Bangladéš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bangladéšská lidová republika
গনপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ
Gana Prajātantrī Bānglādesh
Ganapradžátantrí Bángládéš
vlajka Bangladéše
vlajka
znak Bangladéše
znak
Hymna
Ámár šónár Bánglá
(Mé zlaté Bengálsko)
Geografie

Poloha BangladéšePoloha Bangladéše

Hlavní město Dháka
Rozloha 144 000 km² (93. na světě)
z toho 7 % vodní plochy
Nejvyšší bod Mowdok Mual (1052 m n. m.)
Časové pásmo +6
Poloha
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 164 082 818[1] (8. na světě, 2020)
Hustota zalidnění 1095 ob. / km² (11. na světě)
HDI 0,524 (nízký) (147. na světě, 2007)
Jazyk bengálština (úřední), angličtina
Náboženství muslimové 83 %, hinduisté 16 %, jiní 1 % (1998)
Státní útvar
Státní zřízení parlamentní republika
Vznik 16. prosince 1971 (nezávislost na Pákistánu)
Prezident Abdul Hamid
Předsedkyně vlády Šajch Hasína Vadžídová
Měna bangladéšská taka (BDT)
HDP/obyv. (PPP) 3 340[2] USD (147. na světě, 2015)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1 050 BGD BD
MPZ BD
Telefonní předvolba +880
Národní TLD .bd
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Bangladéš, oficiálním názvem Bangladéšská lidová republika (bengálsky গনপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ), je stát v jižní Asii v historickém Bengálsku, po němž nese název. Přestože se můžeme setkat s tím, že se o Bangladéši hovoří v ženském rodě, podle Ústavu pro jazyk český je jediné přípustné skloňování podle mužského rodu. Jeho sousedy jsou Indie a Myanmar (Barma). Hlavním městem je Dháka. S počtem obyvatel 164 milionů se tato chudá rozvojová země řadí k nejlidnatějším státům světa. Oficiálním jazykem je bengálština. Většina obyvatel vyznává islám.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dějiny Bengálska.
Malba Lal Baghu z doby posledních let vlády Mughalů

Bangladéš znamená „bengálská země“ či „Bengálsko“. Od 2. století př. n. l. tvořil součást Maurjovské říše. Později byl součástí Indie. Od 13. století se zemí velice rychle šíří islám. Roku 1760 se stalo Bengálsko britskou kolonií, ve které vládli hinduističtí vládci. To zvyšovalo napětí mezi muslimy a hinduisty v zemi. Bengálský hladomor v roce 1770 zahubil až třetinu populace Bengálska.[3] V roce 1905 bylo Bengálsko rozděleno na západní hinduistickou a východní muslimskou část. Rozdělení se setkalo s odporem, a tak bylo Bengálsko v roce 1915 opět sjednoceno. Při hladomoru v Bengálsku v roce 1943 zahynuly až tři miliony lidí.[4]

V roce 1947 nechali Britové Britskou Indii svému osudu. Bengálsko bylo opět rozděleno podle náboženství. Převážně hinduistický západ připadl Indii a muslimský východ se stal, pod názvem Východní Pákistán, součástí Islámské republiky Pákistán. Západní Pákistán byl vzdálen od Východního přes 1500 km. V roce 1970 vyhrála volby Lidová fronta, která prosazovala autonomii Bengálska. Pákistánská vláda ale autonomii nezavedla a místo toho poslala do východního Bengálska své vojsko. Vypukla občanská válka, která si vyžádala statisíce obětí. Válku s pomocí Indie a SSSR východní Bengálsko vyhrálo a v prosinci 1971 byl vyhlášen samostatný stát Bangladéš. Prvním premiérem se stal vůdce Lidové ligy šejch Mudžíbur Rahmán. Ten byl v roce 1975 při převratu zavražděn, následně byl vyhlášen výjimečný stav, který byl zrušen až v roce 1991. To vedlo k obnovení demokratického systému, kterému dominují Národní strana vedená Chálid Ziovou a Awami League vedená Šejch Hasínovou, dcerou Mudžíbura Rahmána.

