Pákistán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pákistánská islámská republika
اسلامی جمہوریۂ پاکستان
Islámí džamhúri-ye Pákistán
vlajka Pákistánu
vlajka
znak Pákistánu
znak
Hymna
Pak sarzamin shad bad
Geografie

Poloha Pákistánu kontrolované území tmavě zeleně. Nárokované území světle zeleně.
Poloha Pákistánu kontrolované území tmavě zeleně. Nárokované území světle zeleně.

Hlavní městoIslámábád
Rozloha803 940 km² (34. na světě)
z toho 3,1 % vodní plochy
Nejvyšší bodČhokori (K2) (8611 m n. m.)
Časové pásmo+5
Poloha
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel219 290 153 (5. na světě, 2020)
Hustota zalidnění197 ob. / km²
HDI 0,562 (střední) (139. na světě, 2007)
Jazykurdština, paňdžábština, paštština, sindhština, balúčština, angličtina
Náboženstvíislám
Státní útvar
Státní zřízenífederativní parlamentní republika
Vznik1947 (nezávislost na Velké Británii)
PrezidentÁrif Alví[1]
PremiérImran Chán[2]
Měnapákistánská rupie (PKR)
HDP/obyv. (PPP)5 011[3] USD (135. na světě, 2015)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1586 PAK PK
MPZPK
Telefonní předvolba+92
Národní TLD.pk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Pákistán, plným názvem Pákistánská islámská republika[4], je federativní republika ležící v jižní Asii. Hlavní město je Islámábád. Na jihovýchodě hraničí s Indií, na severovýchodě s Čínou, na severozápadě s Afghánistánem, na jihozápadě s Íránem. Pákistán je druhou nejlidnatější muslimskou zemí na světě. Je členskou zemí Commonwealthu a OIC. Největším tamním přístavem je Karáčí, které bylo až do roku 1960 hlavním městem.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Označení tehdejší severozápadní části britské Indie obývané muslimským obyvatelstvem jako Pákistán bylo vytvořeno v roce 1933 Choudharym Rahmatem Alim, muslimským aktivistou. Jedná se o akronym Pakstan z počátečních slov tehdejších provincií, které zahrnovaly pozdější Pákistán. Paňdžáb, Afghánská provincie, Kašmír, Sindh a Balúčistán. Písmeno „i“ bylo přidáno pro usnadnění výslovnosti.[5]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Neolit, starověk a středověk[editovat | editovat zdroj]

Neolitické osídlení je doloženo již v 7. tisíciletí př. n. l. (Méhrgarh). Počátky rozvinuté civilizace na území Pákistánu lze vypozorovat už ve 3. tisíciletí př. n. l. zejména v oblasti kolem řeky Indus (naleziště Harappa, Mohenjo-daro). Ve starověku bylo území součástí Řecko-baktrijského království. Od počátku 16. století n. l. byl Pákistán součástí Mughalské říše. V této době se v oblasti silně prosadil islám.

Nezávislost a konflikty s Indií[editovat | editovat zdroj]

Film z roku 1950 o Pákistánu

Pákistán byl později součástí Britské Indie, spojení s převážně hinduistickými indickými oblastmi však vyvolávalo četné konflikty. Po zániku Britské Indie roku 1947 vznikl samostatný Západní a Východní Pákistán a Indie. Východní a západní Pákistán v roce 1956 vytvořily po přijetí ústavy Islámskou republiku Pákistán. V roce 1960 byl za hlavní město Pákistánu zvolen Islámábád. O dva roky později byl po vojenském převratu zaveden výjimečný stav. V roce 1965 vypukl opět ozbrojený konflikt mezi Pákistánem a sousední Indií o území Kašmíru. Konflikt trvá s přestávkami už od roku 1948. Pákistán si nárokuje území, protože většina obyvatel jsou muslimové. Indie chce území jako zajištění své severní hranice. Válka skončila bez většího úspěchu jedné či druhé strany a Kašmír byl rozdělen mezi oba státy. Konflikt trvá dodnes a hraniční přestřelky mezi pákistánskými a indickými vojáky jsou i dnes zcela běžné. Konflikt vzbuzuje veliký zájem po celém světě, protože Indie i Pákistán mají v držení jaderné zbraně.

