Kosar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kosar
موشک کوثر
Raketa Kosar
Raketa Kosar
Typ Protilodní střela
Výrobce Írán Írán
Uživatel Írán Írán, Hizballáh
Války Libanon
Vlastnosti
Délka 2, 507 m
Šířka 0,18 m
Vzletová hmotnost 100 kg
Hmotnost hlavic 29 kg tříštivo-trhavá, kumulativní
Odpalovací zařízení mobilní
Naváděcí systém TV, Infračervený, radarový
Dolet 15-19 km
Rychlost letu 0,8 M
Palivo Tuhé pohonné hmoty

Kosar (persky موشک کوثر‎‎) je íránská protilodní řízená střela středního doletu s charakteristikami stealth (íránské zdroje), odolná proti jakémukoli elektronickému rušení. V současné době je ve výzbroji Íránských revolučních gard, Íránské armády a Hizballáhu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Raketa Kosar je vytvořena podle vzoru čínských protilodních střel typu C-701. Jedná se o podzvukovou střelu s plochou dráhou letu s doletem až 19 km. Raketa je vybavena TV nebo infračerveným naváděcím systémem. Je určena k likvidaci malých a středních válečných lodí. Podle íránských pramenů lze raketu Kosar odpálit z pobřežní baterie, válečné lodě a letadla.

Válka v Libanonu[editovat | editovat zdroj]

K prvnímu ostrému použití rakety Kosar došlo v roce 2006 kdy vrcholila válka v Libanonu. Během izraelské námořní hlídky poblíž pobřeží Libanonu, asi 10 km od Bejrútu, byla izraelská korveta ISN Hanit (třída Saar 5) zasažena protilodní raketou.Při útoku zahynuli čtyři izraelští námořníci a loď byla vážně poškozena. Při pozdější analýze bylo potvrzeno, že izraelská korveta neměla aktivní systém včasného varování a proto útočící raketu nezpozorovala. Izraelské námořnictvo se nejdříve domnívalo, že útok byl proveden protilodní raketou Núr/C-802. Tato možnost, ale byla pozdější analýzou rozsahu škod vyvrácena.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kowsar na anglické Wikipedii.