V roce 2009 ustanovila vláda Šejch Hasínové trestní tribunál stíhající pachatele zločinů z období Bangladéšské války za nezávislost, v němž jsou stíháni především bangladéšští islamisté a představitelé opoziční Národní strany. Human Rights Watch vyjádřila pochybnosti o nezaujatosti soudního tribunálu.[zdroj?]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Území leží v deltě řek Gangy a Brahmaputry, které přinášejí úrodné náplavy, ale také ničivé záplavy. Jižní část země leží na pobřeží Bengálského zálivu. Jediným místem, kde se povrch zvedá, jsou Čittágongské hory na severovýchodě země. Podnebí ovlivňují monzuny, přinášející pravidelné a vydatné srážky. Velice časté jsou ničivé povodně a tajfuny, které pravidelně připravují místní obyvatele o obydlí. Cyklón Bhola v roce 1970 zahubil až 500 000 lidí. Cyklón v roce 1991 usmrtil přes 140 000 lidí.[5] Země je odkázána na mezinárodní potravinovou pomoc.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Ústava stanovuje Bangladéš jako stát s parlamentní vládou, kterou má vést volený premiér.[6] Dlouhé období výjimečného stavu ale znemožnilo toto uspořádání státu uskutečnit.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

Správní oblasti v Bangladéši.

Bangladéš se dělí na 8 oblastí (bengálsky বিভাগ bibhága, pl. বিভাগে bibhágé, anglicky division), každé pojmenované podle svého správního střediska:[7]

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Rýžové pole

Relativně vysoké výnosy zemědělství neuživí vysoký přírůstek obyvatel. Podvýživa je běžným jevem. Země patří k nejchudším na světě, přestože podle FAOSTAT patří k největším producentům juty (2), rýže (4), ryb (5), tropického ovoce (5), brambor (11) a čaje (11) - číslo uvádí velikost v mezinárodním srovnání. Hlavními plodinami jsou rýže, kukuřice, pšenice a čaj, z technických plodin bavlník a juta, ze které se vyrábí pytlovina. Chová se drůbež a vodní buvoli, rozšířený je rovněž rybolov. K dopravě se používá říčních veletoků. Železnice a silnice jsou ve špatném stavu.

Mnoho Bangladéšanů pracuje v textilním průmyslu.[8] V roce 2013 si vyžádalo 1138 obětí zhroucení budovy Rana Plaza, kde si nechávaly vyrábět textilní zboží maloobchodní řetězce jako jsou Benetton nebo Carrefour.[9]

Specifickým druhem příjmů státního rozpočtu Bangladéše, hned po příjmech z oděvního průmyslu, jsou peníze plynoucí z OSN za vysílání bangladéšských vojáků a policistů do mírových misí. OSN přispívá vládě Bangladéše nejen kapitační platby za vojáky (cca 1000 USD za měsíc), ale i za používání vojenské techniky a vybavení (včetně nábytku).

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Páteční modlitba v Dháce

Asi 75 % obyvatelstva žije na venkově. Počet obyvatel Bangladéše vzrostl z 44 milionů v roce 1951 na téměř 160 milionů v roce 2015.[10] V metropolitní oblasti Dháky žije až 16 milionů lidí. Bangladéš je tak nejhustěji osídleným státem světa (pokud pomineme malé ostrovní země a městské státy): na území jen o málo větším, než bylo prvorepublikové Československo se tísní více obyvatel než má např. Rusko, resp. asi dvojnásobek obyvatel Německa. Takové nakupení populace představuje problém při častých přírodních katastrofách a také velmi zatěžuje životní prostředí státu.

Bengálci tvoří drtivou většinu populace Bangladéše.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Náboženství v Bangladéši[11]
Religion Percent
Islám
86,6 %
Hinduismus
12,1 %
Buddhismus
0,6 %
Křesťanství
0,4 %
Ostatní
0,3 %

Obyvatelé jsou z 87 % muslimové. Je tu velká menšina hinduistů (asi 12 % obyvatelstva). V regionu Čittágongských hor žijí domorodé kmeny, které vyznávají převážně buddhismus. V Bangladéši žije též několik set tisíc muslimských Rohingyů, kteří uprchli před pronásledováním v sousedním Myanmaru.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Umění[editovat | editovat zdroj]

Ve exilu dnes působí feministická spisovatelka Taslima Nasrinová. V roce 1993 vyšla její kniha Lajja (Stud), jež pojednává o osudu hinduistické rodiny v Bangladéši, na které si vylévali zlost muslimští fundamentalisté po zničení jedné mešity v Indii. Kniha byla muslimy často veřejně pálena, bangladéšská vláda spisovatelku oficiálně obvinila z rouhání, byl jí zabaven pas a její knihy zakázány. Muslimští duchovní nad ní vyhlásili fatvu za kritiku Koránu. S pomocí Amnesty International, PEN klubu a vyslance Evropské unie vycestovala v roce 1994 z Bangladéše, získala azyl ve Švédsku.[12]

Národním básníkem Bangladéše je Kazi Nazrul Islam.