Odtržení Bangladéše[editovat | editovat zdroj]

V roce 1970 byla Východnímu Pákistánu udělena autonomie, následujícího roku byl z Východního Pákistánu vytvořen samostatný stát Bangladéš. V následné občanské válce, která si vyžádala statisíce obětí, se Pákistánu nepodařilo svou původní východní část udržet ani v rámci konfederace. Východní Pákistán se mohl spolehnout na pomoc pákistánského rivala Indie. Východní Pákistán vyhlásil nezávislý stát Bangladéš 16. prosince 1971.

Vnitřní politika a rodina Bhutto[editovat | editovat zdroj]

Bénazír Bhuttová, která byla zavražděna islamisty v roce 2007

Ministerským předsedou a později prezidentem Pákistánu byl zvolen Zulfikár Alí Bhutto. Volební vítězství jeho Pákistánské lidové strany v roce 1977 vyvolalo bouřlivé protesty. Ty vyústily ve vojenský převrat vedený generálem Zijáluem Hakem. Bhutto byl uvězněn, odsouzen a popraven. Po smrti Haka v roce 1988 se konaly volby a opět vyhrála Pákistánská lidová strana, která byla vedená Bhuttovou dcerou Bénázir Bhuttovou. V roce 1990 byla její vláda sesazena ve prospěch vlády usilující o striktní uplatňování islámských tradic. Důvodem bylo také podezření z korupce. V roce 1993 byla Bhuttová opět zvolena. Napomohla finančně nástupu Talibanu v sousedním Afghánistánu, od kterého si slibovala stabilizaci oblasti. V roce 1996 musela opět odstoupit, protože byla znovu obviněna z korupce. Bhuttová odešla do exilu do SAE (do Dubaje) v roce 1998.

Vojenská vláda Parvíze Mušarafa[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 provedl generál pákistánské armády Parvíz Mušaraf puč a chopil se moci. Začal se prezentovat jako spojenec USA a bojovník proti terorismu. Sám přežil několik pokusů o atentát. Západem mu bylo vyčítáno, že jako prezident Pákistánu je i vrchní velitel vojsk. Po 11. září 2001 se angažoval jako spojenec USA při svržení afgánského Talibanu. Parvíz Mušaraf se v roce 2007 vzdal velení armády a dokonce povolil Bénázir Bhuttové návrat do vlasti z exilu. Bhuttová se vrátila do Pákistánu 18. října 2007. Hned po příjezdu se stala terčem neúspěšného atentátu. Bhuttová začala kampaň na nadcházející parlamentní volby, ale 27. prosince 2007 byl na ní spáchán úspěšný atentát. Pákistánská vláda obvinila Al-Kaidu, která se snaží v Pákistánu vyvolat chaos. Pákistánská lidová strana je ale přesvědčena, že Bhuttová byla zavražděna na příkaz Mušarafovy vlády.

22. listopadu 2007 bylo Pákistánu pozastaveno členství v Commonwealthu. Prezident Parvíz Mušaraf nesplnil požadavky na ukončení výjimečného stavu a rezignování na funkci velitele armády. Avšak po demokratických volbách na začátku roku 2008 se Pákistán opět stal členem Commonwealthu.

Dnešní situace[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Válka v severozápadním Pákistánu.
Mapa Pákistánu

Země se potýká se sílící mocí islámských radikálů. Velice časté jsou srážky vojska s radikály a protivládní demonstrace. Po těchto událostech vláda velice často vyvolává výjimečný stav, který někdy trvá až nepřirozeně dlouho. Centrální vláda nemá žádnou kontrolu nad územím při hranici s Afghánistánem, kde kvete obchod se zbraněmi a drogami. Toto území je pod kontrolou místních kmenových vůdců, kteří většinou podporují svržený Taliban a teroristickou organizaci Al-Kaidu. Ukrýval se zde i terorista Usáma bin Ládin, kterého 1. května 2011 zabila americká armáda v jeho sídle. Pákistánská armáda začala naplno bojovat s radikály na severozápadě země na začátku roku 2008. Své útoky provádí hlavně v oblasti severního a jižního Vazíristánu, není však dobře vyzbrojena a radikálové se mohou opřít o podporu místních obyvatel, kteří s nimi většinou sympatizují.

