstalecké oddíly Ahmada Šáha Masúda a po odchodu sovětských vojsk i proti Tálibánu. V době války v Jugoslávii pomáhaly bosenským muslimům v boji proti Srbům.

Operace[editovat | editovat zdroj]

Jednotky Quds se ve své činnosti zaměřují na vyzbrojování a podporu islámských revolučních skupin po celém Blízkém východě. Zahraniční rekruti jsou přepravováni z jejich domovských zemí do Íránu, kde jsou školeni v konvenčním boji. Důstojníci jednotek Quds někdy operují i v místě konfliktu, kde pomáhají s plánováním vojenských operací a poskytují rady povstaleckým oddílům.

Oblastmi působnosti jsou hlavně:

Libanon[editovat | editovat zdroj]

Násilné působení Hizballáhu v Libanonu nejvíce směřuje proti hlavnímu nepříteli, Izraeli. Jednotky Quds hrají hlavní roli ve vytváření operačních plánů Hizballáhu i jejich realizaci v poli v případě eskalace různých konfliktů s Izraelem. Írán takto řídí i koordinuje většinu vojenských akcí Hizballáhu. Členové jednotek Quds vybavují Hizballáh sofistikovanými zbraněmi a zacvičují jeho bojovníky v jejich používáni. V období druhé libanonské války pomáhaly Hizballáhu s přípravou a odpálením raket Kosar, které poškodily izraelskou korvetu třídy Saar 5.

Irák[editovat | editovat zdroj]

V Iráku se jednotky Quds zaměřují především na vyzbrojování militantních organizací jako Mahdího armáda (جیش المهدی) nebo militantního křídla Vojenské rady pro islámskou revoluci.

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Operační sektory působnosti Jednotek Quds

Jednotky Quds jsou rozděleny do 8 sekcí z nichž každá má na starosti určitou geopolitickou oblast.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Quds Force na anglické Wikipedii.