Významným architektem mrakodrapů byl Fazlur Rahman Khan.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Fotografie v Bangladéši.

Začátek fotografie v Bangladéši spadá do roku 1971, kdy Bangladéš vyhrál válku za osvobození od Pákistánu. V té době byla nevyhnutelně nejvýznamnější fotografie z válečného období, což také značně pomohlo dokumentovat historii. Od války se fotografie a fotožurnalistika začleňují a pokrývají celou řadu témat včetně portrétů, krajiny, politiky, divoké přírody nebo módy. Jako v mnoha zemích byl vývoj techniky, řemesla a umění mimo jiné důsledkem změny technologie, zlepšování ekonomických podmínek a míry uznání fotografie jako svéprávné formy umění. Fotografie se v Bangladéši vyvíjela za spoluúčasti a zájmu od počátků tohoto umění k úspěchům Bangladéšanů ve světě fotografie do dnešních dní. Je pozoruhodné, že fotografie byla zavedena a rozvíjena jako institucionální a akademická disciplína prostřednictvím osobního úsilí, bez jakékoli zmínitelné pomoci nebo podpory ze strany vlády.

Věda[editovat | editovat zdroj]

Nejslavnějším bangladéšským vědcem je ekonom Muhammad Yunus. Proslavil se velmi úspěšným konceptem mikroúvěru (poskytování drobných půjček chudým podnikatelům, kteří jsou málo kredibilní na to, aby získali úvěr od tradiční banky). Roku 2006 obdržel spolu s touto bankou Nobelovu cenu za mír, spolu s Grameen Bank, kterou založil, a z níž ho bangladéšská vláda donutila roku 2011 odejít.[13]

Sport[editovat | editovat zdroj]

Nejpopulárnějším sportem v Bangladéši je kriket. Bangladéšská kriketová reprezentace došla na světovém šampionátu nejdál do čtvrtfinále. Národním sportem je kabadi. Šachista Niaz Murshed se v roce 1987 stal prvním šachovým velmistrem v jižní Asii. Olympijských her se Bangladéš zúčastnil poprvé až roku 1984. Dosud (k roku 2018) se mu nepodařilo získat žádnou medaili.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. [1]
 2. Světová banka. GDP per capita, PPP (current international $) [online]. [cit. 2017-01-14]. Dostupné online. 
 3. Bengálským hladomorům a milionům mrtvých se Churchill jen cynicky smál. EXtra.cz [online]. 17. srpna 2015. Dostupné online. 
 4. 50 let od Churchillovy smrti a 10 nejspornějších momentů jeho života. plus.rozhlas.cz [online]. 25. leden 2015. Roč. Český rozhlas. Dostupné online. 
 5. Obětí bouře v Bangladéši může být až deset tisíc. Novinky.cz [online]. 18. listopadu 2007. Dostupné online. 
 6. Constitution of Bangladesh. www.pmo.gov.bd [online]. [cit. 25-04-2010]. Dostupné v archivu pořízeném dne 30-01-2009. 
 7. Bangladesh [online]. CIA, The World Factbook [cit. 2016-11-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Levný textil pro celý svět. Ve zřícené továrně v Dháce se šilo i pro Čechy. iDnes.cz [online]. 5. května 2013. Dostupné online. 
 9. Přes tisíc obětí zřícené textilky dodnes řádně neodškodnili. Týden.cz [online]. 24. dubna 2014. Dostupné online. 
 10. Bangladesh – population. Knihovna Kongresu.
 11. National Web Portal of Bangladesh [cit. 2015-02-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 16-02-2015. (bengálsky) 
 12. Taslima Nasrin | Bangladeshi author. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2018-12-04T19:45:49Z]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. POLIAČIK, Martin. Život Muhammadov. Denník N [online]. 2016-10-27 [cit. 2018-12-04T20:02:37Z]. Dostupné online. (slovensky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • FILIPSKÝ, Jaroslav, a kol. Dějiny Bangladéše, Bhútánu, Cejlonu, Malediv, Nepálu, Pákistánu a Šrí Lanky. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2003. ISBN 80-7106-657-5. 
 • KNOTKOVÁ, Blanka. Bangladéš. Praha: Libri, 2005. ISBN 80-7277-290-2. 
 • LAPIERRE Dominique, COLLINS Larry. O půlnoci přijde svoboda. Praha: Mladá fronta, 1983.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]