Dalším už méně známým problémem Pákistánu je snaha jihozápadní provincie Balúčistánu vytvořit nezávislý stát. Boj za nezávislost v této největší a nejméně zalidněné provincii vypukly v 70. letech 20. století pod vedením Akbara Bugtiho a Balúčistánské osvobozenecké armády (BLA). Ozbrojené střety v malé míře trvají dodnes.

Dolní komora parlamentu na návrh prezidenta Zárdarího a premiéra Kíláního schválila 8. dubna 2010 změnu ústavy. Touto změnou se výkonná moc vrátila do rukou parlamentu a předsedy vlády, jak to platilo do roku 1973, prezident zastává reprezentativní roli. Už nemůže odvolat premiéra, rozpustit parlament ani jmenovat náčelníka generálního štábu a předsedu volební komise. Větší pravomoci získaly provincie.[6]

V roce 2012 tajná zpráva NATO obvinila pákistánskou zpravodajskou službu ISI, že ve válce v Afghánistánu tajně podporuje militantní islamistické hnutí Talibán.[7] Spojené státy obvinily pákistánskou ISI z napojení na teroristické skupiny i v roce 2017.[8]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Údolí řeky Hunza v pohoří Karákóram

Pákistán má velice různorodý terén. Nejdůležitější řekou Pákistánu je řeka Indus, která odvodňuje celou zemi. Nejvyšší horou je známá K2 místně zvaná Čhogori. V severní části země se rozprostírá Himálaj. Západ země a především hranice s Afghánistánem je velice hornatý. Rozprostírá se zde pohoří Hindúkuš. Na jihu země se rozprostírají úrodné nížiny Pandžábu, které jsou zavodňovány řekou Indus. Jihozápad je pokryt plošinami Balúčistánu. Pákistán má především vnitrozemské subtropické klima, které se vyznačuje horkými léty a mírnými zimami. Velký teplotní rozdíl je mezi dnem a nocí.

V posledních letech vzhledem k postupnému odlesňování Himalájí, zemi postihují záplavy a povodně, které mají kvůli vysoké hustotě zalidnění dopad na velké množství obyvatel. V roce 2005 připravilo silné zemětřesení v oblasti severního Pákistánu a Indie o život přes 80 000 lidí.[9] Humanitární pomoc sem distribuovala například organizace Člověk v tísni, byla též založena veřejná sbírka SOS Pákistán. V červenci 2010 postihly území Pákistánu katastrofální povodně, které bezprostředně usmrtily 2000 lidí a dalších 20 milionů, což je asi desetina obyvatel, připravily o domov.[10]

Podnebí je s ohledem na různou nadmořskou výšku různorodé, obecně má Pákistán horká léta, kdy teploty mohou vystoupit nad 50 °C a chladné zimy, které jsou v horách i kruté. Naopak, přímořská oblast u Perského zálivu má roční průměrné teploty nad 25 °C, a klima vyváženější. Například průměrná teplota nejteplejšího července v Karáčí je 34 °C, kdy noční teploty neklesají pod 30 °C, resp. zhruba 20 °C v nejstudenějším lednu.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Budova Parlamentu Pákistánu

Pákistán je federální parlamentární republikou, jejímž státním náboženstvím je islám. Podle pákistánské ústavy je prezident nepřímo volenou hlavou státu a také vrchním velitelem pákistánských ozbrojených sil. Prezidentské období a jmenování je dle ústavy nezávislé na premiérovi. Volené instituce (skládající se ze Senátu a Národního shromáždění a čtyř Provinčních shromáždění) vybírají vedení země reprezentované prezidentem v pětiletém období. Premiérem je obvykle vůdce největší strany v Národním shromáždění, sestavuje kabinet ministrů, který následně schvalují obě komory federálního parlamentu. Guvernéři provincií jsou jmenováni prezidentem.

