Senegal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o státě v Africe. O řece v Africe pojednává článek Senegal (řeka).
Senegalská republika
République du Sénégal
Vlajka Senegalu
Vlajka
Znak Senegalu
Znak
Hymna: Senegalská hymna
Geografie

LocationSenegal.svg Poloha Senegalu

Hlavní město: Dakar
Rozloha: 196 190 km² (87. na světě)
z toho 2 % vodní plochy
Nejvyšší bod: bezejmenný vrch blízko Nepen Diakha (581 m n. m.)
Časové pásmo: +0
Poloha: 14°22′ s. š., 14°17′ z. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 11 126 832 (72. na světě, odhad 2005)
Hustota zalidnění: 57 ob. / km² (144. na světě)
HDI: 0,502 (střední) (153. na světě, 2007)
Jazyk: francouzština (úřední), wolofština, pulaar, jola, mandinka
Náboženství: muslimové 94%, domorodé náboženství 1%, křesťané 5% (většinou římští katolíci)
Státní útvar
Státní zřízení: republika
Vznik: 4. dubna 1960 (nezávislost na Francii)
Prezident: Macky Sall (od 2. dubna 2012)
Předseda vlády: Mohammed Dionne
Měna: CFA frank (XOF)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 686 SEN SN
MPZ: SN
Telefonní předvolba: +221
Národní TLD: .sn
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Mapa Senegalu

Senegal (République du Sénegal, Sunugal) je stát v Africe. Jeho sousedy jsou Gambie, Guinea, Guinea-Bissau, Mali, Mauritánie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Raná historie není příliš dobře známa. Od 11. století bylo území dnešního Senegalu součástí říší Mali a Songhaj. V 15. století toto území objevili Portugalci, kteří zde založili první obchodní osady, později se k nim připojili Francouzi, Nizozemci a Britové. Zhruba od roku 1840 se Francouzi začali dostávat i do vnitrozemí a začlenili Senegal do kolonie jménem Senegambie. Reformou z roku 1904 se Senegal stal součástí Francouzské západní Afriky.

Po druhé světové válce se stal zámořským územím Francie. V roce 1958 získal autonomii v rámci Francouzského společenství. O rok později se spojil s Francouzským Súdánem (prakticky Mali) a vytvořili tak Malijskou federaci. Ta se již v r. 1960 rozpadla. Po jejím rozpadu vyhlásil Senegal nezávislost, ještě v r. 1960 získal členství v OSN.

V roce 1982 se Senegal spojil do konfederaceGambií, čímž vznikla Senegambie. Senegambie se rozpadla v průběhu etnického konfliktu s Mauritánií, který vypukl v roce 1989. Tento konflikt byl ukončen uzavřením míru v r. 1992.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší místo v Senegalu (581 či 638 m n. m., souřadnice: 12°22′ s. š., 12°32′ z. d.) se nachází na státní hranici mezi Senegalem a Guineou. Je to bezejmenný kopec poblíž lokality Nepen Diakha asi 40 km jihozápadně od města Kédougou. Senegalská část leží na území oblasti Kédougou v departementu Salémata, guinejská na území oblasti Labé v prefektuře Mali. Jako nadmořská výška kopce byla tradičně uváděna hodnota 581 m, avšak novější mapy již uvádí 638 m n. m.. Horu odvodňují toky, patřící do povodí řeky Gambie.[1]

Administrativní uspořádání[editovat | editovat zdroj]

Zem je rozdělena na 10 regionů (podle některých zdrojů 11): Dakar, Diourbel, Fatick, Kaolack, Kolda, Louga, Saint-Louis, Tambacounda, Thiés, Ziguinchor a jako jedenáctý je pak uváděn Matam. Tyto regiony se pak dělí na 34 departmentů. Hlavní města těchto regionů jsou již zmíněný Dakar, Saint-Louis, Touba, Thies a Kaolack.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo je složeno z několika etnických skupin, z nichž většina patří k súdánským národům: Wolofové (43 %), druhou nejpočetnější skupinou jsou Sererové (15 %-17 %), Diolové, Tukulérové (10 %), poslední výrazněji zastoupenou skupinou jsou Sarakolové. Z nomádských skupin jsou to Fulbové (14 %) a Maurenové.

Z neafrických národů jsou nejvýrazněji zastoupeni Francouzi, Libanonci a Číňani.

Hustota zalidnění bývá udávána přes 56 obyvatel na 1 km2 s výrazným podílem městského obyvatelstva (více než 40 %). Přestože je zavedena povinná školní docházka, zůstávají zhruba 2/3 obyvatel negramotnými. Pouhých 8 % obyvatelstva má přístup k sanitaci (sprcha/koupel), což je nejméně ze všech zemí na světě.[2]

Na území Senegalu se používá několik jazyků, úředními jazyky je francouzština a wolof, z dalších používaných je nejdůležitějším manding.

Dominantním náboženstvím je islám (sunnité), který vyznává zhruba 93 % obyvatelstva, křesťanství (katolíci) tvoří zhruba 4% menšinu, zbylé obyvatelstvo vyznává různá přírodní náboženství.

Velká mešita v Toubě

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Hlavní podíl na tvorbě, zhruba 60 %, HDP tvoří služby, zemědělství a průmysl zaujímají po 20 %. Problémem Senegalu je nadměrná nezaměstnanost, dosahující téměř 30 % a dlouhodobě ztrátová obchodní bilance, která je způsobena dovozem potravin a spotřebního zboží. Hlavním vývozním artiklem jsou ryby a bavlna.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Hlavy nezávislého státu[editovat | editovat zdroj]

Léopold Sédar Senghor (6. září 1960 – 31. prosince 1980) – prezident; UPS, PSS
Abdou Diouf (1. ledna 1981 – 1. dubna 2000) – prezident; PSS
Abdoulaye Wade (od 1. dubna 2000) – prezident; PDS

Turistický ruch[editovat | editovat zdroj]

Senegal se v roce 2013 přiřadil do hledáčku nejen českých turistů. Přispěl k tomu fakt, že byla zrušena vízová povinnost pokud do země cestujete v organizovaném zájezdu. Dovolená v Senegalu se soustředí do oblasti tzv. Malého pobřeží.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Senegal High Point, Senegal [online]. Peakbagger, [cit. 2014-04-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. http://www.nationmaster.com/graph/hea_acc_to_san-health-access-to-sanitation
  3. Dovolená Senegal - český průvodce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 
Senegal – République du Sénegal, Sunugal – (SN)
Flag of Senegal.svg

Regiony Senegalu (a jejich hlavní města) : Dakar (Dakar) | Diourbel (Diourbel) | Fatick (Fatick) | Kaolack (Kaolack) | Kolda (Kolda) | Louga (Louga) | Matam (Matam) | Saint-Louis (Saint-Louis) | Tambacounda (Tambacounda) | Thiés (Thiés) | Ziguinchor (Ziguinchor)