Nepál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Federativní demokratická republika Nepál
संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल (Sanghija Lóktántrik Ganatantra Nepál)
Flag of Nepal.svg
Vlajka
Znak Nepálu
Znak
Hymna: Nepálská hymna
Geografie

Poloha Nepálu

Hlavní město: Káthmándú
Rozloha: 147 181 km² (93. na světě)
z toho 3 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Mount Everest (8 850 m n. m.)
Časové pásmo: +5:45
Poloha: 26°32′ s. š., 86°44′ v. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 28 563 377[1] (40. na světě, 2009)
Hustota zalidnění: 184 ob. / km² (56. na světě)
HDI: 0,530 (střední) (145. na světě, 2007)
Jazyk: nepálština (úřední; hovoří jím 90 % populace), dále kolem 30 hlavních dialektů
Náboženství: hinduisté 86,2 %, buddhisté 7,8 %, muslimové 3,8 %, jiní 2,2 %
Státní útvar
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: Království: 21. prosince 1768

Stát: 15. ledna 2007
Republika: 28. května 2008 ()

Prezident: Rám Baran Jádav
Předseda vlády: Sushil Koirala
Měna: nepálská rupie (NPR)
HDP/obyv. (PPP): 400 USD (162. na světě, 2007)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 524 NPL NP
MPZ: NEP
Telefonní předvolba: +977
Národní TLD: .np
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Nepál (nepálsky: नेपाल zvuk [neˈpaːl]), oficiálně Federativní demokratická republika Nepál, je vnitrozemský stát v Jižní Asii ve střední části Himálaje. Na severu hraničí s Čínskou lidovou republikou a na jihu, východě i západě s Indií. Má rozlohu 147 181 km² a necelých 30 milionů obyvatel. Hlavním a největším městem je Káthmándú. Nejvyšší horou Nepálu je Mount Everest, který je zároveň nejvyšší horou světa. Úředním jazykem je nepálština a převažujícím náboženstvím hinduismus.

28. května 2008 byla země prohlášena federativní republikou, k faktické změně ve federaci však dosud nedošlo.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší hřeben Himaláje s nejvyšší horou světa Mount Everest (8 848 m n.m.) tvoří severní hranici země s Čínou. Střední část země tvoří pahorkatiny a vysočina s úrodnými údolími, jakési předhůří Himálaje, dosahující výšek do 3 000 metrů, na jihu podél indické hranice se rozprostírají nížiny zvané téraje. Kromě hlavního města Káthmándú (okolo 2 500 000 obyv.) jsou zde z větších sídel ještě Patan (166 000 obyv.) a Bhadgaon (61 405 obyv.)

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hindistické chrámy v Pátan, hlavní město jednoho ze tří středověkých névárských království

Území dnešního Nepálu bylo postupně osidlováno tibetskými kmeny, které zde vytvářely vlastní knížectví. Ve 2. polovině 18. století sjednotili množství rozdrobených království Gurkhové okolo svého království v centrálním Nepálu. V roce 1792 byla po prohrané válce uzavřena smlouva mezi Nepálem a Čínou, dle které Nepál vyplácel Číně každých pět let tribut (až do r. 1908). V letech 18141816 zaútočila vojska Britské Východoindické společnosti na Nepál a donutila jej postoupit Británii části území v dnešní Indii (např. Sikkim, většina Teraje) dobytých nedlouho předtím nepálskými Gurkhy. Mírová smlouva zavazovala Brity platit Nepálu roční odškodné za odejmutá území, na druhé straně zavazovala Nepál neútočit znovu na tato území a zakazovala nepálskému králi najímat britské či evropské nebo americké vojáky, což znamenalo jisté omezení mezinárodní suverenity Nepálu. Samotný dnešní Nepál, na rozdíl od Indie, však Brity vojensky dobyt a ovládán nikdy nebyl. V roce 1846 převzala moc v zemi na 105 let dynastie Ránů, která podporovala britský vliv v zemi.