Vliv armády na politiku země je značný. Přesto, že je Pákistán od svého vzniku demokratickou socialistickou republikou, vystřídal již několik vojenských vlád. Poslední byla vláda generála Parvíze Mušarafa v letech 1999–2008. Během této vlády došlo k úspěšnému atentátu na předsedkyni Pákistánské lidové strany Bénazír Bhuttovou. Premiérem se stal v červnu 2012 Rádža Parvíz Ašraf z Pákistánské lidové strany. Krédo strany je: "Islám je naše víra, demokracie je naše politika, socialismus je naše ekonomie; všechnu moc lidu" [11].

Po volbách v roce 2013 vykonával funkci předsedy celostátní vlády Naváz Šaríf z konzervativní Pákistánské muslimské ligy, dlouholetý rival rodiny Bhuttů. Pákistánský premiér Naváz Šaríf rezignoval 25. 8. 2017 poté, co nejvyšší soud rozhodl, že musí odejít z funkce kvůli korupčnímu jednání, na které upozornily dokumenty uniklé v kauze panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.[12] Jeho dočasným nástupcem byl jmenován dosavadní ministr pro ropu a přírodní zdroje Šahíd Chakan Abbásí, který měl stát v čele kabinetu, dokud se premiérského úřadu nebude moci ujmout Šarífův bratr Šahbáz, vybraný za trvalého zástupce.[13]  

Ve volbách v roce 2018 však došlo k vítězství Hnutí za spravedlnost a obě dosavadní tradiční strany (Pákistánská muslimská liga a Pákistánská lidová strana) utrpěly porážku. Premiérem se stal předseda Hnutí za spravedlnost a bývalý reprezentační hráč kriketu Imran Chán, doposud nevykonávající žádnou významnou státní funkci.[14]

Malála Júsufzajová získala v roce 2014 Nobelovu cenu za mír, za svůj boj za lidská práva, zejména právo dívek na vzdělání.[15] Známou pákistánskou aktivistkou je rovněž Sabatina Jamesová. Oceňována je její angažovanost při pomoci pronásledovaným křesťanům a ženám nuceným k sňatku.

Zahraniční politika[editovat | editovat zdroj]

Zahraniční politika země je do velké míry určována sporem o Kašmír, o nějž svedl se sousední Indií čtyři války. Od čínsko-indické války v roce 1962 je jeho nejbližším strategickým spojencem Čína. Jako anti-sovětská mocnost dostával významnou pomoc od Spojených států zejména v době Sovětské války v Afghánistánu, kdy Pákistán i Spojené státy podporovaly afghánské mudžáhedíny. Intenzivní spolupráce probíhala i v počátcích amerického tažení proti terorismu.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

Administrativní členění Pákistánu

Pákistán se skládá ze čtyř autonomních provincií respektujících historická území a tří teritorií, z nichž dvě jsou částí Kašmíru.

Provincie[editovat | editovat zdroj]

Teritoria[editovat | editovat zdroj]

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Ekonomika Pákistánu.
Na trhu v Péšávaru

Pákistán je rapidně rozvíjející se zemí[16][17][18] a jedna ze skupiny Next Eleven, jedenácti zemí, spolu se zeměmi BRIC/S, které mají velký potenciál se v 21. století stát se největšími ekonomikami.[19] Nicméně po desetiletích sociální nestability v roce 2013 vyvstanuly závažné nedostatky v makromanagementu a nevyvážené makroekonomii v základních službách jako je železniční doprava nebo dodávky elektrické energie.[20]

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Obyvatelstvo Pákistánu.
Populace Pákistánu[21]
Rok Miliony
1950 39
2000 141
2015 204

Podle odhadů amerického úřadu pro sčítání lidu byl počet obyvatel asi 199 085 847 (199,1 milionů) v roce 2015, což je ekvivalent 2,57 % světové populace.[22] Země je také známá jako šestá nejlidnatější na světě a růst obyvatelstva byl ~2,03%, což je nejvyšší ze zemí SAARC a dává meziroční nárůst 3,6 milionu. Do roku 2020 se předpokládá dosažení 210,13 milionů obyvatel a ke zdvojnásobení by mělo dojít v roce 2045.

V době rozdělení Indie v roce 1947 měl Pákistán 32,5 milionu obyvatel[23], ale počet se mezi lety 1990 a 2009 zvýšil o 57,2 %.[24] Do roku 2030 se očekává, že překoná Indonésii jako největší převážně muslimskou zemi na světě.[25] Pákistán je také klasifikován jako "mladý národ" s průměrným věkem okolo 22 let. V roce 2010 zde žilo 104 milionů lidí ve věku do 30 let. Pákistánská porodnost činí 3,07 – vyšší než má jeho soused Indie (2,57). Přibližně 35 % lidí má pod 15 let.

Drtivá většina žije v jižním Pákistánu podél řeky Indus, a Karáčí je nejlidnatějším městem.[26]

Etnika[editovat | editovat zdroj]

Kalašové si udrželi své neislámské náboženství

Pákistán obývají čtyři hlavní etnika; Paňdžábci (44,70 %), Paštunové (15,42 %), Sindhové (14,1 %) a Balúčové (3,57 %). Kromě stálého obyvatelstva žije v zemi asi 2 miliony uprchlíků ze sousedního Afghánistánu. Početná je také celosvětová pákistánská diaspora, čítající více než sedm miliónů lidí na celém světě.[27] V Pákistánu lze také narazit na kurdy, asi několik stovek jich zde zůstalo od migrace během války v Zálivu.[28]

Jazyky[editovat | editovat zdroj]

V Pákistánu se celkem hovoří asi 60 jazyky, včetně spousty nářečí. Urdština je jakási lingua franca, symbol muslimského nacionalismu a národní jednoty – jde o národní jazyk, jemuž rozumí přes 75 % Pákistánců, a je hlavním zdrojem celostátní komunikace.[29]Angličtina je úřední jazyk v Pákistánu a je používána hlavně v obchodu, vládě a právních smlouvách.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Pákistán je druhou nejlidnatější zemí s muslimskou většinou[30] a po Íránu má druhou nejvyšší ší'itskou populaci.[31][32] Okolo 97 % Pákistánců jsou muslimové. Většina jsou sunnité a odhadem asi 5–20 % šíité.[33][34]

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Za největšího pákistánského spisovatele je považován Muhammad Iqbal. Inspiroval vznik pákistánského hnutí a rozdělení Indie na dva národy - muslimský a hinduistický. V Pákistánu získal titul "národní básník" a den jeho narození je státním svátkem.

K nejvýznamnějším architektonickým památkám patří Bádišáhova mešita ve městě Láhaur. Postavena byla v letech 1671-1673 a je příkladem tzv. mughalské architektury. V době svého otevření byla největší mešitou na světě, dnes je pátou největší.[35] Další památkou je Láhaurská pevnost. Od roku 1981 je spolu se Šalimarovymi zahradami na seznamu světového dědictví UNESCO. Tam byla zapsána i pevnost Rohtas, buddhistický klášterní komplex Takht-i-Bahi, zbytky starověkého města Mohendžodaro, starobylé město Thatta a archeologické lokality Sehri-Bahlol a Taxila. Moderní architekturu reprezentuje například Faisalova mešita v Islámábádu postavená v letech 1976—1986.

Významnou kulturní institucí je Pákistánské národní muzeum. Vzniklo v roce 1950 jako nástupce předchozího Viktoriina muzea. To založil Artur Sasko-Koburský roku 1887. Jeho hlavním cílem je sbírání, prezentace a konzervace artefaktů pákistánské kulturní historie. Péšávarské muzeum bylo otevřeno v roce 1907. Nejdůležitější částí muzejní sbírky jsou předměty (mince, sochy atd.) z gandhárské kultury, včetně relikviáře z Kanišky s jedním z nejstarších známých zobrazení Buddhy, který pochází z doby kolem roku 150.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Pákistán se samostatně zúčastnil olympijských her poprvé v roce 1948. Od té doby získal tři zlaté medaile a všechny v pozemním hokeji, který v Pákistánu patří k nejpopulárnějším sportům. Krom tří míst prvních (1960, 1968, 1984) získal mužský hokejový tým ještě tři stříbra a dva bronzy. Krom těchto medailí získal Pákistán již jen dva bronzy: Muhammad Bašír v zápase ve volném stylu na olympiádě v Římě roku 1960 a Husajn Šáh v boxu v Soulu 1988.

Nejpopulárnějším sportem v Pákistánu je ovšem kriket. Kriketisté dosáhli na stříbro na mistrovství světa roku 1999 a zvítězili ve světovém poháru roku 1992. Úspěšným kriketistou byl i současný premiér Pákistánu Imran Chán, byl dokonce uveden do mezinárodní kriketové síně slávy. Svoje domácí zápasy hraje pákistánská reprezentace a 2 láhaurské kluby na Stadionu Muammara Kaddáfího v Láhauru. Má kapacitu 60 tisíc diváků. V roce 1996 Pákistán spolupořádal Mistrovství světa v kriketu a na stadionu se odehrála celkem 4 utkání včetně finále mezi Srí Lankou a Austrálií.

Jahangir Khan je patrně nejúspěšnějším hráčem squashe v jeho dějinách, byl mistrem světa v letech 1982 až 1988. Po dobu pěti let nenašel na kurtu přemožitele a vyhrál ve více než pěti stech utkáních v řadě. Tenista Ajsám Kúreší si zahrál finále US Open ve čtyřhře.

Kuchyně[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Pákistánská kuchyně.

Pákistánská kuchyně je v mnoha ohledech podobná indické kuchyni, byla ale ovlivněna také perskou kuchyní nebo kuchyní střední Asie. Mezi nejdůležitější suroviny používané v pákistánské kuchyni patří rýže (především basmati), luštěniny, zelenina, maso, jogurt, ghí a koření. Mezi používané suroviny patří také meruňky, kterých se pěstuje mnoho druhů a které se často suší. V pákistánské kuchyni se využívají i meruňková jádra.[36] Mezi používaná koření patří nepálský kardamom, zelený kardamom, skořice, hřebíček, muškátový oříšek, pepř, římský kmín, chilli, kurkuma, zázvor nebo bobkový list. Velmi populární je také kořenící směs garam masála.[37] Typické jsou nekvašené druhy chleba jako naan nebo roti.[38] K nejoblíbenějším jídlům patří biryani, kořeněný pikantní rýžový pokrm se zeleninou a masem[39], dále z arabské oblasti proniknuvší různé druhy kebabu nebo naopak z Indie převzatá čočková kaše dal. Typickým dezertem je chalva nebo gulab jamun, smažený tvarohový dezert kulatého tvaru.[40] Populárním nápojem je čaj, který se pije velmi silný a slazený, nebo lasí, studený nápoj z jogurtu nebo mléka, který existuje jak ve sladké, tak ve slané verzi. Konzumace alkoholických nápojů je v Pákistánu zakázaná, výjimkou mají některé licencované bary a hotely. Existují i dosti specifické regionální kuchyně, k nejosobitějším patří kuchyně Paštunů (národa žijícího na severu Pákistánu), která na rozdíl od většiny ostatních regionálních kuchyní v Pákistánu není pikantní. Mezi nejpopulárnější paštunské pokrmy patří kábulské pulao (varianta rýžového pilafu s rozinkami a mrkví) nebo mantu (knedlíčky plněné masem).[41]

Věda[editovat | editovat zdroj]

Některá vědecká odvětví jsou v Pákistánu na vysoké úrovni. Fyzik Abdus Salam předpověděl existenci „intermediálních částic elektroslabé interakce“, včetně jejich vlastností, za což obdržel Nobelovu cenu za fyziku v roce 1979. Stal se prvním pákistánským a také prvním islámským držitelem této ceny. Pákistán se v roce 1998 stal sedmou zemí světa, která vyvinula atomovou bombu. "Otcem pákistánské atomové bomby" bývá nazýván jaderný vědec a metalurg Abdul Kádir Chán.[42]

V roce 1990 se Pákistán stal první muslimskou zemí, která vypustila satelit na oběžnou dráhu.