Krátce po založení Společnosti národů si ministerský předseda Nepálu vymohl na Británii podpis nové smlouvy, která by Nepálu garantovala jeho plnou mezinárodní nezávislost, což se stalo v r. 1923. Nepál se stal nezávislým členem Společnosti národů v r. 1925. V obou světových válkách pomáhal Nepál Britské Indii. V roce 1950 byl lidovým povstáním svržen vládnoucí rod Ránů a obnovena moc staré královské dynastie. V roce 1959 vydal král oktrojovanou ústavu, která ponechávala králi skoro absolutní moc. V zemi však začali sílit maoističtí povstalci a vypukla občanská válka. Maoisté, silně ovlivnění komunismem, ovládli část země a vládním vojskům se nedařilo povstalce porazit. V roce 1990 po nepokojích byla vydána nová demokratičtější ústava, ale ani tento krok nemohl maoisty zastavit. V celé zemi propukly demonstrace a zapříčinily pád monarchie. Od 28. května 2008 je Nepál republikou.[2]

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo tvoří hlavně samotní Nepálci (52%) - národ hovořící indoevropskou Nepálštinou blízkou např. Hindštině, dále pak Bihárci (19%), Tharuové (3,6%), Tamangové (3,5%), Névárci (3%), Magarové (1,4%), Gurungové (1,2%), Limbuové (1%), Hindustánci, Tibeťané, Bhútiové, Šerpové a další. K hinduismu se hlásí 80,6% populace, k buddhismu 10,7%, islámu 4,2%. Nepálštinou mluví 60% obyvatel, ale je zde téměř 70 hlavních dialektů nejdůležitějších etnických skupin a kmenů, ale nejvíce užívanou a používanou je nepálština. Gramotnost je zde 48,6% (62,7% mužů a 34,9% žen). Porodnost je 4,1 dítě na jednu ženu. Lidé se zde dožívají 60,18 let (muži 60,43 a ženy 59,91 let). Průměrný věk je 20,4 let.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

Administrativně se Nepál člení na 14 zón (Bágmatí, Bhérí, Dhaulágirí, Gándakí, Džanakpur, Karnálí, Kóší, Lumbiní, Mahákálí, Méčí, Nárájaní, Ráptí, Ságarmátha, Sétí) a 75 okresů, které jsou seskupeny do 5 oblastí. Každý okres je spravován obvodním úřadem, který se stará o dodržování práva a pořádku a lokálně dohlíží na práci ministerských pracovníků.

Vláda a politika[editovat | editovat zdroj]

Mapa Nepálu
Singha Durbar, sídlo nepálské vlády
Prachanda hovoří na shromáždění v Pokhaře.
Terasované farmaření na předhůří Himalají.

Až do roku 1990 byl Nepál absolutní monarchií, avšak během posledních dvou desetiletí Nepál prošel radikálními politickými změnami. V roce 1990 musel král Biréndra na nátlak lidového hnutí souhlasit s rozsáhlými politickými reformami. Vyhlásil konstituční monarchii, ve které byl král hlavou státu a premiér předsedou parlamentu. Byly povoleny politické strany.

Nový nepálský parlament byl dvoukomorový a skládal se ze Sněmovny reprezentantů (v nepálštině Pratinidhi Sabha) a Nepálské národní rady (zvané Rastriya Sabha). Sněmovna se sestávala ze 205 členů volených přímou volbou, Národní rada měla členů šedesát: deset jmenovaných králem, 35 volených Sněmovnou a zbývajících patnáct určoval volební sbor představitelů vesnic a měst. Všichni nepálští obyvatelé starší osmnácti let získali právo volit. Exekutiva se skládala z krále a z ministerské rady (kabinetu). Vůdce koalice nebo strany, která ve volbách obsadila nejvíce křesel, byl zvolen premiérem. Kabinet byl sestaven králem na premiérovo doporučení. Vláda byla volena na pětileté období, mohla však být před tímto termínem kdykoliv králem rozpuštěna.

Vlády v Nepálu měly tendence být nestabilními, rozpadaly se buď díky vnitřním rozporům nebo je v souladu s ústavou opět na premiérovo doporučení rozpustil monarcha. Od roku 1991 nepřežila žádná vláda více než dva roky.

Mezi jinými politickými stranami byla v roce 1990 založena také Komunistická strana, která si rychle získala velký vliv mezi prostým lidem. Počátkem roku 1994 se od komunistů odštěpilo maoistické křídlo radikálů, nespokojených s příliš pomalým a nevýrazným průběhem reforem. Požadovali rychlé svržení monarchie i za cenu ozbrojeného boje a v zemi vypukla občanská válka. Navzdory krvavým represím se monarchistům nepodařilo povstalce potlačit ti postupně ovládli většinu nepálského území.