V rámci paleontologie obratlovců je zhruba od roku 2000 významnou osobností paleontolog a geolog Muhammad Sadiq Malkani, který již formálně popsal několik druhů pákistánských dinosaurů (například rod Vitakrisaurus). Většina těchto taxonů (vědeckých jmen) ale není paleontologickou majoritou přijímána jako platná a oficiální.[43]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Pákistán má nového prezidenta. Poslanci zvolili zubaře Alvího, kandidáta premiéra Chána. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2018-09-05 [cit. 2018-09-14]. Dostupné online. 
 2. Imran Khan elected Pakistan's prime minister. www.aljazeera.com [online]. 2018-08-17 [cit. 2018-08-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Světová banka. GDP per capita, PPP (current international $) [online]. [cit. 2017-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-01-23. 
 4. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky [online]. [cit. 2017-05-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-11-02. 
 5. FILIPSKÝ; HOLMAN, a kol. autorů. Dějiny Indie. Praha: Lidové noviny, 2008. ISBN 80-7106-493-9. S. 1054. Dále jen [Hradečný]. 
 6. -lgtt-. Zardárího ústavní harikiri. Týden. Duben 2010, čís. 16, s. 46. 
 7. Pákistánští tajní podporují Taliban, konstatuje zpráva NATO Archivováno 7. 2. 2016 na Wayback Machine. Česká televize. 1. února 2012.
 8. Pákistánská tajná služba je napojena na teroristy, tvrdí Američané Archivováno 23. 4. 2018 na Wayback Machine. Novinky. 4. října 2017.
 9. www.clovekvtisni.cz [online]. www.clovekvtisni.cz [cit. 2016-01-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-01-28. 
 10. Archivovaná kopie. www.clovekvtisni.cz [online]. [cit. 17-12-2013]. Dostupné v archivu pořízeném dne 17-12-2013. 
 11. Archivovaná kopie. www.paktribune.com [online]. [cit. 28-07-2018]. Dostupné v archivu pořízeném dne 13-03-2016. 
 12. NOVINKY,ČTK. Pákistánský premiér končí, panamská aféra provalila jeho bohatství. Novinky.cz [online]. Borgis,a.s., 28.7.2017 [cit. 30.10.2017]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 07-11-2017. 
 13. ECHO 24, ČTK. Pákistán má dočasného premiéra. Je jím ministr pro ropu Abbásí. Echo24.cz [online]. ECHO MEDIA,a.s., 29.7.2017 [cit. 30.10.2017]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 30-07-2017. 
 14. Novým pákistánským premiérem byl zvolen Imran Chán.. iROZHLAS. Český rozhlas, 2018-08-17. Dostupné online [cit. 2018-08-17]. 
 15. Nobelovu cenu za mír má Ind Kailáš Satjárthí a Pákistánka Malála Júsufzajová. iROZHLAS [online]. [cit. 2021-02-11]. Dostupné online. (česky) 
 16. Faryal Leghari. GCC investments in Pakistan and future trends [online]. Gulf Research Center, 3 January 2007 [cit. 2008-02-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 11-01-2012. 
 17. Quid Pro Quo 45 – Tales of Success [PDF]. Muslim Commercial Bank of Pakistan [cit. 2008-02-12]. S. 2. Dostupné v archivu pořízeném dne 16-02-2008. 
 18. Malcolm Borthwick. Pakistan steels itself for sell-offs. news.bbc.co.uk. BBC News, 1 June 2006. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 22-05-2012. (anglicky) 
 19. Tavia Grant. On 10th birthday, BRICs poised for more growth. The Globe and Mail. Toronto: 8 December 2011. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 28-12-2011. (anglicky) 
 20. Declan Walsh. Pakistan, Rusting in Its Tracks. The New York Times. 18 May 2013. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 19-05-2013. (anglicky) 
 21. "Table 2. Total population by country, 1950, 2000, 2015, 2025 and 2050 (medium-variant) Archivováno 8. 4. 2017 na Wayback Machine". (PDF). United Nations Department of Economic and Social Affairs/Population Division. s.29.
 22. Pakistan Population [online]. World Meters [cit. 2015-03-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 27-02-2015. 
 23. High population growth rate affecting economy'. Daily Times. 12 July 2011. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 12-01-2012. (anglicky) 
 24. CO2 Emissions from Fuel Combustion [PDF]. International Energy Agency (IEA) Paris [cit. 2012-01-02]. S. 88. Dostupné v archivu pořízeném dne 06-01-2012. 
 25. World Muslim Population Doubling, Report Projects [online]. Assyrian International News Agency, 27 January 2011 [cit. 2011-04-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 24-07-2011. 
 26. The Urban Frontier—Karachi [online]. National Public Radio, 2 June 2008 [cit. 2008-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 21-01-2010. 
 27. Nadia Mushtaq Abbasi. International Institute for Democracy and Electoral Assistance [PDF]. [cit. 2013-12-18]. S. 5. Dostupné v archivu pořízeném dne 22-12-2010. 
 28. REPORTER, A. Iraqi refugees – leading an uncertain life. DAWN.COM [online]. 2013-06-20 [cit. 2019-11-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 29. Braj B. Kachru; YAMUNA KACHRU; S.N. SRIDHAR. Language in South Asia. [s.l.]: Cambridge University Press, 27 March 2008. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 04-03-2016. ISBN 9781139465502. S. 138. (anglicky) 
 30. Robert U. Ayres. Turning Point: The End of the Growth Paradigm.. [s.l.]: James & James publishers, 1998. ISBN 1-85383-439-4. S. 63. (anglicky) 
 31. Mapping the Global Muslim Population: A Report on the Size and Distribution of the World's Muslim Population [online]. Pew Research Center, October 2009 [cit. 2010-06-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 27-03-2010. 
 32. NASR, Vali. The Shia revival : how conflicts within Islam will shape the future. Paperback. vyd. New York: W.W. Norton, 2007. ISBN 0393329682. (anglicky) 
 33. The World Factbook [online]. Central Intelligence Agency [cit. 2010-08-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 28-05-2010. 
 34. The World’s Muslims: Unity and Diversity [online]. Pew Research Center's Religion & Public Life Project, August 9, 2012 [cit. 2015-06-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 26-12-2016. 
 35. Badshahi Mosque, Lahore, Pakistan. Asian Architecture [online]. [cit. 2021-02-11]. Dostupné online. (EN) 
 36. Apricot magic in Pakistan. www.nzdl.org [online]. [cit. 2020-11-02]. Dostupné online. 
 37. Puro Foods [online]. 2019-01-14 [cit. 2020-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 38. 3 Most Popular Pakistani Breads. www.tasteatlas.com [online]. [cit. 2020-11-02]. Dostupné online. 
 39. Recipe52.com [online]. 2020-06-05 [cit. 2020-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 40. Gulab Jamun-pakistani Sweet Fried Balls Recipe. www.grouprecipes.com [online]. [cit. 2020-11-02]. Dostupné online. 
 41. CHEFBRAD. Kabuli Pulao Recipe (Afghan rice and lamb pilaf). Whats4eats [online]. 2015-05-20 [cit. 2020-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 42. International Institute for Strategic Studies Bhutto was father of Pakistani bomb. web.archive.org [online]. 2012-03-14 [cit. 2021-02-11]. Dostupné online. 
 43. Malkani, M. S. (2011)."Vitakridrinda and Vitakrisaurus of Vitakrisauridae Theropoda from Pakistan". Proceedings of the 6th Symposium of IGCP 507 on Paleoclimates of the Cretaceous in Asia and their global correlation. Beijing, China. 59–66.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • FILIPSKÝ, Jan, a kol. Dějiny Bangladéše, Bhútánu, Malediv, Nepálu, Pákistánu a Šrí Lanky. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2003. ISBN 80-7106-647-8. 
 • LAPIERRE Dominique, COLLINS Larry. O půlnoci přijde svoboda. Praha: Mladá fronta, 1983.
 • MAREK, Jan. Pákistán. Praha: Libri, 2002. ISBN 978-80-7277-142-4. 
 • BLAŽEK, Václav. Hydronymia Rgvedica. Linguistica Brunensia. 2016, roč. 64, č. 2, s. 7–54. Přístup z: https://digilib.phil.muni.cz/handle/11222.digilib/136169

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]