Těžkou ránu zasadil monarchii také následník trůnu, když v opilosti zavraždil svého otce - krále Biréndru - a několik dalších členů královské rodiny (2001).

V dubnu roku 2006 přineslo lidové hnutí změnu systému vlády. Poté, co nová vláda vedla mírové rozhovory s maoistickými povstalci, byla přijata prozatímní ústava, ve které se král vzdal své výkonné moci a byla zformována prozatímní Sněmovna reprezentantů. Byl též zvýšen počet parlamentních křesel na 330. V dubnu 2007 se k dočasné vládě přidala maoistická Komunistická strana Nepálu.

28. prosince 2007 podala prozatímní vláda návrh, díky kterému by se Nepál stal federativní republikou a premiér by se stal hlavou státu. 10. dubna 2008 se v Nepálu poprvé volilo ústavodárné shromáždění.[3] Strana maoistů měla v hlasování nejvíc hlasů, avšak v parlamentu nedokázala získat naprostou většinu.

28. května 2008 nepálští zákonodárci oficiálně zrušili monarchii a zemi prohlásili republikou, čímž ukončili 239 let dlouhou vládu monarchie nad tímto himálajským národem. Nově zvolené shromáždění, vedené bývalým komunistickým povstalcem, přijalo na svém prvním mítinku toto usnesení drtivou většinou. Král Gjánéndra dostal patnáct dnů na opuštění královského paláce.[4]

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Nepál patří mezi nejchudší a nejméně vyvinuté země světa. 31% populace žije pod hranicí chudoby. Nezaměstnanost se pohybuje kolem 42%. HDP v přepočtu na jednoho obyvatele tvoří 1 400 USD (2005). Zemědělství vyprodukuje 38% HDP, průmysl zpracovává především zemědělské výrobky (juta, cukr, tabák, obilí). Velké příjmy plynou z turistického ruchu. Ze země se vyváží koberce, textil, čaj, kožené zboží, obilí, naopak se dováží zlato, stroje, ropné produkty.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Letiště v Lukle

V zemi je 10 letišť s pevnou a 38 s nezpevněnou ranvejí, 59 km železnic, 8 573 km zpevněných a 7 332 km nezpevněných cest.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 1. Národní květinou je rododendron.
 2. V jižním Nepálu se narodil v roce 563 př.n.l. Gautama Buddha.
 3. Chovají se zde jaci.
 4. Proslulí jsou Gurkhové, elitní vojáci, kteří často slouží v britské armádě a používají proslulý kukri nůž.
 5. Vlajka Nepálu je jako jediná na světě v tomto neobvyklém tvaru. Jsou to vlastně dva spojené trojúhelníky. Na nich jsou obrazce slunce a měsíce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. CIA - The World Factbook - Nepal [online]. Central Intelligence Agency (CIA), [cit. 2009-06-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. http://www.lidovky.cz/kral-konci-at-zije-republika-d1o-/ln_noviny.asp?c=A080529_000036_ln_noviny_sko&klic=225680&mes=080529_0
 3. http://www.ct24.cz/svet/11511-nepalci-volili-ustavodarne-shromazdeni-ktere-ma-zrusit-monarchii/
 4. http://www.ct24.cz/svet/asie-a-australie/16797-kralovsky-palac-v-nepalu-zdobi-republikanska-vlajka/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Nepál ve Wikimedia Commons
 • Kategorie Nepál ve Wikizprávách
 • Nepal - Amnesty International Report 2011 [online]. Amnesty International, [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Nepal (2011) [online]. Freedom House, [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Bertelsmann Stiftung. BTI 2010 — Nepal Country Report [online]. Gütersloh: Bertelsmann Stiftung, 2009, [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Bureau of South and Central Asian Affairs. Background Note: Nepal [online]. U.S. Department of State, 2010-12-20, [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 • CIA. The World Factbook - Nepal [online]. REV. 2011-08-08, [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Library of Congress. Country Profile: Nepal [online]. 2005-11-04, [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Souhrnná teritoriální informace: Nepál [online]. Businessinfo.cz, 2011-03-25, [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (česky) 
 • P. KARAN, Pradyumna, a kol. Nepal [online]. Encyclopaedia Britannica, [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky)